Ruské spravodajské zdroje šíria dezinformácie o údajne plánovanom útoku Ukrajiny na Záporožskú jadrovú elektráreň

Ruská dezinformačná mašinéria sa zameriava na Záporožskú jadrovú elektráreň. Podľa kremeľskej propagandy na ňu plánuje Kyjev vykonať vojenský útok. Za ním by mal podľa Moskvy stáť Západ, ktorý už údajne pripravuje svojich občanov na jadrovú katastrofu.

Zdroj: Flickr

Nie je to tak dávno, čo Rusko šírilo dezinformácie o rádioaktivite, ktorá sa údajne mala dostať na územie Slovenska z jadrovej havárie na Ukrajine. Neprešli ani dva mesiace a ruská propaganda šíri ďalšie hoaxy o možnej jadrovej katastrofe, za ktorou by mal údajne stáť Západ.

Záporožská jadrová elektráreň je pritom už od marca 2022 okupovaná Ruskom. Kyjev medzičasom obvinil Moskvu z pripravovania teroristického útoku na elektráreň.

Za údajne Ukrajincami pripravovaným útokom majú stáť aj britské špeciálne služby

O údajne pripravovanom útoku na Záporožskú jadrovú elektráreň spočiatku informovalo ruské veľvyslanectvo v Egypte. To zverejnilo dva príspevky na Facebooku, jeden v ruštine a druhý v arabčine, v ktorých uvádzalo, že Ukrajinci plánujú podniknúť útok na elektráreň. Cieľom malo byť podľa textu jej totálne zničenie a spôsobenie jadrovej katastrofy.

V príspevkoch veľvyslanectvo Ruska uvádzalo, že Kyjev má útok vykonať so súhlasom západných krajín. Poslúžiť mu majú aj západné zbrane, akými sú americké raketomety HIMARS alebo britské rakety Storm Shadow.

V priebehu niekoľkých hodín od zverejnenia príspevkov sa na rôznych spravodajských weboch a blogoch objavili ďalšie články, ktoré obsahovali rovnaké tvrdenia. V mnohých článkoch pritom chýbalo uvedenie autora. Jedným z médií publikujúcich klamlivé tvrdenia bol lokálny web RT Arabic, odnož média RT (pôvodne Russia Today) napojeného na Kremeľ.

V rovnakom čase sa objavili správy, že na útoku na Záporožskú atómovú elektráreň sa majú podieľať britské špeciálne služby. Tento hoax šírili Kremľom kontrolované portály Sputnik Arménsko a Moskovskij Komsomolec.

Strašenie jadrovou katastrofou zavŕšil obrázok letáku, ktorý sa šíril na internete. Ten uvádzal rady v poľskom jazyku, čo robiť v prípade jadrovej havárie. Falošný leták mal na sebe logo poľského ministerstva zdravotníctva, avšak žiadna takáto správa sa v poľských úradoch nedá vyhľadať.

Leták cielene dezinformoval o údajnej príprave civilného obyvateľstva v Poľsku na zvýšenú úroveň rádioaktivity. Tú mal spôsobiť Západ práve útokom na Záporožskú jadrovú elektráreň. Prvotný príspevok s falošným letákom na Telegrame zaznamenal približne 50-tisíc zobrazení. Následne ho šírilo viacero ďalších kanálov.

Zelenskyj varuje pred teroristickým útokom Ruska na Záporožskú jadrovú elektráreň

Dezinformačná kampaň o jadrovej katastrofe sa deje práve v čase, keď Rusko znižuje vojenskú prítomnosť a počet zamestnancov v Záporožskej jadrovej elektrárni. Tieto informácie priniesli ukrajinské spravodajské služby.

Znižovanie počtu personálu súvisí podľa Kyjeva s plánovaným teroristickým útokom na Záporožskú jadrovú elektráreň. Ten má vykonať Rusko s cieľom zvalenia viny na Ukrajinu, podobne ako tomu pravdepodobne bolo v prípade útoku na Kachovskú vodnú priehradu.

O údajnom pripravovanom teroristickom útoku informoval prezident Zelenskyj. „Spravodajské služby získali informácie, že Rusko zvažuje scenár teroristického útoku na jadrovú elektráreň v Záporoží. Teroristického útoku s únikom radiácie. Pripravili na to všetko,“ uviedol prezident Ukrajiny na svojom twitterovom účte.

Kyjev taktiež tvrdí, že Rusi umiestnili nálože pod reaktory a malú chladiacu vodnú nádrž v elektrárni. Okrem toho mali na streche niektorých reaktorov údajne rozmiestniť „predmety pripomínajúce výbušniny“.

Černobyľ sa nezopakuje

S rastúcou obavou v súvislosti s možnými výbuchmi v oblasti Záporožskej jadrovej elektrárne sa zdvihla vlna znepokojenia na medzinárodnej scéne. Avšak podľa Americkej jadrovej spoločnosti (ANS), ktorá sa zaoberá nukleárnou vedou, žiadne životu ohrozujúce nebezpečie nehrozí.

ANS vo svojej správe uvádza, že v prípade sabotáže alebo bombardovania Záporožskej jadrovej elektrárne by nemalo dôjsť k situácii, ktorá by mala za následok zdravotné následky súvisiace s ožiarením.

Okrem toho Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (IAEA), ktorá sa zaoberá bezpečným a mierovým využívaním jadrových technológií, po skontrolovaní priestorov elektrárne nepotvrdila prítomnosť výbušných zariadení.

Zníženie hrozby ruského útoku na Záporožskú jadrovú elektráreň potvrdil aj šéf ukrajinskej vojenskej rozviedky Kyrylo Budanov.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Študent bakalárskeho stupňa Európskych štúdií na Univerzite Komenského v Bratislave. Počas svojho štúdia absolvoval výmenný pobyt na TalTech University v Estónsku. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, hybridné hrozby a medzinárodné vzťahy. Vo svojom záverečnom výskume pre bakalársku prácu sa venuje analýze výrokov prezidenta Zelenského.