Hoax o údajnom úniku radiácie na Slovensko zdieľali niektorí slovenskí politici

Na slovenskom internete sa objavila dezinformácia o údajne zvýšenej hladine rádioaktivity na Slovensku. Mala byť spôsobená únikom radiácie z ukrajinského meste Chmeľnyckyj. Dezinformáciu šírili viacerí slovenskí politici.

Nedávno sa slovenským internetom šírila poplašná správa o údajne „toxickom“ obilí z Ukrajiny, ktorého konzumácia mala mať smrteľné následky. Neprešiel odvtedy ani mesiac a na internetom sa objavil ďalší hoax. K jeho rozširovaniu sa pridali niekoľkí slovenskí politici.

Ide o dezinformačnú operáciu Ruskej federácie

Na informáciou o falošných správach o zvýšenej rádioaktivite na Slovensku upozornila Polícia Slovenskej republiky. Tá dezinformáciu označila za pokus Ruskej federácie o destabilizáciu krajín, ktoré podporujú Ukrajinu.

Dezinformátori hovorili o údajne nameraných hodnotách rádioaktivity v okresoch Žiliny a Martina. Tá mala pochádzať z ukrajinského mesta Chmeľnyckyj, kde ruská armáda zničila muničný sklad. Dôsledkom tohto útoku mala byť práve zvýšená radiácia.

Na základe toho slovenskí dezinformátori spolu s ruskou ambasádou na Slovensku šírili poplašnú správu, že sa daný rádioaktívny mrak dostáva na územie Slovenska. Podľa polície sa tento hoax masovo šíril na Facebooku aj cez aplikáciu WhatsApp.

Dezinformáciu zdieľali aj niektorí politici

Aj keď Polícia SR v nedávnom príspevku uviedla, že dezinformáciu šíria najmä extrémistické kolaborantské kanály, a že u prominentných domácich tvorcov a šíriteľov zatiaľ takáto aktivita nebola zaznamenaná, niektorí slovenskí politici daný hoax zdieľali.

Jedným z nich bol poslanec NR SR za hnutie Republika Miroslav Urban. Ten na svojom účte na Facebooku zverejnil video, v ktorom majú Ukrajinci upratovať zničený sklad. K videu napísal: „Zlé jazyky hovoria, že v sklade boli hromady munície s ochudobneným uránom. Uvidíme, či nás osvieti radiácia alebo zdravý rozum a mierová iniciatíva.“ Video neskôr zo svojho účtu vymazal.

Hoax šíril aj predseda strany Domov – Národná strana Pavol Slota. Ten na svoj facebookový profil pridal video o údajnom šírení radiácie. Slota vo videu použil klasickú metódu kladenia otázok v štýle „ja sa len pýtam“, pravdepodobne s cieľom vyvolať dojem, že sám nie je šíriteľom dezinformácie. Tvrdil však, že zvýšené hodnoty radiácie boli namerané v susednom Poľsku a pýtal sa, či je situácia na Slovensku bezpečná.

Hoaxu s radiáciou sa venoval aj líder strany Kotlebovci – ĽSNS Marian Kotleba. Ten prostredníctvom videa na Facebooku nepotvrdil zvýšenú mieru radiácie, avšak v rámci témy konšpiroval o údajných jadrových zbraniach na Slovensku. Tieto konšpirácie však Polícia SR a ministerstvo obrany opakovane vyvrátili.

Napriek tomu však mohlo jeho šírenie napomôcť k posilňovaniu strachu naprieč populáciou a spájaniu témy radiácie a možného zdravotného ohrozenia s Ukrajinou. Dezinformátori tak môžu zneužívať obavy pre nepriame posilňovanie naratívov o údajných ukrajinských jadrových a biologických zbraniach na Ukrajine. Tie smerujú k očierňovaniu a viazaniu negatívnych sentimentov k Ukrajine, a naopak, k posilňovaniu presvedčenia o mierových snahách Ruska, ktoré chce ohrozeniu zabrániť.

Neboli namerané žiadne nebezpečné hodnoty

Políca SR, Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) aj Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) správy o údajne zvýšených hodnotách radiácie preverili a následne ich preskúmaním hodnôt na celom území Slovenska vyvrátili. 

Podľa SHMÚ za posledný mesiac neboli zaznamenané žiadne radiačné hodnoty, ktoré by prevyšovali prírodné pozadie. Úrad taktiež uviedol, že ani na ukrajinských staniciach neboli zaznamenané žiadne životu nebezpečné hodnoty, ktoré by útok na muničný sklad mohol spôsobiť.

Dezinformácie sa dotýkali aj východného Poľska, kde mala byť taktiež zvýšená radiácia. Národná agentúra pre atómovú energiu Poľska (NAAEP) však špekulácie odmietla a zdôraznila, že radiačná situácia v krajine je normálna.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Študent bakalárskeho stupňa Európskych štúdií na Univerzite Komenského v Bratislave. Počas svojho štúdia absolvoval výmenný pobyt na TalTech University v Estónsku. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, hybridné hrozby a medzinárodné vzťahy. Vo svojom záverečnom výskume pre bakalársku prácu sa venuje analýze výrokov prezidenta Zelenského.