Kryptoburza Binance sa stala centrom nelegálneho obchodu

Kryptomenová burza Binance podľa správy agentúry Reuters spracovala miliardy nezákonných transakcií. Binance sa voči obvineniam ohradila a údaje označila za nepresné a neaktuálne.

Binance, založená v roku 2017, je najväčšou kryptoburzou na svete. Jej celosvetový denný objem transakcií sa bežne pohybuje na úrovni približne 75 miliárd dolárov. Táto najrýchlejšie rastúca burza láka užívateľov na jednoduchosť a bezpečnosť ponúkaných služieb.

Najnovší report Reuters však ukazuje, že zabezpečenie burzy nie je tak nepriestrelné ako sa spoločnosť snaží prezentovať. Agentúra vypočítala, že medzi rokmi 2017 a 2021 Binance spracovala transakcie v celkovej výške minimálne 2,35 miliardy dolárov pochádzajúcich z hackerských útokov, investičných podvodov a nelegálneho predaja drog.

Kúpiť drogy bolo ako kúpiť čokoládu v obchode

Údaje z Reuters ukázali, že v rokoch 2017 až 2022 ľudia používali burzu na uskutočňovanie a prijímanie platieb za drogy. Kupujúci a predajcovia na ruskojazyčnej stránke Hydra, najväčšom svetovom darknetovom trhu s drogami, použili Binance na prevody v hodnote 780 miliónov dolárov. Na Hydre si užívatelia objednávali drogy a finančné transakcie vykonávali pomocou kryptomeny cez burzu Binance.

Veľká časť osôb z Ruska, ktoré si na Binance vytvorili konto, ho nemala pre účely bežného obchodu. Mnoho anonymných účtov na Hydre totiž už na začiatku roku 2018 odporučilo Binance ako najrýchlejšiu a najlacnejšiu cestu na obchod s drogami, pričom vyzdvihovali práve možnosť anonymity.

Svoju skúsenosť opísala aj 24-ročná Alexandra z Ruska, ktorá si začala kupovať drogy cez Hydru. Niekoľko známych jej odporučilo Binance ako najbezpečnejšiu platobnú službu. Pre Reuters uviedla, že niektorí jej priatelia použili na vytvorenie účtu na Binance falošné osobné údaje.

Podľa Alexandry Binance nikdy neblokovala žiadne jej platby ani platby jej známych, ktorí na prihlásenie využili vymyslené informácie. „Anonymita systému uľahčila nákup drog,“ povedala. Bolo to ako kúpiť čokoládu v obchode.“

Toky kryptomien medzi Binance a Hydrou prudko klesli po tom, čo burza v auguste 2021 sprísnila kontroly svojich zákazníkov, ukazujú údaje z Crystal Blockchain. Ide o analytický nástroj, vďaka ktorému je možné identifikovať, odkiaľ a kam transakcia smerovala. Binance sprísnila svoje kontroly v snahe predísť tvorbe falošných účtov a zabrániť nelegálnym transakciám.

Podľa informácií nemeckých úradov sa na začiatku apríla polícii podarilo Hydru po niekoľkomesačnom snažení definitívne odstaviť. Po vypnutí jej serverov, ktoré sa nachádzali v Nemecku, sa polícii podarilo zadržať bitcoin v hodnote 35 miliónov eur, ktorý pochádzal práve z nelegálneho predaja drog.

Krádeže bitcoinu aj podvádzanie dôchodcov v celej Európe

Binance slúži ako univerzálna platforma na prevod a ukrytie odcudzených finančných prostriedkov. Hackeri používajú burzu na premenu ukradnutých peňazí na Monero, ťažko vystopovateľnú kryptomenu, ktorá ponúka užívateľskú anonymitu.

Na rozdiel od bitcoinových transakcií, ktoré sú zaznamenávané na verejnom blockchaine, Monero zakrýva digitálne adresy odosielateľov aj príjemcov. Je preto určený pre tých, ktorí vyhľadávajú finančnú dôveryhodnosť. Zlodeji tak môžu ukradnúť kryptomenu z účtu, premeniť ju na Monero a následne poslať ďalej. Finančné prostriedky je potom veľmi ťažké vystopovať.

Spoločnosť však okradnutým užívateľom, ktorí požiadali o pomoc, neposkytla dostatočnú podporu. Binance napríklad zmrazila podozrivé účty, no len na niekoľko týždňov. V iných prípadoch buď tvrdila, že účty spojené s útokmi nedokáže identifikovať, alebo nebola schopná polícii poskytnúť dostatočné dáta o používateľoch.

Kryptomena sa stala zaujímavou aj pre mnohé falošné obchodné a investičné webové stránky. Podvodníci presvedčia ľudí, častokrát dôchodcov, aby svoje úspory investovali. Peniaze, ktoré neplánujú ľuďom vrátiť, následne premenia na kryptomeny.

Nezisková organizácia European Funds Recovery Initiative (EFRI), ktorá poskytuje pomoc obetiam investičných podvodov, dostala približne 220 sťažností od ľudí, ktorých ukradnuté finančné úspory boli premenené na kryptomeny. Zlodeji túto cestu volia preto, že pre podvedené osoby je mimoriadne náročné získať späť peniaze, ktoré prejdú cez krypto burzu.

Kým zamestnanci burzy poskytnú údaje o podozrivých účtoch, finančné prostriedky kriminálnici stihnú väčšinou buď vybrať alebo previesť cez takzvaný mixér – službu, ktorá anonymizuje krypto transakcie ich rozdelením a zmiešaním s inými finančnými prostriedkami.

Predstavitelia EFRI uviedli, že v takmer dvoch tretinách prípadov, ktoré ich organizácia zaznamenala, zločinci previedli ukradnuté peniaze práve cez burzu Binance. Odcudzené financie boli v celkovej výške 7,4 milióna eur. Burzu kriminálnici využili na podobné investičné podvody vo viacerých krajinách v Európe aj v Ázii.

Binance obvinenia odmieta

Predstavitelia Binance sa obvinenia snažili zjemniť poukázaním na fakt, že je pochopiteľné, že ako najväčšia svetová burza zaznamenávajú väčšie množstvo ilegálnych transakcií. Burza tiež podotkla, že: „kryptomeny predstavujú menej ako 0,9 % ročného celosvetového prania špinavých peňazí“

Hovorca Binance sa k výskumu Reuters vyjadril slovami: „Treba poznamenať, že článok používa neaktuálne informácie z roku 2019 a neoverené osobné atestácie ako barličku na vytvorenie nepravdivého naratívu.“

Binance tvrdí, že má najsofistikovanejšie systémy na boj proti praniu špinavých peňazí na svete a zamestnáva tých najskúsenejších vyšetrovateľov nielen v oblasti kryptomien. Tím údajne pozostáva z odborníkov z amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI), tajnej služby USA či Európskeho policajného úradu Europol.

Binance podľa vlastného vyjadrenia úzko spolupracuje s orgánmi činnými v trestnom konaní, aby zabránila nezákonnému obchodu s drogami. Predstavitelia Binance na adresu Hydry uviedli, že práve vďaka ich sledovaciemu systému bezpečnostné zložky odstavili niektoré nebezpečné stránky. Podľa Binance je otázne, či by sa to bez ich pomoci niekedy podarilo. S pomocou Binance sa tiež podarilo polícii identifikovať niektoré hackerské skupiny a zabrániť im v prístupe na burzu.

Napriek tomu, že Binance a ďalšie krypto burzy postupne sprísňujú svoje užívateľské podmienky a snažia sa predchádzať ilegálnej aktivite, využívanie krypto búrz na nezákonné transakcie stále predstavuje riziko. Vzhľadom na rýchlo rastúci trh s kryptomenami sa hrozba pravdepodobne v budúcnosti ešte rozšíri.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/