Americká kresťanská krajná pravica je útočiskom pre konšpirácie

Kresťanská krajná pravica v USA je ľahkým terčom pre dezinformátorov. Štatistiky z posledných rokov ukazujú, že veľká časť konzervatívnych veriacich je náchylnejšia k uvereniu konšpiračným teóriám. Časť konzervatívnych kresťanov totiž v posledných rokoch začala prechádzať na stranu krajnej pravice.

Ak viera prerastie do náboženského fanatizmu a presiahne tak isté hranice, začína byť hrozbou pre bezpečnosť informačného priestoru. Radikálne náboženské presvedčenie vedie k rôznorodým konšpiráciám často postavených na extrémizme.

Donald Trump a QAnon

Približne 60 % belošských príslušníkov protestantskej cirkvi v USA verí, že prezidentské voľby 2020 boli sfalšované. Podľa ich slov je skutočným víťazom Donald Trump.

Jedným z príkladov nebezpečenstva, ktoré tieto dezinformácie so sebou priniesli, je aj útok na Kapitol – sídlo amerického Kongresu.

Skupina protestujúcich 6. januára 2021 počas oficiálneho potvrdenia výsledkov volieb násilne vtrhla do budovy Kongresu. Pred vniknutím sa však títo kriminálnici spoločne modlili a prosili Boha o návrat pravého hodnotového systému založeného na kresťanských dogmách.

Člen Snemovne reprezentantov za štát Wisconsin Timothy Ramthun zhotovil 72-stranový report obsahujúci údajné dôkazy o volebnom podvode. Nazval ho „Buď svetlo“, čo je priamy odkaz na citát z Biblie. Podľa jeho slov nejde o popieranie reality, iba o jeho snahu „slúžiť Pravde“.

Protestanti sú náchylnejší uveriť aj dezinformáciám, ktoré šíri konšpiračné hnutie QAnon. Jeho podporovatelia veria konšpiráciám, že Donald Trump bojoval proti satanistickým pedofilom z Demokratickej strany. Títo ľudia majú byť totiž zapojení do údajného obchodovania s detmi za účelom sexuálneho zneužívania. 

Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) označil hnutie QAnon za potenciálnu hrozbu a domácu extrémistickú (teroristickú) organizáciu.

„Veľká výmena“ a obmedzovanie slobody jednotlivcov

K obľúbeným konšpiráciám kresťanskej krajnej pravice patrí aj takzvaná „teória veľkej výmeny“. Ide o údajný pokus západných elít nahradiť bielu populáciu USA inými rasami, ktoré by kládli menší odpor autoritám.

Extrémisti tomuto tvrdeniu vo všeobecnosti veria a niektorí z nich sa rozhodli o tú najradikálnejšiu formu prevencie. Tou je eliminácia ľudí, ktorí majú svojou inakosťou ohrozovať americký národ.

Odpoveďou časti fanatických veriacich sú výroky ako „Ježiš je Kráľ a musíme si vziať naspäť našu krajinu, našu kultúru“. Samotný Trump už počas svojej kampane v roku 2016 hovoril o potrebe zachovať vplyv bielych kresťanov.

Ku pomerne rozšíreným konšpiráciám medzi konzervatívnymi kresťanmi patrili aj tie spojené s Covid-19. V týchto kruhoch totiž zaznieva množstvo dezinformácií o vakcínach proti Covid-19, ktoré nabádajú k odporu voči „mainstreamovej ideológii ohľadom potreby očkovania“. Protipandemické opatrenia majú byť navyše iba propagandou štátu za účelom obmedzenia slobody jednotlivcov.

Nedávny rozsudok Najvyššieho súdu USA, ktorý zrušil rozsudok v prípade Roe proti Wade, priniesol taktiež turbulencie v informačnom priestore. Toto rozhodnutie zrušilo precedens chrániaci právo žien na umelé prerušenie tehotenstva.

V dôsledku tejto situácie sa začalo informačným priestorom šíriť obrovské množstvo dezinformácií, ktorým sú kresťania náchylnejší veriť. Jedným z príkladov je klamlivé tvrdenie o tom, že pilulka spôsobujúca umelé prerušenie tehotenstva môže viesť k neplodnosti či úmrtiu ženy.

Gospelové konferencie ako nástroj na šírenie konšpirácií

Gospelové a chválové podujatia sú miestom, kde zaznieva nespočetné množstvo konšpirácií. Veriaci totiž počas nich spájajú svoju vieru s rôznymi dezinformačnými naratívmi.

Jedným z príkladov môže byť pravicová konferencia v Gettysburgu v apríli tohto roka, na ktorej prednášal aj republikánsky senátor z Pensylvánie Doug Mastriano. V priebehu stretnutia zaznelo viacero konšpirácií, ktoré vychádzali práve z radikálneho náboženského presvedčenia. Medzi ne patrili aj dezinformácie vychádzajúce z už spomínanej teórie QAnon.

Pensylvánsky senátor okrem iného vo svojom prejave hovoril o potrebe navrátenia kresťanskej identity národu a o nevyhnutnosti zrušenia odluky cirkvi od štátu.

Podľa jeho slov je prítomnosť viery vo vládnutí nevyhnutná. Zároveň tvrdí, že by nešlo o teokratický režim. Definíciou teokracie je však vládnutie v mene Boha, a preto jeho tvrdenia nedávajú zmysel.

Apel na náboženské sentimenty prináša politický zisk

Politici ako Trump sa snažia budovať svoju politickú kampaň na náboženských sentimentoch, čo má potenciál mobilizovať občanov.

USA totiž predstavujú hlboko veriaci národ, ktorý stavia na kresťanskej tradícii. Prieskumy verejnej mienky ukazujú, že za kresťanov sa považuje približne 70 % Američanov.

Populistickí lídri sa pokúšajú vytvárať pocit, že konzervatívni kresťania sú utláčaní, či dokonca prenasledovaní, čo je údajne dôsledkom nepochopenia zo strany liberálov. Práve presvedčenie, že sú v istom zmysle obeťami a druhá strana im chce zobrať ich práva, dokáže mobilizovať ľudí k podpore kandidáta, ktorého vnímajú ako „ochrancu“ ich práv.

Ide o snahu zmanipulovať ľudí prostredníctvom nepravdivých naratívov a získať politickú podporu od hlboko veriacej časti populácie. Práve dezinformácie, ktoré majú silné emocionálne zafarbenie, sú preto prostriedkom často využívaným v politickom boji.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/