Čistý internet v Rusku. Hackerská skupina odhalila, ako Kremeľ plánuje očistiť svoj internetový priestor od „zakázaného obsahu“

Skreslené informácie o vojne na Ukrajine, zamlčanie skutočných faktov aj umelá inteligencia ako dohľad nad obsahom v online priestore sú len zlomkom toho, čo Kremeľ chystá. Dáta uniknuté z ruského rádiofrekvenčného centra opisujú, ako by mal vyzerať „čistý internet“ v Rusku.

Bieloruská hackerská skupina Cyber Partisans zverejnila v januári informáciu, že získala prístup k viac ako dvom terabajtom dokumentov a správ. Tie si mali medzi sebou vymeniť zamestnanci bližšie nekonkretizovanej skupiny patriacej pod ruský kontrolný úrad Roskomnadzor.

Hackerská skupina posunula svoje zistenia aj niekoľkým nezávislým novinárom, vďaka čomu vyplávali na povrch šokujúce informácie. Ukázalo sa, že Hlavné rádiofrekvenčné centrum (MRFC) patrí k najdôležitejším nástrojom sledovania ruského internetu.

Medzi zakázaný obsah patria aj protivojnové posolstvá

Oficiálnou úlohou MRFC by mal byť monitoring dodržiavania pravidiel v rámci rozsahu charakterizovaného Roskomnadzorom. Zamestnanci by teda mali dozerať na uverejňovanie „zakázaného obsahu“.

Ruský internetový priestor nepovoľuje príspevky so zameraním na drogy, hazard, samovraždu či detskú pornografiu. Od februára 2022 sa do zoznamu zakázaných tém pridala aj takzvaná „špeciálna vojenská operácia“ na Ukrajine a informácie, ktoré sú v rozpore s prokremeľskou propagandou.

MRFC sa postupne stalo výrazným podporovateľom represií voči časti ruského obyvateľstva, ktorá kritizuje Putinov režim a odsudzuje vojnu na Ukrajine.

Dáta, ktoré Cyber Partisans získali, tiež odhalili spoluprácu medzi MRFC a Yandexom. Táto ruská nadnárodná korporácia sa sústredí na internetové služby a je súčasťou vývoja umelej inteligencie. Tá by sa mala zameriavať na sledovanie ruskej politickej opozície a potláčať akékoľvek pokusy o protest hneď v počiatočnej fáze.

Excelové tabuľky s výrazmi, ktoré majú byť odstránené z ruského internetu

Medzi dátami, ku ktorým Cyber Partisans získali prístup, je aj niekoľko excelových tabuliek s označením „Special Task Yandex U“ (Špeciálna úloha Yandex U) a výmena správ k tomuto dokumentu. Zamestnanec MRFC v komunikácii zisťoval, o čo v tejto „špeciálnej úlohe“ ide.

Tabuľky obsahovali kľúčové slová, ktoré mali byť odstránené z obsahu vyhľadávaného prostredníctvom Yandexu. Z ruského internetu by teda mali byť zablokované príspevky týkajúce sa vojny na Ukrajine.

Zakázané by mali byť vyhľadávania ako napríklad „Rusko bombarduje civilné domy“, „Rusko zabíja civilistov“, „ruské vojenské zverstvá v Buči“, „surové správanie brancov na Ukrajine“ či, „obrovské straty Ruska na Ukrajine“.

Každý z množstva zamestnancov MRFC, ktorý monitoruje ruskú sieť sociálnych médií, nájde každý deň približne sto až tristo „falošných správ“. Ide o informácie, ktoré sú v rozpore s ruskou rétorikou.

Vybrané príspevky sú následne prostredníctvom platformy ASKOV posúvané generálnemu prokurátorovi. Ide o komunikačný kanál, ktorý slúži na operatívnu komunikáciu medzi štruktúrami štátu. Pracovníci, ktorí monitorujú virtuálny priestor, využívajú túto platformu na zdieľanie získaných informácií.

Podľa Roskomnadzoru ruské internetové vyhľadávače Yandex a Mail.ru zaznamenali už viac ako 11 800 publikácií, ktoré sa venovali masovému vzdávaniu sa ruských jednotiek, ruským útokom na ukrajinskú civilnú infraštruktúru, vraždeniu ukrajinských civilistov alebo ruským stratám na Ukrajine.

Kremeľ sa spolieha na označenie „zahraničných agentov“

Prísnemu monitorovaniu čelia aj informácie o prezidentovi Putinovi a jeho zdravotnom stave. V rebríčku najčastejšie blokovaného obsahu je prezidentov kritický zdravotný stav na druhom mieste, a to hneď po „falošných správach“.

MRFC rozdeľuje obsah súvisiaci s Putinom do troch kategórií – národný, regionálny a zahraničný. Avšak väčšina mimoruských zdrojov, ktoré píšu o Putinovi, boli v krajine už zablokované.

Špeciálne oddelenie MRFC má na starosti monitorovanie a nominovanie „zahraničných agentov“. Zoznam podozrivých, ktorý MRFC vytvorí, posúva ďalej ministerstvu spravodlivosti, ktoré potom jednotlivým subjektom udelí oficiálny titul zahraničného agenta. 

Od októbra 2020 ruská generálna prokuratúra za zahraničných agentov vyhlásila mediálne agentúry Proekt, Kholod, The Bell, Open Media, Redaktsia, Meduza a mnohé ďalšie. Toto nežiaduce označenie sa udeľuje aj populárnym osobnostiam z mediálneho priemyslu. Centrum celkovo identifikovalo už 804 podozrivých „zahraničných agentov“.

Umelá inteligencia ako nástroj na dosiahnutie „čistého internetu“

Od roku 2021 pracuje Roskomnadzor na vytvorení systému Oculus, ktorého úlohou bude identifikovať nelegálne fotografie a videá.

Umelá inteligencia bude analyzovať nežiadúce vyobrazenia Putina na základe dvoch kategórií – „urážlivé zobrazenia prezidenta“ a „porovnania prezidenta s negatívnymi postavami“.

Obe kategórie sa zamerajú aj na obsah so značkami „Putin zobrazený ako krab“, „prezident zobrazený ako nočný motýľ“, „prezident v kontajneri“, „prezident zobrazený ako Hitler“ a „prezident zobrazený ako upír“.

Ďalšou funkciou systému bude odhaľovanie obsahu z kategórií „extrémizmus“, „výzvy k výtržnostiam“, „propagácia LGBT“ a „samovražda“. Pod pojmom „výzvy k výtržnostiam“ sa rozumie napríklad obsah s fotografiami Alexeja Navaľného, členmi jeho tímu, bielo-modro-bielymi alternatívnymi ruskými vlajkami, fotografiami horiaceho Kremľa alebo snímkami z protestov v Rusku a na Ukrajine.

Akákoľvek snaha ruskej opozície o publikovanie obsahu, ktorý nie je v súlade s ruskou propagandou, tak nebude mať žiadnu šancu zostať v internetovom priestore.

S monitorovaním nežiaduceho obsahu má pomôcť „Divá sviňa“

Ruskí propagandisti vkladajú veľké nádeje aj do iných nástrojov umelej inteligencie. Od minulého leta Rusko postupne pracuje na vytvorení nástroja Vepr. Umelá inteligencia s doslovným názvom „Divá sviňa“ bude sledovať takpovediac „informačné body napätia“.

Pod týmto pomenovaním si môžeme predstaviť prakticky čokoľvek, čo je v rozpore s prokremeľskými naratívmi a ďalej ovplyvňuje verejnú mienku.

Predpokladá sa, že oba systémy umelej inteligencie spolu s ďalšími opatreniami, ktoré odhalili uniknuté dáta Roskomnadzoru, zapadajú do širšieho ruského projektu vytvorenia „čistého internetu“.

Podstatou tohto plánu by mala byť farma robotov, ktorí budú zhromažďovať informácie z ruského online priestoru, čím docielia úplný dohľad nad uverejňovaným obsahom.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/