Konzervatívne médiá vinia Donalda Trumpa za neúspech Republikánov v novembrových voľbách

Americký spravodajský kanál Fox News a ďalšie konzervatívne médiá vlastnené mediálnym magnátom Rupertom Murdochom kritizujú bývalého prezidenta Donalda Trumpa za nízku úspešnosť republikánov v novembrových voľbách.

Namiesto očakávanej republikánskej červenej vlny prišlo červené žblnknutie. Tak by sa dali zhrnúť výsledky amerických novembrových volieb pre republikánov. Jedinou výnimkou bol štát Florida, z ktorého znovuzvolený guvernér a vychádzajúca hviezda Republikánskej strany Ron DeSantis urobil suverénne republikánsku baštu. V snahe nájsť vinníka tohto neúspechu sa v rámci Republikánskej strany začínajú ozývať hlasy kritiky voči bývalému prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Kritika sa pritom objavuje aj v konzervatívnych médiách vrátane spravodajského kanálu Fox News, ktorý bol kedysi pre Trumpa bezpečným prístavom.

Očakávania vs. výsledky

Očakávania v Republikánskej strane boli veľké, a to oprávnene. Pred voľbami totiž medzi americkými voličmi prevládala nespokojnosť s Demokratickou stranou a s jej vedením krajiny.

Ďalšie faktory, ktoré mohli pozitívne ovplyvniť výsledky volieb pre Republikánov, boli vysoká inflácia a zlá ekonomická situácia, nízka popularita prezidenta Bidena z Demokratickej strany, vysoká kriminalita najmä vo veľkých mestách, prehĺbenie migračnej krízy na hranici s Mexikom a podobne.

Republikáni tak mali jedinečnú šancu nadobudnúť prevahu v Senáte aj v Snemovni reprezentantov a zároveň získať guvernérov v štátoch, ktoré nie sú typicky republikánske. Médiá očakávali drvivú republikánsku dominanciu označovanú ako „červenú vlnu“. Tá sa však napokon nekonala.

V Senáte republikáni získali 49 a Demokrati 50 kresiel. Demokrati tak už teraz majú zabezpečenú nadpolovičnú väčšinu hlasov v Senáte, a to vďaka rozhodujúcemu hlasu viceprezidentky Kamaly Harrisovej v prípade nerozhodných hlasovaní.

Môžu si však polepšiť ešte o jedno kreslo v štáte Georgia. Keďže žiadny zo senátorských kandidátov v tomto štáte nezískal nadpolovičnú väčšinu hlasov, v decembri sa uskutoční druhé kolo volieb medzi súčasným demokratickým senátorom Raphaelom Warnockom a republikánskym vyzývateľom Herschelom Walkerom, ktorý má podporu Donalda Trumpa.

V Snemovni reprezentantov republikáni získali tesne nadpolovičnú väčšinu kresiel (potrebných minimálne 218 kresiel zo 435) a ovládli tak dolnú komoru Kongresu. 

Straty pre republikánov priniesla aj voľba guvernérov jednotlivých štátov.

Úspešní boli kandidáti, ktorí sa dištancovali od Trumpa

Voľby v polovici funkčného obdobia prezidenta zvyčajne odzrkadľujú, ako sú ľudia spokojní s jeho vládou. Prezident a jeho strana historicky zvyčajne strácajú kreslá v Kongrese. Preto by sa tieto voľby dali zhodnotiť ako sklamanie pre republikánov, po ktorom by mal nastať čas na sebareflexiu a zamyslenie sa nad budúcnosťou strany.

Odpoveď na republikánske zlyhanie by mohli nájsť vo výsledkoch volieb, podľa ktorých sa zdá, že voliči odmietli kandidátov Donalda Trumpa. Trump totiž nevyjadril podporu tým, ktorí mali najväčšiu šancu vyhrať, ale tým, ktorí šírili jeho naratív o údajných ukradnutých prezidentských voľbách v roku 2020. Aj tento faktor mohol prispieť k strate potencionálnych kresiel v kľúčových štátoch a k celkovému neúspechu republikánov vo voľbách. 

V súboji o senátorské kreslo v štáte Pensylvánia Trump podporil Mehmeta Oza, známeho z televíznych obrazoviek ako Doktor Oz. Za schopnejšieho republikánskeho kandidáta bol považovaný David McCormick, ktorý však v minulosti kritizoval Trumpa a jeho úlohu v útoku na Kapitol.

Doktor Oz napokon prehral v súboji s progresívnym demokratickým kandidátom Johnom Fettermanom, ktorý vyhral napriek tomu, že v máji tohto roka utrpel cievnu mozgovú príhodu a dodnes sa vyrovnáva s jej následkami. V tomto štáte taktiež prehral Trumpov kandidát na guvernéra Doug Mastriano, pravicový extrémista, ktorý označil prezidentské voľby v roku 2020 za ukradnuté.

V Michigane v republikánskych primárkach, ktoré určujú nomináciu do všeobecných volieb, Trump nepodporil súčasného člena Snemovne reprezentantov za tretí volebný dištrikt Michiganu Petra Meijera. Dôvodom bolo, že Meijer ako jeden z desiatich republikánov hlasoval za druhú prezidentskú obžalobu Trumpa. Republikánsku nomináciu napokon získal John Gibbs, ktorý prehral voči demokratke Hillary Scholtenovej.

Trumpovi kandidáti na guvernéra prehrali aj v Maine, v Michigane či vo Wisconsine. O senátorské kreslo v Arizone neúspešne bojoval Trumpov kandidát  Blake Masters, ktorý tiež popieral výsledky prezidentských volieb z roku 2020.

Tento trend sa opakoval vo viacerých kľúčových štátoch, v ktorých bola k Trumpovmu kandidátovi vždy k dispozícii miernejšia republikánska alternatíva.

Úspešnejší boli práve tí, ktorí sa od Trumpa dištancovali. Napríklad v štáte Georgia získal nomináciu Brian Kemp, republikánsky kandidát na guvernéra, ktorý bez podpory Trumpa v guvernérskom súboji zvíťazil nad demokratkou Stacey Abramsovou.

Výnimkou je štát Florida, ktorý sa stal republikánskou baštou. Ron DeSantis bol suverénne znovuzvolený za guvernéra so ziskom 60 % hlasov. Vyhral dokonca aj v typicky demokratických okresoch. Do Senátu bol za Floridu opätovne zvolený republikán Marco Rubio a v Snemovni reprezentantov tu republikáni získali štyri kreslá.

Vlna kritiky Trumpa v konzervatívnych médiách

Rupert Murdoch  je austrálsko-americký mediálny magnát, ktorý patrí medzi najvplyvnejších a najbohatších ľudí sveta. Jeho médiá už viac ako pol storočia formujú verejnú mienku v Austrálii (bulvárne denníky Herald Sun, The Daily Telegraph), v Spojenom kráľovstve (bulvárny denník The Sun) či v USA (bulvárny denník New York Post, denník Wall Street Journal, televízna stanica Fox News), kde pomohli dosadiť lídrov či prijať kontroverzné politické kroky, akým bol napríklad Brexit.

Väčšina z Murdochových médií konzervatívne a pravicové. Zvyknú publikovať aj obsah so zaujatými a zavádzajúcimi informáciami. 

Murdochove americké médiá našli vinníka volebného sklamania v bývalom prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Podpora zo strany Murdochových médií, najmä televíznej stanice Fox News, bola pre Trumpa počas jeho prvej prezidentskej kandidatúry a následného prezidentovania kľúčová, keďže formovali mienku republikánskych voličov.

Pre mediálneho magnáta bola podpora Trumpa skôr pragmatickou než hodnotovou záležitosťou, keďže vďaka blízkosti k Trumpovej osobe získal po prvýkrát prístup do Bieleho domu. Počas jeho prezidentovania totiž udržiavali kontakt vo forme pravidelných telefonátov. Trump získal pozitívnu prezentáciu v Murdochových médiách a Murdoch získal politický vplyv v USA.

Murdoch prestane podporovať politického predstaviteľa, ak to začne byť pre neho nevýhodné. A kritika za zlé výsledky týchto volieb zatiaľ potvrdzuje, že Murdochovu podporu pomaly ale isto stráca už dlhšiu dobu aj Trump.

Deň po voľbách Murdochov bulvárny denník New York Post, ktorý zmiešanú faktickosť pri informovaní, venoval titulnú stranu DeSantisovi. Na tejto priam „kennedyovskej“ titulke oslavuje víťazstvo so svojou rodinou, pričom idylický imidž dotvára americká vlajka v pozadí. Titulok „De Future“ naznačuje, že DeSantis je považovaný za budúcnosť Republikánskej strany.

Aj britský komentátor Piers Morgan označil DeSantisa za budúcnosť republikánov. Zároveň kritizoval Trumpa za neustále opakovanie tvrdení o ukradnutých voľbách, čo podľa neho škodí nielen Trumpovi, ale aj celej Republikánskej strane.

Dva dni po voľbách titulná strana New York Post označila Trumpa za „Trumpty Dumpty“. Je to narážka na postavu z anglických detských riekaniek „Humpty Dumpty“, ktorá býva najčastejšie znázornená ako vajíčko. Zároveň sa týmto slovným spojením v angličtine označuje „malá tučná osoba“ či „osoba alebo vec, ktorá už raz bola zvrhnutá či rozbitá a nemôže byť obnovená či opravená“.

Trumpovu hlavu tak znázornili ako vajíčko v bielej košeli s červenou kravatou, ktoré sedí na múre. Na titulke sa objavila aj malá riekanka: „Don (ktorý nedokázal postaviť múr) mal veľký pád – môžu republikáni dať stranu späť dokopy?“

Titulná strana čísla New York Post z 10. novembra 2022. Zdroj: Twitter @nypost.

Denník navyše uverejnil názor Johna Podhoretza, konzervatínvneho kritika Trumpa, ktorý bývalého prezidenta označil za „najsilnejší odpudzovač hlasov [vo voľbách, pozn.] v modernej americkej histórii“.

Trump je najväčším porazeným

Wall Street Journal (WSJ) je ďalšie Murdochove médium, ktoré Trumpa kritizuje. Jeho redakčná rada zverejnila číslo s titulkou „Trump je najväčším porazeným Republikánskej strany“. Podnadpis dodal: „Neúspechy v rokoch 2018, 2020, 2021 a 2022“.

Článok poukazoval na to, že republikánski kandidáti, ktorí získali podporu od Trumpa, prehrali v štátoch, ktoré mali šancu republikáni vyhrať. Zdôrazňujú, že okrem prekvapivého víťazstva v roku 2016 čelí Trump porážke za porážkou.

Vo voľbách v roku 2018 utrpeli republikáni straty kvôli Trumpovej nízkej popularite, v roku 2020 prehral prezidentské voľby, v roku 2021 svojimi tvrdeniami o ukradnutých voľbách sabotoval druhé kolo senátorských volieb v štáte Georgia a tento rok tiež podľa WSJ zmaril voľby.

Aj známy konzervatívny politický komentátor Ben Shapiro kritizoval kvalitu Trumpových kandidátov. Charakterizoval ich ako kandidátov mimo hlavného prúdu, kontroverzných bojovných ľudí, ktorí ale neboli zárukou stabilnej vlády.

Republikáni podľa Shapira podcenili výber kvalitných republikánskych kandidátov v kľúčových štátoch, a práve to nahnalo nerozhodnutých a nezávislých voličov do náručia demokratov. Stabilní a umiernenejší kandidáti mali podľa neho väčšiu šancu na úspech, ako napríklad v prípade floridského guvernéra.

Fox News, et tu Brute?

Kritike za výsledky volieb sa Trump nevyhol ani na jeho kedysi obľúbenej televíznej stanici Fox News, ktorá tiež patrí Murdochovi. V roku 2016 prispela k Trumpovmu zvoleniu a následne počas jeho prezidentovania aktívne vytvárala jeho pozitívny obraz v médiách i za cenu šírenia pro-Trumpovskej propagandy, konšpiračných teórií či zavádzajúcich informácií napríklad o covide-19. Po prezidentských voľbách v roku 2020 Fox News dával mediálny priestor konšpiračnému naratívu o ukradnutých voľbách, ktorý podnietil „trumpovských republikánov” k útoku na Kapitol na začiatku januára v roku 2021. Tento incident následne zľahčovali a šírili o ňom zavádzajúce informácie.

Tucker Carlson, Laura Ingrahamová či Sean Hannity sú osobnosti Fox News, ktoré sú zároveň silnými podporovateľmi Donalda Trumpa. Fox News tak možno charakterizovať ako pravicové médium s nízkou kvalitou informácií.

Dnes Fox News kritizuje Trumpa za výsledky volieb. Laura Ingrahamová počas bilancovania volieb povedala: „Populistické hnutie je o ideách, nie o jednej osobe. Ak voliči dospejú k záveru, že uprednostňujete svoje ego či averzie pred blahom krajiny, odmietnu vás, bodka.“

Podobnú rétoriku zvolila aj Kayleigh McEnanyová, bývalá hovorkyňa Trumpovho Bieleho domu a súčasná politická komentátorka na Fox News. Trumpa tiež kritizovala za útoky na DeSantisa tesne pred voľbami.

Deň po voľbách sa na Fox News objavovali hostia, ktorí kritizovali Trumpa a komentovali, ako uškodil strane vo voľbách. Napríklad autor prejavov pre bývalého prezidenta Georga W. Busha Marc Thiessen zhodnotil voľby ako „absolútnu katastrofu“ z republikánskeho pohľadu.

„Máme najhoršiu infláciu za štyri desaťročia, najhorší kolaps reálnych miezd za posledných 40 rokov, najhoršiu vlnu kriminality od deväťdesiatych rokov minulého storočia, najhoršiu hraničnú krízu v histórii USA, máme Joea Bidena, ktorý je najmenej populárnym prezidentom od čias Harryho Trumana a červená vlna neprišla. To je kritické svedectvo správy, ktorú sme vyslali voličom. Pozreli sa na terajšiu situáciu, pozreli sa na republikánsku alternatívu a povedali nie, ďakujem,“ dodal Thiessen.

Thiessen naopak vyzdvihol úspechy umiernených republikánov, ako napríklad guvernéra Ohia Mika DeWina, guvernéra Texasu Grega Abotta či DeSantisa, ktorý sa stal hlavnou hviezdou volebnej noci na Fox News.

Kritika Fox News ale nie je veľkým prekvapením. Bod zlomu v harmonických vzťahoch s Trumpom nastal už po prezidentských voľbách v roku 2020. Murdochovi údajne prekáža Trumpove neustále popieranie volebných výsledkov, ktoré dnes ubližuje Republikánskej strane.

Samotný Murdoch sa vyjadril: „Súčasná americká politická diskusia je hlboká, či už ide o vzdelanie, blahobyt alebo ekonomické príležitosti. Je dôležité, aby konzervatívci zohrávali v tejto diskusii aktívnu a silnú úlohu, ale to sa nestane, ak sa bude prezident Trump sústrediť na minulosť. Minulosť je minulosťou a krajina teraz súťaží o definovanie budúcnosti.“

Aj preto sa Murdochove médiá začali pomaly od Trumpa dištancovať a otvorene kritizovať napríklad jeho úlohu v útoku na Kapitol. V júli tohto roka New York Times informoval, že Trump sa neobjavil na Fox News už viac ako 100 dní, naposledy v apríli tohto roka. Fox News taktiež prestal vysielať Trumpove politické mítingy.

Budúcnosť Republikánskej strany: Donald vs. Ronald 

Dnes je ešte priskoro povedať, kto získa republikánsku nomináciu do prezidentských volieb v roku 2024. Trump ohlásil svoju kandidatúru 15. novembra. To po neuspokojivých výsledkoch kandidátov, ktorých podporil, vyvolalo v Republikánskej strane rozporuplné reakcie. Murdochove médiá údajne jeho tretiu kandidatúru nepodporia.

V rámci strany sa začínajú ozývať hlasy, ktoré požadujú nového lídra. Po úspechu v týchto voľbách by to mohol byť Ron DeSantis. Jeho popularita medzi republikánmi je na vzostupe a preto ho Trump začína vnímať ako potenciálnu hrozbu. V guvernérskych voľbách v roku 2018 Trump podporil DeSantisa, no počas týchto volieb na neho slovne útočil, napríklad prezývkou „Ron DeSanctimonius”. Taktiež povedal, že floridský guvernér vďačí za úspech jemu.

DeSantis sa dnes dištancuje od Trumpa a odmieta sa mu podriadiť. Na Trumpove slovné útoky reagoval nepriamo odkazom, že kritici sa majú pozrieť na výsledky týchto volieb, ktoré hovoria za všetko. K možnej prezidentskej kandidatúre sa však zatiaľ nevyjadril.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/