DISINFO REPORT – 70. týždeň

Vitajte pri čítaní päťdesiateho siedmeho vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Nariadenie o digitálnych službách a jeho vplyv na sociálne siete

Na úrovni Európskej únie prebieha aktívna koordinácia členských štátov v príprave balíka zákona o digitálnych službách. Popri Nariadení o digitálnych trhoch (DMA) je diskutovanou témou druhá súčasť balíka, Nariadenie o digitálnych službách (DSA). Aké sú ciele danej legislatívy, prečo je dôležitá a aké môže mať dopady v rámci Slovenskej republiky?

Tieto aj iné témy boli súčasťou diskusie „DSA a médiá: dopady Nariadenia o digitálnych službách na slovenský mediálny trh“, ktorú 8. júna organizovala Rada pre vysielanie a retransmisiu v spolupráci s Ministerstvom kultúry SR. Viac v článku

Dezinformácie v dobe umelej inteligencie

Odborníci z Massachusettského technologického inštitútu (MIT) vytvorili program schopný analyzovať a odhaliť účty, ktoré na sociálnych sieťach šíria dezinformácie a propagandu. Na druhej strane experti varujú, že umelá inteligencia môže byť využívaná aj na tvorbu a šírenie škodlivého obsahu. Blíži sa koniec klasických trollov, ktorých nahradí sofistikovaný softvér? Viac v článku.

Koľko zarábajú dezinformačné weby na reklame? Ministerstvo obrany zverejnilo odhady

Analytický útvar Ministerstva obrany SR vydal správu s názvom Cena za (dez)informácie – Výnosy z reklám webov s problematický obsahom. V správe ministerstvo zverejnilo odhad priemerných mesačných výnosov z inzercie, ktorá napomáha šíreniu dezinformácií. Najvyššie výnosy má portál Hlavné správy. Viac v článku.

ESET odhalil APT skupinu Gelsemium, kyberšpionáž cielila aj na vládne inštitúcie v Ázii

Výskumníci spoločnosti ESET analyzovali od polovice minulého roka viaceré kybernetické operácie, za ktorými, ako sa ukázalo neskôr, stála kybernetická špionážna skupina Gelsemium. Najstaršiu verziu jej hlavného malvéru Gelsevirine vystopovali až do roku 2014. Viac v článku.

Organizátori olympiády v Tokiu hlásia prvý incident, ukradli im dáta

Pandémia presunula letné olympijské hry a dala tak hackerom rok k dobru. Objavený únik dát organizátorov však bol súčasťou širšieho útoku na dodávateľa Fujitsu. Viac v článku.

Chráňte sa pred smishingom

Útočníci v kybernetickom priestore neustále hľadajú cesty, ako od svojich obetí vylákať informácie alebo peniaze. Azda najobľúbenejším spôsobom je phishing, teda podvodné správy, ktorých cieľom je práve donútiť obeť, aby útočníkovi odovzdala finančné alebo osobné údaje. Viac v článku.

Krátko z domova a zo sveta

  • Spoločnosť Facebook oznámila zmeny v moderovaní príspevkov politikov. Facebook dlhodobo toleruje politikom aj obsah, ktorý porušuje jeho pravidlá pre bežných používateľov. To sa však teraz mení a sieť k príspevkom politikov začne pristupovať rovnako ako k príspevkom ktoréhokoľvek bežného používateľa.
  • Európska komisia (EK) začala vyšetrovať, či Facebook nezneužíva svoje postavenie na reklamnom trhu. Komisiu zaujíma hlavne to, ako Facebook nakladá s dátami zadávateľov reklamy a či získané informácie potom nezneužíva na to, aby im konkuroval na trhoch, kde sám pôsobí. Komisia ako príklad spomína inzeráty používateľov na Facebook Marketplace. 
  • Americký prezident Joe Biden aktualizoval a rozšíril blacklist čínskych firiem s údajnými väzbami na čínsku vládu, ktorý vytvoril jeho predchodca Donald Trump. Na zozname sú napríklad firmy Huawei, Hikvision, China Mobile či China Unicom.
  • Americká polícia zatkla 21-ročného Josha Halla, ktorému sa podarilo od stoviek obetí vyzbierať tisícky dolárov na podporu neexistujúcej politickej organizácie. Hall, ktorý je fanúšik bývalého prezidenta Trumpa, sa vydával za jeho príbuzných, pričom sa mu podarilo oklamať aj samotného Trumpa.

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov a magisterského stupňa Prekladateľstva a tlmočníctva anglického jazyka na Masarykovej univerzite v Brne | Zaujíma sa najmä o históriu a aktuálne politické dianie v anglofónnych krajinách, ako aj o politické a lingvistické aspekty propagandy a jej nástrojov. Kontakt: nikoleta.nemeckayova@infosecurity.sk