Severná Kórea sa bojí koronavírusu. Prenášať sa má letákmi od južného suseda

Zdroj: Unsplash.

Severná Kórea vyzýva svojich občanov, aby nečítali propagandistické letáky posielané balónmi z Južnej. Podľa vlády môžu obsahovať kvapôčky koronavírusu. Severná Kórea si paradoxne drží status krajiny, ktorá dodnes oficiálne nehlási žiadny prípad nákazy koronavírusom.

Severokórejské štátne noviny Rodong Sinmun vyzvali ľudí, aby sa držali ďalej od týchto letákov. „(…) musíme ich považovať za možný spôsob prenosu škodlivého vírusu,“ uvádzajú noviny a zároveň vyzývajú ľudí, aby dodržiavali protipandemické opatrenia.

Medzi aktivistov, ktorí sú známi posielaním propagandistických letákov prostredníctvom balónov, patrí aj Park Sang-hak, utečenec zo Severnej Kórey. V jeho kancelárii v Južnej Kórei prebehla pred pár dňami policajná razia. Park totiž oznámil, že skupina aktivistov združená okolo jeho osoby  poslala do Severnej Kórey balóny s 500-tisíc letákmi, 5-tisíc dolárovými bankovkami a 500 brožúrami o juhokórejskom ekonomickom rozvoji.

Skupina aktivistov vedená Parkom tak porušila nový zákon, ktorý v krajine zakazuje posielanie letákov, USB diskov alebo peňazí vzduchom do Severnej Kórey. Aktivista je prvou osobou, ktorá je vyšetrovaná, od marca, kedy nový zákon vstúpil do platnosti. Porušenie tohto zákona by mohlo páchateľov stáť až tri roky väzenia.

Park sa však nevzdáva ani po policajnej razii a tvrdí, že: „Aj keď dostaneme tri roky väzenia alebo dokonca 30 rokov väzenia, budeme naďalej tieto letáky posielať, aby naši otrhaní hladujúci krajania v Severnej Kórei vedeli pravdu“ o ich autoritatívnej vláde.

Akékoľvek tvrdé zaobchádzanie s Parkom a členmi jeho skupiny by však mohlo prehĺbiť kritiku, že Južná Kórea obetuje slobodu slova, aby si zlepšila vzťahy so Severnou Kóreou.

Balóny nie sú novinka

Severná Kórea je mimoriadne citlivá na akýkoľvek vonkajší pokus podkopať vládu Kim Čong-una a oslabiť jeho absolútnu kontrolu nad krajinou. Bežní obyvatelia tejto krajiny majú obmedzený prístup k zahraničným správam, preto propagandistické letáky predstavujú pre Pchjongjang problém.

Po tom, čo boli balóny odoslané cez hranice, Kim Jo-čong, sestra Kim Čong-una, uviedla, že vypustenie letákov severokórejskými dezertérmi z Južnej Kórei považuje za „neprípustnú provokáciu“ a skonštatovala, že vláda preskúma možné odvetné opatrenia.

Jej vyhlásenie je samozrejme znepokojujúce pre Južnú Kóreu. Vlani totiž severokórejská vláda v reakcii na podobné propagandistické letáky zasielané do Severnej Kórey vyhodila do vzduchu prázdny styčný úrad oboch štátov, ktorý sa nachádzal na jej území.

Vzťahy medzi oboma krajinami sú napäté už od čias Kórejskej vojny. Práve v dôsledku obáv o bezpečnosť prišla vláda v Soule s novým zákonom, ktorého cieľom je zabrániť zbytočnému provokovaniu Severnej Kórey a zvýšiť bezpečnosť obyvateľov v pohraničných oblastiach Južnej Kórey.

Počet nakazených: 0

Od začiatku pandémie Severná Kórea oficiálne nezaznamenala ani jeden prípad ochorenia COVID-19, aj napriek tomu, že má približne 26 miliónov obyvateľov. Proti pandémii prijala pomerne rýchle a tvrdé opatrenia.

Zvýšenie izolácie už tak hermeticky uzatvorenej krajiny viedlo k ekonomickému úpadku a podľa viacerých odborníkov aj napriek tomu vôbec nie je isté, že sa v krajine neobjavil žiadny pozitívny prípad. Pchjongjang je totiž známy netransparentnosťou a utajovaním toho, čo sa v skutočnosti v krajine deje.