DISINFO REPORT – 56. týždeň

Vitajte pri čítaní štyridsiateho tretieho vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Núdzový stav a očkovanie – podľa vedcov ochrana zdravia, podľa Uhríka „vydieranie ľudí“

Núdzový stav a jeho predĺženie boli na Slovensku opäť veľkou témou. Je pochopiteľné, že je veľká časť populácie z takmer ročných obmedzení unavená. Avšak, súčasný stav koronakrízy je najkritickejší od začiatku marca 2020, kedy sa u nás vírus po prvýkrát objavil. Slovensko je momentálne jednou z najhorších krajín v počte hospitalizovaných pacientov na svete a nemocnice sú na pokraji kolapsu. Europoslanec Milan Uhrík tento fakt ale ignoruje.Viac v článku.

Šifrované komunikačné aplikácie ako dvojsečná zbraň

Po tom, ako vstúpili do platnosti zmeny v zásadách ochrany osobných údajov v aplikácii WhatsApp, vyhľadáva čoraz viac používateľov bezpečnejšie komunikačné platformy. Aktuálne si najväčšiu popularitu užívajú aplikácie Signal a Telegram. S ich masovým používaním však prichádzajú aj obavy z možného zneužitia. Viac v článku.

Rusko v slovenskom dezinformačnom priestore (február 2021)

Podobne ako počas predchádzajúcich dvoch mesiacov, aj vo februári sme pozorne sledovali slovenské dezinformačné weby. Ako už správne tušíte, pro-kremeľskej propagandy sme objavili viac, než dosť. Čo všetko sa vo februári šírilo, spolu so zaujímavými dátami k jednotlivým webom, sa dozviete v článku.

Ťažký život Kotlebocov: Najprv COVID-19 neexistuje, teraz vinia vládu za nečinnosť voči nemu

Pravicoví extrémisti na čele s Ľudovou stranou Naše Slovensko – Kotlebovci sa po roku od vypuknutia epidémie dostali do slepej uličky s dvomi nástrahami. Kým doteraz hlásali, že koronavírus je vymyslený projekt svetových vlád a vôbec nie je taký nebezpečný, teraz otočili o 180 stupňov a kritizujú súčasnú vládu za to, že proti koronavírusu nebojuje dostatočne. Viac v článku.

Donald Trump obišiel iba s hanbou, no jeho hoaxoví nasledovníci zrejme vyfasujú roky väzenia

Americký exprezident pred dvomi týždňami prežil druhý pokus o odvolanie z funkcie. Aj keď ho jeho spolustraníci z Republikánskej strany podržali v Senáte, zapíše sa do histórie ako prvý a zrejme nadlho aj posledný americký prezident, voči ktorému sa viedol takzvaný impeachment dvakrát. Viac v článku.

Útoky čínskych hackerov na tibetské organizácie neustávajú, prišli s novým nástrojom

Phishingová kampaň cielená na tibetské organizácie, ktorá prebieha už od marca minulého roka, po novom distribuuje škodlivé rozšírenie prehliadača. Má za ňou stáť známa APT skupina napojená na čínsku vládu. Viac v článku.

Amnesty: Hackeri napojení na vietnamskú vládu špehujú vlastných aktivistov

Ľudskoprávna organizácia Amnesty International v najnovšej správe poukazuje na špionážnu kampaň hackerov, ktorí majú byť napojení na vietnamskú vládu. Podľa organizácie ide o súčasť širšieho problému – pretrvávajúcej digitálnej represie v krajine. Viac v článku.

Ukrajina opäť pod útokom ruských hackerov?

Ukrajinské Národné koordinačné centrum pre kybernetickú bezpečnosť odhalilo pokus o infikovanie systému elektronickej komunikácie národnej exekutívy špionážnym malvérom. Ukázalo pri tom prstom na svojho východného suseda. Viac v článku.

Krátko z domova a zo sveta

  • O očkovacích pasoch sa zatiaľ vo väčšine krajín iba hovorí, no už teraz je zjavné, že vytvoria nové delenie spoločnosti pozdĺž etických a politických línií. V Británii sa objavujú hlasy, ktoré pasy označujú za tyraniu a diskrimináciu, v Spojených štátoch sa o nich začali šíriť mnohé dezinformácie a v Dánsku už prebehli aj prvé protesty.
  • Slabinou boja Facebooku proti dezinformáciám sa v USA stávajú najmä príspevky písané v španielčine. Tie sú na americkom Facebooku podľa nedávnej štúdie kontrolované menej a pomalšie než tie v angličtine. 
  • Minister zahraničných vecí Ivan Korčok už krátko po tlačovke Igora Matoviča, ktorý v pondelok večer vítal na košickom letisku vakcínu Sputník V, zverejnil kritické stanovisko. V utorok minister krok premiéra kritizoval aj na tlačovej besede a ruskú vakcínu označil za nástroj hybridnej vojny, ktorý posmeľuje dezinformačnú scénu a prokremeľské sily.
  • Ruské ministerstvo zahraničných vecí označilo nové sankcie zo strany USA za nepriateľský proti-ruský výpad a sľubuje odvetu. Sankcie ohlásené Bidenovou administratívou sú reakciou na kauzu Alexeja Navaľného a majú sa týkať niekoľkých vysoko postavených ruských vládnych predstaviteľov.

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov a magisterského stupňa Prekladateľstva a tlmočníctva anglického jazyka na Masarykovej univerzite v Brne | Zaujíma sa najmä o históriu a aktuálne politické dianie v anglofónnych krajinách, ako aj o politické a lingvistické aspekty propagandy a jej nástrojov. Kontakt: nikoleta.nemeckayova@infosecurity.sk