DISINFO REPORT – 49. týždeň

Vitajte pri čítaní tridsiateho štvrtého vydania pravidelného DISINFO REPORTu.Prvého newslettera na Slovensku o dezinformáciách, propagande, informačnej a kognitívnej bezpečnosti a ochrane súkromia online.

Hľadanie riešení spoločenských dopadov dezinformácií

Čo funguje v boji proti dezinformáciám? Aké dezinformácie súvisiace s koronavírusom zasiahli Slovensko a aký dopad majú na slovenskú́ spoločnosť̌? Aké východiská ponúkajú odborníci?

Záznam z online debaty organizovanej Digital Infospace Security Initiative nájdete už na Youtube. Prvou hosťkou je výskumná analytička Miroslava Sawiris (Globsec), pozvanie prijal aj sociológ Michal Vašečka (Paneurópska vysoká škola) či psychológ Radomír Masaryk (Univerzita Komenského v Bratislave). Moderátorom diskusie je Victor Breiner (Infosecurity.sk). Záznam môžete nájsť tu.

Západ a Putin – konečne spolu ako obete dezinformačnej scény?

Štefan Harabin v príspevku na svojej facebookovej stránke zdieľal článok o „finálnej fáze“ zavedenia Nového svetového poriadku (NWO) v Európe. Článok predstavuje údajné slová a názor ruského prezidenta, Vladimíra Putina, ktorý Európanov varuje pred zákerným plánom západných globalistov a miliardárov. Problémom je presnejšie to, že Vladimír Putin bol k tomuto textu pridaný umelo. Viac v samotnom debunku.

Koncepcia právneho štátu nemá zotročiť štáty EÚ

Článok je spracovaným blogom českého spisovateľa Vlastimila Vondruška. Podobne ako pôvodný blog obsahuje nepresné chápanie právneho systému a systému fungovania Európskej únie. Vondruška sa pritom vyjadruje k nedávnemu kroku Maďarska a Poľska, konkrétne k blokovaniu európskeho rozpočtu a fondu obnovy. Viac v samotnom debunku.

Disinfo Report: Kto dokáže na Slovensku regulovať Facebook (podcast)

Vypočujte si nový diel podcastu Disinfo Report, ktorý vzniká v spolupráci s aktuality.sk. Na Slovensku máme už viacero inštitúcií a ľudí, ktorí sa problematike dezinformácií venujú z rôznych uhlov. Teraz však musí štát vyriešiť koordináciu všetkých zainteresovaných. Do Disinforeportu dnes prijal pozvanie riaditeľ Kancelárie Rady pre Vysielanie a retransmisiu Ľuboš Kukliš, ktorý poukazuje na to, že ďalším dôležitým a často prehliadaným problémom, ktorý musíme nevyhnutne riešiť je komunikácia so sociálnymi sieťami. Viac v podcaste.

Prokremeľské médiá – čo dosiahli v Bielorusku?

Propaganda sa už tradične považuje za jednu z najsilnejších zbraní ruského politického režimu. A presne tú použil Alexander Lukašenko, keď si uvedomil, že odpor Bielorusov voči jeho režimu už nie je možné zvrátiť. Na počiatku masových protestov proti Lukašenkovi v Bielorusku štrajkovali okrem státisícov občanov aj novinári pracujúci v bieloruských štátnych médiách. Väčšina z nich bola prepustená a nahradená mediálnymi „špecialistami“ z ruských štátom kontrolovaných spoločností. Viac v článku.

Kremeľ v posledných dvoch rokoch dominoval nášmu (dez)informačnému priestoru

Tridsať rokov po skončení sovietskej okupácie Československa rečník 17. Novembra vyzýva Rusko na vojenskú intervenciu. Dav nadšene skanduje: „Rossia, Rossia!“ Video z protestu obletelo Slovensko. Ako sme sa do tejto situácie ale dostali? Odpoveď treba hľadať v informačnom priestore, ktorý každý deň ovplyvňuje postoje a názory nás všetkých. Nielen tomu slovenskému, dezinformáciami už roky dominuje Rusko. Aké nástroje využíva a čo sleduje? Viac v článku.

Tajné správy medzi D. Trumpom mladším a WikiLeaks – spochybňujte voľby

“Ahoj Don, myslíme si, že ak tvoj otec prehrá, bude oveľa zaujímavejšie, keď to neprizná a radšej spochybní médiá a označí voľby za zmanipulované – ako už naznačil, že by mohol urobiť.” Správa adresovaná Donadovi Trumpovi mladšiemu, v ktorej WikiLeaks navrhli, že napadnutie volieb by mohlo pomôcť jeho otcovi, a to nielen pri spochybňovaní mainstreamových médií. Uvádza denník The Atlantic, ktorý tvrdí, že prezidentov najstarší syn a organizácia WikiLeaks si tajne vymieňali správy na Twitteri počas prezidentskej kampane ešte v roku 2016. Viac v článku.

Otrava Navaľného opäť zvyšuje napätie medzi Ruskom a Nemeckom

Rusko odmieta priznať otravu novičokom Alexeja Navaľného a naopak obviňuje a doslova konšpiruje o všetkých ostatných. Najnovšie za otravou podľa Moskvy stojí údajne Nemecko. To však obvinenia jednoznačne odmieta.Nemecko počas pondelkového stretnutia Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) kritizovalo Rusko za údajnú otravu opozičného politika Alexeja Navaľného. Zároveň nemecká delegácia Rusko vyzvala, aby plne spolupracovalo s OPCW na rýchlom objasnení tohto útoku. V spoločnom vyhlásení 56 krajín OPCW ostro odsúdilo útok na ruského opozičného politika. Viac v článku.

Hoax dňa: Zatýkanie Sorosa

Amerického finančníka Goerge Sorosa (90) zatkli v americkom meste Philadelphia pre zasahovanie do volieb. Áno, je to blud. Ale tisíce ľudí tomu verí a zdieľa to ďalej. Po sociálnych sieťach začal kolovať obrázok, ktorý výzerá ako obžaloba Georga Sorosa. Bol digitálne upravený tak, aby tam bolo jeho meno. Na prípad upozornila agentúra Reuters s tým, že ide o výmysel. Hovorkyňa Sorosovej Nadácie otvorenej spoločnosti pre agentúru Reuters povedala, že správy sú „úplné nezmysly a úplne nepravdivé“. Viac v článku.

Fico si začal o Únii vymýšľať ako Orbán

Predseda strany Smer Robert Fico to vo videu dal na maďarského premiéra Viktora Orbána. Kritizuje Európsku úniu a ešte pri tom klame. Fico prebral maďarskú rétoriku a zavádzajúco tvrdí, že Brusel podmieňuje poslane peňazí jednotlivým štátom prijímaním migrantov a nezabudol ani na maďarského nepriateľa číslo jeden – Georga Sorosa. Lídri jednotlivých krajín EÚ sa ešte počas mimoriadneho júlového samitu dohodli na finančnej pomoci členským štátom v boji s koronakrízou vo výške cca dva bilióny eur (Plán obnovy plus rozpočet únie na roky 2021-2027). Viac v článku.

Ruská kyberskupina pri útoku na európske ministerstvo využila aj Dropbox

Výskumníci bezpečnostnej spoločnosti ESET objavili doteraz neznámy škodlivý kód, ktorý kradne dokumenty a je využívaný na kyberšpionáž. ESET tento program, svojimi tvorcami pomenovaný Crutch, priradil k neslávne známej kyberskupine Turla. Škodlivý kód bol používaný od roku 2015 minimálne do začiatku tohto roka. ESET spozoroval Crutch v sieti ministerstva zahraničných vecí členskej krajiny Európskej únie, čo naznačuje, že táto rodina škodlivého kódu je využívaná len voči veľmi špecifickým cieľom. Viac v článku.

Operácia vedená Interpolom dolapila nigérijských kyberzločincov

Vďaka spoločnej operácii Interpolu, nigérijskej polície a súkromnej bezpečnostnej IT firmy zo Singapuru Group-IB sa podarilo v hlavnom meste Nigérie Lagos zatknúť troch hackerov, ktorí boli súčasťou organizovaného zločinu. Všetci traja obvinení mali byť členmi skupiny, ktorá sa v hromadných emailových phishingových kampaniach vydávala za zástupcov rôznych organizácií. Viac v článku.

Severokórejci opäť špehovali farmaceutické firmy

Severokórejskí hackeri mali najnovšie zaútočiť na britsko-švédsku farmaceutickú spoločnosť AstraZeneca, ktorá sa radí medzi popredných vývojárov vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Informácie zverejnené agentúrou Reuters sa majú opierať o dva anonymné zdroje. Záškodníci viedli spear-phishingovú kampaň, v ktorej sa prezentovali ako náborári a prostredníctvom LinkedIn a WhatsApp zasielali zamestnancom vykonštruované pracovné ponuky. V snahe preniknúť do systémov spoločnosti mali podľa zistení následne rozosielať popisy práce, ktoré obsahovali škodlivý kód umožňujúci útočníkom získať prístup do počítača obete. Viac v článku.

Krátko z domova a zo sveta

  • Indická pobočka Facebooku opäť čelí obvineniam z porušovania vlastných pravidiel proti nenávistným prejavom. Sociálna sieť údajne úmyselne prehliadala výroky hinduistických nacionalistov. Dôvodom malo byť udržanie dobrých vzťahov s vládnucou stranou BJP. 
  • S antivaxerskými dezinformáciami sa dá bojovať aj pomocou TikToku. V posledných týždňoch získali na popularite hlavne videá od AmeričankyAshley Locke, ktorá sa ako dobrovoľníčka účastní testovania vakcíny proti COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca. Vo videách sa snaží ukázať, že sa skutočne nie je čoho báť a že jej organizmus nemal zatiaľ na vakcínu žiadnu závažnú negatívnu reakciu.
  • Čínske ministerstvo zahraničných vecí zverejnilo na svojom oficiálnom Twitteri digitálne upravenú fotku australského vojaka, ktorý podrezáva hrdlo afgánskemu civilistovi. Australská vláda vyzvala čínsku stranu k ospravedlneniu, tá ho však odmietla a manipulácie s fotkou popiera. 
  • Koronavírus mohol údajne vzniknúť v Česku – s takýmto tvrdením prišli pred pár dňami čínsky vedci v štúdii, ktorá si vyslúžila kritiku medzinárodnej vedeckej obce. Štúdia bola medzičasom stiahnutá z portálu SSRN, kam vedci umiestňujú výsledky výskumu ešte pred formálnym recenzným konaním. Snaha presvedčiť domácu i zahraničnú verejnosť o tom, že koronavírus nevznikol v Číne je súčasťou stratégie Komunistickej strany Číny, pomocou ktorej chce vylepšiť svoj imidž doma aj vo svete.

Ďakujeme, že odoberáte DEZINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov a magisterského stupňa Prekladateľstva a tlmočníctva anglického jazyka na Masarykovej univerzite v Brne | Zaujíma sa najmä o históriu a aktuálne politické dianie v anglofónnych krajinách, ako aj o politické a lingvistické aspekty propagandy a jej nástrojov. Kontakt: nikoleta.nemeckayova@infosecurity.sk