Tajné správy medzi D. Trumpom mladším a WikiLeaks – spochybňujte voľby

Zdroj: Wikimedia Commons.

“Ahoj Don, myslíme si, že ak tvoj otec prehrá, bude oveľa zaujímavejšie, keď to neprizná a radšej spochybní médiá a označí voľby za zmanipulované – ako už naznačil, že by mohol urobiť.”

Správa adresovaná Donadovi Trumpovi mladšiemu, v ktorej WikiLeaks navrhli, že napadnutie volieb by mohlo pomôcť jeho otcovi, a to nielen pri spochybňovaní mainstreamových médií. Uvádza denník The Atlantic, ktorý tvrdí, že prezidentov najstarší syn a organizácia WikiLeaks si tajne vymieňali správy na Twitteri počas prezidentskej kampane ešte v roku 2016.

Niekoľko hodín po vyhlásení výsledku volieb, ktoré potvrdili, že Donald Trump sa skutočne stane americkým prezidentom, WikiLeaks poslali ďalšiu správu. Krátke a výstižné: “Wow.”

WikiLeaks 2016

Internetový server WikiLeaks, založený aktivistom Julianom Assangeom v roku 2006, bol zodpovedný za zverejnenie tisícov utajovaných informácií, dokumentov, či videí.

Mezi iným aj e-maily z kampane Hillary Clintonovej, ktoré boli ukradnuté len pár týždňov pred voľbami v roku 2016. Americká spravodajská komunita sa domnieva, že ruská vláda si vybrala WikiLeaks na šírenie informácií, ako súčasť svojho úsilia zasahovať do americkej prezidentskej kampane v prospech Trumpa. 

A nebola to zrejme náhoda. Mesiac pred voľbami v roku 2016, necelú hodinu po tom, čo denník Washington Post zverejnil nahrávku, na ktorej sa Trump chváli sexuálnymi útokmi na ženy, WikiLeaks zverejnili spomínané e-maily, ktoré hackeri ukradli z osobného e-mailového účtu manažéra kampane Hillary Clintonovej.

Inšpirácia z minulosti

V prípade, ak by v roku 2016 Donald Trump nezískal prezidentský úrad, WikiLeaks trvali na tom, že spochybnenie výsledkov volieb by mu mohlo pomôcť – dokonca aj pri budovaní jeho novej mediálnej platformy, o ktorej dlho sníval.

Pred štyrmi rokmi nebolo úplne jasné, aký vplyv na vtedajšiu prezidentskú kampaň môže mať táto tajná komunikácií Donalda juniora. O štyri roky neskôr, po tohtoročnej Trumpovej prehre jeho útoky na dôveryhodnosť volieb vyzerajú vo svetle uniknutej komunikácie s WikiLeaks úplne inak.

https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1330288302663069701