DISINFO REPORT – 210. týždeň

Vitajte pri čítaní 210. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Musíme obsadiť Brusel, hlása Orbán. V Maďarsku sa začala predvolebná kampaň do Európskeho parlamentu

Toto leto sa v čase od 6. do 9. júna budú konať voľby do Európskeho parlamentu. Keďže termín hlasovania sa nezadržateľne blíži, politické strany a ich kandidáti naprieč celou Európou začali s predvolebnými kampaňami. Výnimkou nie je ani Maďarsko, kde sa o priazeň voličov bude už po niekoľkýkrát uchádzať aj strana úradujúceho premiéra Viktora Orbána Fidesz. Orbán je dlhodobo známy svojou protieurópskou rétorikou. Inak tomu nie je ani počas kampane pred európskymi voľbami. Viac v článku.

Zákon o zahraničných agentoch prešiel gruzínskym parlamentom. Obdobný zákon pripravujú aj slovenskí poslanci

Niekoľko týždňov sú ulice v hlavnom meste Gruzínska zaplnené protestujúcimi. Občania nesúhlasia s kontroverzným zákonom, ktorý sa podobá na ruskú legislatívnu normu, ktorú štátne orgány využívajú na represie voči kritikom Kremľa. Gruzínci sa preto obávajú, že podobný zákon znamená pre ich demokraciu veľký krok späť. Zákon napokon úspešne prešiel všetkými troma čítaniami v gruzínskom parlamente. Podľa aktuálnych informácií sa gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová rozhodla zákon o mimovládnych organizáciách vetovať. Očakáva sa však, že vládna strana Gruzínsky sen (nazývaná aj ako Gruzínska túžba) jej veto poľahky prelomí. Strane totiž pripadá 83 zo 150 poslaneckých kresiel. Viac v článku.

Trump šíri zavádzajúce tvrdenia o zaujatosti poroty v jeho prebiehajúcom trestnom procese

Zdroj: https://unsplash.com/photos/text-FgewqOVtwbY

Donald Trump sa snaží vyburcovať svojich fanúšikov tým, že šíri zavádzajúce informácie o tom, ako funguje výber poroty. V stredu 17. apríla bývalý prezident na svojej sociálnej sieti Truth Social tvrdil, že jeho právnemu tímu nebol umožnený riadny počet možností na odmietnutie potenciálnych kandidátov do nestrannej poroty v jeho súdnom konaní. „Myslel som si, že možnosti vylúčenia by mali byť „neobmedzené“, keď sme vyberali našu porotu?“ napísal. „Potom mi bolo povedané, že ich máme len 10, čo ani zďaleka nestačí (…)“ Viac v článku.

Pred diktátom Bruselu majú zachrániť Slovensko vlastenci. Okrem eurovolieb sa dezinformátori sústredili aj na glorifikáciu Ruska a strašili svetovým konfliktom

Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch na vzostupe:

  • S blížiacimi sa voľbami do Európskeho parlamentu pokračuje aj mobilizácia slovenského dezinformačného ekosystému. Naďalej sú aktívni najmä kandidáti, ktorí dlhodobo koketujú s problematickými naratívmi. Príležitosť 20. výročia členstva Slovenska v EÚ niektorí aktéri využili na útoky na Brusel. Ten je naďalej spoločne s tzv. progresivizmom démonizovaný ako cesta k vojne. Slovensko vraj majú zachrániť vlastenci.
  • Rezonujúcou témou boli aj oslavy Dňa víťazstva proti fašizmu, ktoré poslúžili ako príležitosť pre glorifikáciu Ruska a šírenie klamlivých posolstiev. Dezinformátori hovorili o údajnom progresívnom fašizme, ktorý má pochádzať zo Západu a má sa prejavovať v podobe rusofóbnych útokov. Aktéri ako Eduard Chmelár a Ľuboš Blaha sa dokonca stretli s predstaviteľmi ruského veľvyslanectva na Slovensku a otvorene im vyjadrili sympatie.
  • Reakcie dezinformačných aktérov si vyslúžilo aj vyjadrenie francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona o tom, že pokiaľ Rusko prekročí frontovú líniu a Kyjev požiada o pomoc, nevylučuje vyslanie vojakov na Ukrajinu. Slovenskí dezinformátori vyhlásenie interpretovali ako vyhrážky, ktoré potvrdzujú, že Európa sa rúti do jadrovej vojny. Nadväzovali strašením a falošnými volaniami po mieri. Viac v reporte.

Svet musí poznať hrôzy vojny. Popri štatistikách by sme mali zdieľať inšpiratívne ľudské príbehy

PTSD vzniká v súvislosti s dlhotrvajúcim psychickým alebo fyzickým tlakom, po neočakávanej udalosti katastrofického rázu ako je vojna, dopravná nehoda či fyzické násilie. Ide teda o reakciu na závažné udalosti prežité v minulosti, ktoré sa obeti vracajú v podobe spomienok, snov a myšlienok. 

Aké dôsledky môže mať PTSD v prípade, že trpiaca osoba nedostane potrebnú odbornú pomoc? Ako pomáha združenie Mier Ukrajine osobám, ktoré trpia PTSD v dôsledku vojnovej traumy a aké typy liečebných metód vlastne existujú? Ako by sme mali prezentovať príbehy a osudy obetí vojny na Ukrajine? Pomáhajú samotní Ukrajinci a Ukrajinky zvyšovať povedomie či získavať prostriedky na pomoc svojim krajanom?

Aký význam má samotné dobrovoľníctvo a pomoc v zmysle princípov humanizmu? Prečo býva zbierka na muníciu pre Ukrajinu diskreditovaná a aké klamstvá sú v tomto ohľade najčastejšie? Na čom sú založené falošné volania po mieri a prečo je naratív problematický? Akým problémom bude Ukrajina čeliť po skončení vojny a ako sa budú môcť zapájať dobrovoľníci?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s členkou iniciatívy Mier Ukrajine Zuzanou Izsákovou.

Krátko z domova a zo sveta

  • FBI obvinila amerického muža z vytvorenia viac ako 10-tisíc sexuálne explicitných obrázkov detí. Vytvoril ich pomocou umelej inteligencie.
  • Scarlett Johansson vystúpila proti OpenAI. Spoločnosť totiž vo svojom produkte ChatGPT použila hlas, ktorý sa podobal tomu jej.
  • Spoločnosť Meta na svojich platformách inzerentom počas indických volieb povolila zobrazovanie politických reklám, ktoré šírili dezinformácie a podnecovali násilie. Jeden z platených príspevkov dokonca vyzýval na popravu opozičného politika.  
  • Bývalý zamestnanec OpenAI povedal, že spoločnosť vlastniaca ChatGPT uprednostňuje „lesklé produkty“ pred bezpečnosťou. Jan Leike bol kľúčovým bezpečnostným výskumníkom v OpenAI.
  • Facebook po útoku na Roberta Fica odstránil účet strelca. Spoločnosť Meta o tom informovala v utorok.

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk