Trump šíri zavádzajúce tvrdenia o zaujatosti poroty v jeho prebiehajúcom trestnom procese

Bývalý americký prezident Donald Trump naznačil, že jeho právny tím dostal menej možností na vyradenie zaujatých kandidátov na porotcov v jeho trestnom procese. Ide o zjavnú lož, ktorá prehliada newyorské súdne smernice.

Zdroj: https://unsplash.com/photos/text-FgewqOVtwbY

Na súdny proces s bývalým americkým prezidentom Donaldom J. Trumpom, ktorý je obvinený z falšovania obchodných záznamov, bolo vybraných dvanásť porotcov a šesť náhradníkov. Prokurátori a Trumpovi obhajcovia dôsledne vypočúvali potenciálnych kandidátov v snahe nájsť obyvateľov New Yorku, ktorí by dokázali spravodlivo súdiť bývalého prezidenta.

Každý z kandidátov dostal rovnakú sériu 42 otázok v snahe zistiť, či dokážu byť v prípade Donalda Trumpa nestranní. Jedna z kľúčových častí sa týkala ich mediálnych preferencií, v rámci ktorej mali uviesť, ktoré médiá najviac konzumujú. Totožnosť porotcov zostane z dôvodu ich vlastnej ochrany v anonymite.

Porotcovská povinnosť je občianska zodpovednosť, ktorá je súčasťou amerického súdnictva a zabezpečuje spravodlivosť a transparentnosť na súdoch. Porota je skupina osôb oprávnená zisťovať skutočnosti a vynášať rozsudky v súdnom konaní. V prípade trestného konania sa 12-členná porota musí jednohlasne zhodnúť na verdikte vinný/nevinný.

Trump zavádza o výbere poroty

Donald Trump sa snaží vyburcovať svojich fanúšikov tým, že šíri zavádzajúce informácie o tom, ako funguje výber poroty.

V stredu 17. apríla bývalý prezident na svojej sociálnej sieti Truth Social tvrdil, že jeho právnemu tímu nebol umožnený riadny počet možností na odmietnutie potenciálnych kandidátov do nestrannej poroty v jeho súdnom konaní. „Myslel som si, že možnosti vylúčenia by mali byť „neobmedzené“, keď sme vyberali našu porotu?“ napísal. „Potom mi bolo povedané, že ich máme len 10, čo ani zďaleka nestačí (…)

V trestných procesoch v New Yorku majú prokurátori aj obhajoba k dispozícii určité množstvo tzv. strikov, ktoré môžu použiť na vylúčenie potenciálnych porotcov bez udania dôvodu. Ich počet závisí od závažnosti trestného obvinenia.

Obvinenie z falšovania obchodných záznamov, ktorému Trump čelí, patrí do triedy E trestných činov, pri ktorých sa udeľuje desať povolených strikov na odvolanie prípadných porotcov. Toľko možností dostala aj Trumpova obhajoba, a teda k žiadnemu znevýhodneniu nedošlo.

„Myslím si, že ak by existovalo neobmedzené množstvo vylúčení, ako to chce Trump, porotu by nikto nikdy nevybral,“ povedala newyorská obhajkyňa Samantha Chornyová pre CNBC.

Jeremy Saland, ďalší newyorský obhajca, uviedol, že Trumpova sťažnosť na sociálnej sieti len dokazuje „jeho úmyselnú neznalosť zákona“, a zároveň, že si nevie predstaviť, že Trump „tento jednoduchý fakt nepozná“. Naznačil teda, že bývalý americký prezident svojich fanúšikov zavádzal zámerne.

Peniaze za mlčanie

V New Yorku je Trump obvinený z falšovania obchodných záznamov, ktoré mal vykonať v čase, keď zastával úrad amerického prezidenta. Mal tak chcieť zatajiť skutočnosť, že tesne pred voľbami v roku 2016 zaplatil prostredníctvom právnika 130-tisíc dolárov (cca 120-tisíc eur) pornoherečke známej ako Stormy Daniels. Tá tvrdí, že s ním kedysi mala pomer a dostala peniaze za to, aby o tejto afére počas vrcholiacej kampane mlčala

Trump naďalej vyhlasuje, že obvinenia o mimomanželskom styku sú klamlivé, avšak vyplatenie peňazí nepopiera. Dohody o mlčanlivosti medzi dvoma stranami nie sú v zásade nezákonné, pripomína nemecká tlačová agentúra DPA. Trump však čelí obvineniam, že tieto platby náležite nezaznamenal s cieľom zatajiť ich, čo už znamená porušenie zákona.

Trump tvrdí, že je len obeťou politického prenasledovania amerických Demokratov s cieľom zabrániť jeho opätovnému zvoleniu. O post prezidenta sa však na základe ústavy môže uchádzať aj v prípade, že bude usvedčený, a preto jeho obvinenia nedávajú zmysel.

Donald Trump bol prezidentom USA v rokoch 2017 až 2021. Za Republikánsku stranu kandiduje aj v tohtoročných prezidentských voľbách. V roku 2020 neuspel v súboji so súčasným prezidentom Joe Bidenom, ktorý by mal byť jeho súperom aj tento rok.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Študentka inžinierskeho stupňa Ekonomickej univerzity v Bratislave na Fakulte medzinárodných vzťahov. Absolvovala stáže na zastúpení Európskej Komisie na Slovensku, Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku a na Stálej misii SR pri medzinárodných organizáciách vo Viedni. Zaujíma sa o bezpečnostné témy, ako sú kontroly zbrojenia, budovanie dôvery a bezpečnosti a prostriedky modernej vojny. V súčasnosti je účastníčkou vzdelávacieho programu OBSE pre mier a bezpečnosť.