DISINFO REPORT – 209. týždeň

Vitajte pri čítaní 209. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Príbeh Evžena Shlyakhtina: od ruského zajatia v Luhanskej oblasti po pomoc vysídleným ľuďom v Odese

Tisíce ľudí, ktorí boli nútení opustiť svoje domovy, vyhľadávajú pomoc aj v Odese. Tam im pomáha Evžen Shlyakhtin, ktorý vedie charitu poskytujúcu pomoc týmto obyvateľom. Zároveň je vo výbore pre vysídlené osoby v regionálnom vojenskom úrade v Odese, kde pomáha s integráciou tých, ktorí museli utiecť pred ruskou agresiou. Viac v článku.

USA čakajú v novembri prezidentské voľby. Dezinformátori opäť skresľujú dáta a hovoria o manipulácii

V novembri 2024 čakajú USA prezidentské voľby, v ktorých sa proti sebe postaví Joe Biden a Donald Trump. Podobne ako pri iných voľbách, ktoré sa v posledných rokoch odohrali, aj pri týchto sa očakáva, že sociálne siete zaplavia dezinformácie. Ktoré sú zatiaľ tie najrozšírenejšie? Viac v článku.

V januárových voľbách Taiwan potvrdil, že patrí medzi lídrov v boji proti dezinformáciám

Obrázok: Flickr

Jedným z najvážnejších dezinformačných naratívov, ktoré sa rozšírili pri tohtoročnom hlasovaní, boli podozrenia z manipulácie volieb. Agentúra AP uvádza, že šírenie falošných správ o manipulácii volieb mohlo vyvolať reakciu podobnú útoku na Kapitol v USA. Na Taiwane však táto stratégia nebola úspešná, najmä preto, že ostrovný štát patrí medzi svetových lídrov v boji proti dezinformáciám. Viac v článku.

Britská spravodajská televízia GB News pripomína Fox News. Priestor na moderovanie relácií poskytuje aj politikom

Britský regulačný úrad Ofcom rozhodol, že televízna stanica GB News porušila pravidlá o nestrannosti, keď nechala poslancov parlamentu účinkovať ako moderátorov. Televízia už od svojho vzniku čelí obvineniam zo zaujatého spravodajstva a šírenia dezinformácií. Viac v článku.

Tretina Slovákov schvaľuje totalitný politický systém. Taktika démonizácie liberalizmu funguje

Vo všetkých deviatich krajinách, ktoré sledovala nová publikácia GLOBSEC Trends 2024, by väčšina respondentov podporila členstvo svojej krajiny v EÚ a NATO, ak by sa o tejto otázke konalo referendum. V prípade EÚ je regionálne podpora 78 %, v prípade NATO 81 %. Za posledný rok sa podpora EÚ hýbala jedine v Poľsku (klesla o 7 %) a na Slovensku (vzrástla o 8 %). Podpora NATO je vyššia, ale v regióne existujú výraznejšie rozdiely medzi štátmi.

Ako sa za posledný rok zmenila podpora EÚ a NATO v rámci štátov strednej a východnej Európy a z čoho tieto zmeny vyplývajú? Aký postoj majú obyvatelia k možnému začleneniu Ukrajiny to západných štruktúr? Nakoľko sa v tomto ohľade prejavil vplyv manipulatívneho naratívu o mieri? Ako sa mení podpora Ruska ako strategického partnera? Zmenila v tomto ohľade nálady invázia Ruska na Ukrajinu?

Ako nahliadajú skúmané štáty na Čínu a v čom je jej stratégia v regióne účinná? Ktoré štáty najviac podporujú myšlienku Číny ako strategického spojenca? Prečo v regióne klesá podpora liberálnej demokracie a nakoľko občania rozumejú jej obsahu? Ako ich nálady ovplyvňuje démonizácia liberalizmu zo strany dezinformačných aktérov? Nakoľko si občania spájajú liberalizmus s ohrozením tzv. tradičných hodnôt?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s výskumníčkou tímu GLOBSEC pre demokraciu a odolnosť Janou Kazaz.

Krátko z domova a zo sveta

  • Google bude v USA používať umelú inteligenciu na generáciu odpovedí vo svojom vyhľadávači. Pokračuje tak v zavádzaní generatívnej AI do svojich najpoužívanejších produktov.
  • YouTube zablokuje v Hongkongu prístup k 32 odkazom na videá s protestnou hymnou s názvom „Sláva Hongkongu“. Krok nasleduje po vládnej žiadosti, ktorú schválil hongkonský odvolací súd.
  • Výrobca ChatGPT OpenAI uviedol, že na trh uvedie nový model umelej inteligencie s názvom GPT-4o. Model je schopný viesť s človekom realistickú hlasovú konverzáciu.  
  • Technologický gigant Microsoft investuje vo Francúzsku 4 miliardy eur. Veľká časť imvestícií sa zameria na sektor umelej inteligencie (AI).
  • V Európe narastá násilie voči ľuďom patriacim do LGBTQ+ komunity. Podľa štúdie  Agentúry EÚ pre základné práva počet LGBTQ+ ľudí, ktorí zažili násilie motivované nenávisťou vrátane fyzických a sexuálnych útokov, sa zvýšil z 11 % v roku 2019 na 14 % v roku 2023.

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk