DISINFO REPORT – 211. týždeň

Vitajte pri čítaní 211. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Oslabenie slobody médií v EÚ: Správa o slobode médií 2024 odhaľuje znepokojujúce trendy

„Sloboda médií v celej EÚ zjavne neustále klesá – v mnohých krajinách v dôsledku úmyselného poškodzovania alebo zanedbávania zo strany vlád jednotlivých štátov,“ hovorí Eva Simonová, vedúca referentka pre advokáciu mimovládnej organizácie Únia za občianske slobody pre Európu (Liberties). Liberties už tretí rok po sebe zostavuje Správu o slobode médií, ktorá mapuje trendy v oblasti slobody médií v krajinách EÚ. V tohtoročnej verzii monitoruje správa slobodu médií, prejavu a informácií, pluralizmus a bezpečnosť a ochranu novinárov. Tieto oblasti boli skúmané v 19 členských štátoch EÚ. Viac v článku.

Žlto-modré krídla: Poskytovanie príležitostí a prosperujúcej budúcnosti pre deti

Po nelegálnej okupácii Doneckej a Luhanskej oblasti v roku 2014 sa Ukrajina stala svedkom prvého prílivu vnútorne presídlených osôb v rámci krajiny. Mnohí aktivisti v Kyjevskej oblasti sa spojili, aby pomohli tým, ktorí museli utiecť pred ruskou agresiou a opustiť svoje predchádzajúce životy. Viac v článku.

Reportéri bez hraníc zverejnili index slobody tlače pre rok 2024. Sloboda médií na západnom Balkáne klesla

Podľa Reportérov bez hraníc (RSF) zažil región západného Balkánu v roku 2023 v niektorých prípadoch výrazný prepad slobody tlače a médií. Zo šiestich krajín v regióne si v rebríčku polepšilo iba Severné Macedónsko, a to o dve miesta. Najväčší prepad, až o 19 miest, zažilo v roku 2023 Kosovo. Viac v článku.

Rusko využíva bývalého šéfa srbskej spravodajskej služby na presadzovanie svojich záujmov

Srbsko sa aj v roku 2024 snaží udržiavať s Moskvou priateľské vzťahy. Slúži mu na to Aleksandar Vulin, ktorý v minulosti zastával pozície ministra obrany, vnútra a taktiež šéfa srbskej spravodajskej služby. Vulin je známy blízkymi kontaktmi s Moskvou a ruskými spravodajskými službami, ktorými sa netajil a verejne ich prezentoval počas pôsobenia na svojich pozíciách. Viac v článku.

Volebné kampane boli vždy neľútostnými súbojmi. Online a offline priestor musí mať rovnaké pravidlá

Volebné kampane boli vždy prešpikované manipuláciami a klamstvami. Politici si spravidla dovolia to, čo im my ako občania a voliči dovolíme. Ak necháme bez povšimnutia najhrubšie lži, zaťahovanie osobného života protikandidáta do kampane, a podobne, ide o niečo, na čo by mali upozorniť médiá. Musíme tiež dávať pozor, aby k nám lži a manipulácie neboli infiltrované zo zahraničia.

Prečo sa voľby do Európskeho parlamentu v česko-slovenskom prostredí často stávajú terčom dezinformácií? Čo umožňuje ľahšie rozširovanie klamstiev počas volebnej kampane do EP? Aké máme informácie o snahe nedemokratických režimov ovplyvňovať politiku v európskych štátoch? Prečo sa antisystémovým a extrémistickým aktérom darí vymedzovanie voči dezinformáciám interpretovať ako cenzúru?

Akú úlohu majú v moderných politických kampaniach sociálne siete? Do akej miery samotné platformy regulujú obsah, ktorý môže do kampaní zasahovať klamstvami a zavádzaním? Ako môžeme posilňovať odolnosť voči AI manipuláciám, ale aj voči klamstvám v textuálnej forme? Prečo je naďalej potrebné budovať kritické myslenie a mediálnu gramotnosť na školách?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s politológom a poradcom premiéra Českej republiky Petra Fialu pre informačnú gramotnosť a boj s dezinformáciami Milošom Gregorom.

Krátko z domova a zo sveta

  • Polícia vykonala raziu v kanceláriách Európskeho parlamentu v rámci vyšetrovania „Russiagate“. V rámci nej mali byť niektorí poslanci platení za propagáciu ruskej propagandy prostredníctvom webovej stránky Voice Europe.
  • Po budúcotýždňových voľbách do Európskeho parlamentu europoslanci z krajne pravicových strán zrejme prevýšia počet poslancov stredopravej Európskej ľudovej strany Ursuly von der Leyen. Neznamená to však, že EPP sa dostane na druhé miesto, pretože roztrieštené strany extrémnej pravice sa s vysokou pravdepodobnosťou nebudú vedieť zjednotiť. 
  • Orbánov think tank MCC Brusel sa snaží zničiť európsky klimatický „konsenzus”. MCC Brusel získava financie od maďarskej vlády a v správnej rade má jedného z Orbánových najbližších poradcov.
  • Takmer 200 zamestnancov spoločnosti Meta tento mesiac podpísalo list Markovi Zuckerbergovi, v ktorom požadovali, aby spoločnosť prestala zasahovanie proti obsahu obhajujúceho práva Palestínčanov. K výzve sa následne pridali aj ľudskoprávni aktivisti. 
  • Trump údajne v prípade víťazstva vo voľbách zvažuje ponúknuť úlohu poradcu Bieleho domu Elonovi Muskovi. Podľa Wall Street Journal mali v poslednej dobe niekoľko telefonátov. 

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk