Britská spravodajská televízia GB News pripomína Fox News. Priestor na moderovanie relácií poskytuje aj politikom

Britský regulačný úrad Ofcom rozhodol, že televízna stanica GB News porušila pravidlá o nestrannosti, keď nechala poslancov parlamentu účinkovať ako moderátorov. Televízia už od svojho vzniku čelí obvineniam zo zaujatého spravodajstva a šírenia dezinformácií.

Suella Braverman, britská ministerka vnútra v rokoch 2022 – 2023, poskytla v novembri minulého roka rozhovor televíznej stanici GB News. Moderátorovi Lee Andersonovi v ňom odpovedala na otázky ohľadom migračnej politiky. Pár mesiacov predtým na rovnakej televíznej stanici moderátor Jacob Rees-Mogg vo svojom programe „State of the Nation“ („Stav národa“) ukončil rubriku „Mail Mogg“ („Napíšte Moggovi“), aby mohol oznámiť rozsudok v súdnom spore týkajúcom sa Donalda Trumpa.

Tieto dva prípady znejú ako popis všedného programu akejkoľvek spravodajskej televízie. Problémom však je, že Lee Anderson a Jacob Rees-Mogg nie sú len moderátormi GB News. Pôsobia totiž aj ako poslanci britského parlamentu.

Spravodajská televízia pre konzervatívcov

GB News začala vysielať v roku 2021. Jej štart sprevádzali technické problémy a odchody skúsených moderátorov. Preto sa spočiatku nepredpokladalo, že by mohla prežiť. Dnes sa však dá považovať za etablovanú televíznu stanicu, ktorej poskytujú rozhovory politici z hlavných politických strán vo Veľkej Británii.

V decembri 2023 síce dosiahla len 4 milióny divákov, čo je v porovnaní s 53 miliónmi divákov BBC málo, no online publikum je podľa GB News veľmi veľké. To sa neprejavuje v tradičných číslach sledovanosti. 

GB News je obzvlášť vplyvná medzi priaznivcami Konzervatívnej strany. Podľa nedávneho prieskumu medzi jej členmi až polovica z nich túto televíznu stanicu pravidelne sleduje.

Konzervatívcov môže priťahovať pravicové, až krajne pravicové spravodajstvo, ktoré GB News vysiela. To je často prezentované súčasnými politikmi, ktorí sú za svoje účinkovanie na tejto stanici platení. Okrem už spomínaných súčasných poslancov patrí medzi tváre GB News aj bývalý britský premiér Boris Johnson či politik Nigel Farrage, ktorého dlhodobá kampaň viedla k referendu o brexite.

GB News a hranice možného

Už od začiatku svojho vysielania testuje GB News hranice možného v rámci britských pravidiel o vysielaní. Od divákov preto začali prichádzať sťažnosti ohľadom zaujatosti jej spravodajstva či šírenia dezinformácií.  

V októbri 2022 britský regulačný úrad Ofcom vyšetroval stanicu napríklad v súvislosti so šírením dezinformácií. Vyšetrovanie sa týkalo momentu, keď jedna z hostiek v štúdiu prirovnala vakcináciu proti COVID-19 k „masovej vražde“ a porovnávala ju s činnosťou „doktorov v prednacistickom Nemecku“. Britský regulačný úrad v tomto prípade konštatoval porušenie vysielacieho kódexu zo strany GB News

Od roku 2021 zistil Ofcom porušenie pravidiel zo strany televízie v dvanástich prípadoch.

Naposledy sa tak stalo v marci tohto roka, keď regulačný úrad rozhodol, že GB News porušila pravidlá o nestrannosti, keď konzervatívni poslanci účinkovali v jej programoch ako moderátori. Podobne ako pri predchádzajúcich prípadoch, ani tentokrát neboli uložené žiadne sankcie. Ofcom však uviedol, že používanie politikov na prezentovanie správ riskuje podkopanie integrity a dôveryhodnosti regulovaného vysielania správ.

Televízia sa bráni tým, že je zo zákona povinná dodržiavať slobodu prejavu, pluralitu médií a zaistiť vypočutie alternatívnych názorov, pričom rozhodnutie Ofcomu „odporuje týmto povinnostiam“. Tvrdí, že vysielanie neporušuje pravidlá, pretože politici nepredstierajú, že sú nestrannými moderátormi spravodajských programov, ale namiesto toho otvorene prezentujú svoje postoje.

Môže byť aktívny politik moderátorom spravodajskej televízie?

Spôsob vysielania GB News spustil v britskej spoločnosti debatu o tom, či môžu politici vystupovať ako moderátori. Bývalá šéfka politického vysielania BBC Katy Searleová konštatuje, že GB News „zmenilo hru“ tým, že prakticky necháva moderátorov spovedať svojich kolegov a propagovať ich vlastné názory.

Neuloženie sankcií zo strany Ofcomu si vysvetľuje pridržiavaním sa zastaralých pravidiel zo strany regulátora. Ofcom podľa nej až príliš usiluje o dodržiavanie slobody prejavu, čo však obmedzuje jeho schopnosť postihovať nepriznané zaujaté spravodajstvo.

Profesor Steve Barnett z Westminsterskej univerzity, ktorý sa venuje médiám, kritizuje Ofcom za to, že necháva GB News vysielať „množstvo pravicovej propagandy bez vyváženia takéhoto pohľadu“. Upozorňuje, že televízia má potenciál vyvinúť sa do britskej verzie Fox News, americkej pravicovej spravodajskej televízie. Tá šíri dezinformácie a konšpiračné teórie napríklad o tom, že výsledky prezidentských volieb v roku 2020 boli sfalšované v prospech Joe Bidena.

Fox News však nezamestnáva súčasných politikov ako moderátorov. V tomto je GB News skôr podobná slovenskému youtubovému kanálu TV Slovan, v ktorom sa zvykne objavovať súčasná ministerka kultúry Šimkovičová.

Ministerka bola tvárou proruského dezinformačného kanálu, pričom často vystupovala v roli moderátorky či komentátorky bez oponenta. Tým jej kanál dával priestor na nekritické šírenie svojho politického názoru. Keďže mala Šimkovičová s TV Slovan pracovnú zmluvu, poslanci parlamentu za PS upozornili na jej možný konflikt záujmov. Ten však ministerka odstránila, keď TV Slovan deklaroval, že s ňou rozviazal pracovnoprávny vzťah.

Majiteľ GB News však nechce byť len kanálom na Youtube, pretože vlastnenie televíznej licencie podľa jeho vlastných slov dodáva stanici legitimitu.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Doktorandka na katedre politológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Jej výskum sa zameriava na vzťahy medzi USA a EÚ. Absolvovala stáže na veľvyslanectve SR vo Washingtone a na ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. Jej diplomová práca o exporte LNG z USA do Európy získala cenu rektora UK za mimoriadne kvalitnú diplomovú prácu.