DISINFO REPORT – 208. týždeň

Vitajte pri čítaní 208. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Moloda Prosvita: Odkrývanie pravdy

Občianska organizácia Moloda Prosvita pôsobí v Ivano-Frankivsku. Od roku 2014 dokumentuje ruské vojnové zločiny páchané voči občanom a vojakom v nelegálnych detenčných centrách na východe Ukrajiny. Širšiemu publiku ukazuje skutočný príbeh Donbasu. Viac v článku.

Asertívne pôsobenie Číny v informačnom priestore je súčasťou jej kognitívnej vojny

V rámci hybridného pôsobenia štátnych aktérov možno čoraz častejšie pozorovať využívanie nástrojov, ktorých cieľom je pôsobiť na ľudskú myseľ. Aktivity Číny v informačnom priestore a iných doménach hybridného pôsobenia indikujú rozsiahle zapojenie sa do tzv. kognitívnej vojny. Viac v článku.

Misia EÚ v Arménsku čelí rozsiahlemu útoku proruských kanálov

Konflikt v regióne Južného kaukazu, v ktorom sa desaťročia odohrával zamrznutý konflikt o región Náhorného Karabachu, sa dostal do domnelého konca. Ruský mierový kontingent vystriedala v regióne civilná misia Európskej únie, ktorá má za úlohu pozorovať hranicu medzi Arménskom a Azerbajdžanom. Práve ona sa stala jedným z primárnych terčov prokremeľskej propagandy v Arménsku. Viac v článku.

Strašenie Západom, démonizácia pomoci Ukrajine a útoky na médiá. Prokremeľskí aktéri sa pred eurovoľbami vracajú do starých koľají

Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch na vzostupe:

  • Dezinformační aktéri kritizovali dotáciu amerického Kongresu na pomoc Ukrajine, o ktorej sa vyjadrovali ako o zbytočnom predlžovaní vojny. Objavila sa aj hyperbolizácia hovoriaca o vyhlásení vojny Rusku zo strany USA, ktoré môže mať za následok rozpútanie jadrovej vojny. Dezinformátori útočili aj na občiansku zbierku OZ Mier Ukrajine na nákup munície pre Ukrajinu, ktorá údajne pochádza od liberálno-progresívnych elít a slúži na podporu krviprelievania.
  • Slovenská vláda odobrila návrh zákona, ktorým sa Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) v blízkej dobe zmení na Slovenskú televíziu a verejný rozhlas (STVR). Dezinformační aktéri politizáciu a kontrolu nad verejnoprávnym médiom vítali. Využívali pritom manipulatívne naratívy, ktorými RTVS označovali za neobjektívne a zaujaté médium, ktoré má byť propagandistickým nástrojom tzv. progresivizmu.
  • Naďalej prítomná je aj rétorika o mierovom riešení vojny na Ukrajine. Pre väčšinu sledovaných aktérov je mier iba módnym slovíčkom pre zarámcovanie a zjednodušenie inak komplexnej situácie. Falošné volania po mieri postupne infikujú aj voľby do Európskeho parlamentu. Tie sú rôznymi dezinformačnými aktérmi prezentované ako moment rozhodnutia medzi mierom a vojnou. Eurovoľby na Slovensku bude s vysokou pravdepodobnosťou sprevádzať mobilizácia voličov šírením strachu zo západných hodnôt a tretej svetovej vojny.  Viac v reporte.

Úlohou novinárov je klásť politikom kritické otázky. Alternatívne médiá etické normy postrádajú

Keď chcú politici alebo dezinformátori nastoliť nejaké kauzy, musia novinárov zdiskreditovať. Tvrdia o nich, že sú zaujatí, prípadne že niekomu slúžia a že im niekto diktuje, čo majú robiť. Politici tiež často ďakujú alternatívnym médiám za prácu, ktorú robia, keď otvorene chvália vládnu koalíciu a rozhovory s politikmi vedú veľmi nekriticky.

Aké taktiky využívajú politici na diskreditáciu kritických novinárov? Ako sa môže spoločnosť brániť voči útokom na nezávislých novinárov? Čo môžu robiť samotní novinári a novinárky a ako im pomáha platforma Bezpečná žurnalistika ICJK? Prečo médiám pomáha zvyšovanie počtu predplatiteľov?

Do akej miery majú médiá a nezávislí novinári kritizovať politikov a vládne politické strany? Prečo zväčša dezinformačné médiá pôsobia voči politikom nekriticky? Akú podobu má obsah dezinformačných webov či alternatívnych online televízií a nakoľko dodržiavajú etické štandardy? Nakoľko sa osobám z dezinformačného sveta darí prenikať do politiky a prečo je to problematické?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s redaktorom Aktuality.sk Matejom Príbelským.

Krátko z domova a zo sveta

  • Google Deepmind predstavil tretiu verziu svojho modelu umelej inteligencie „AlphaFold“. Ten má pomôcť vedcom navrhnúť nové lieky. 
  • Turecký výbor pre hospodársku súťaž udelil spoločnosti Meta pokutu 37,2 milióna dolárov. Dôvodom má byť prepojenie jej platforiem sociálnych sietí Threads a Instagram. 
  • Poľsko tvrdí, že ruská kyberšpionážna skupina známa ako APT28, ktorá je súčasťou ruskej vojenskej spravodajskej agentúry GRU, cielila škodlivým softvérom na poľské vládne inštitúcie. Minulý týždeň Nemecko uviedlo, že APT28 viedla rozsiahlu kyberšpionážnu kampaň proti nemeckým obranným a leteckým firmám, ako aj proti nemeckej strane sociálnych demokratov.
  • TikTok a jej čínska materská spoločnosť ByteDance sa obrátili na americký federálny súd. Cieľom TikToku je zablokovať zákon podpísaný prezidentom Joeom Bidenom, ktorý spoločnosť núti sociálnu sieť predať alebo bude zablokovaná. 
  • OpenAI uvádza na trh nástroj, ktorý dokáže rozpoznať obrázky vytvorené jeho programom DALL-E 3. Tento krok prichádza uprostred rastúcich obáv z vplyvu obsahu generovaného AI v tohtoročných voľbách.

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk