V januárových voľbách Taiwan potvrdil, že patrí medzi lídrov v boji proti dezinformáciám

Aj napriek tomu, že Čína vedie proti Taiwanu informačnú vojnu, jej úspech je omnoho menší, ako by si Peking želal. Prezidentské voľby v roku 2024 potvrdili, že Tchaj-pej patrí medzi svetových premiantov v boji proti dezinformáciám. Taiwanská spoločnosť je vďaka úsiliu vlády, médií a mimovládnych organizácií mimoriadne odolná voči čínskym dezinformačným naratívom.

Obrázok: Flickr

Supervolebný rok 2024 odštartovali prezidentské voľby na Taiwane. V tých so ziskom 40 % hlasov zvíťazil doterajší viceprezident Laj Čching-te, ktorého inaugurácia prebehne 20. mája. 

Zvolený prezident predstavuje kontinuitu politiky súčasnej prezidentky Cchaj Jing-wen a Demokratickej progresívnej strany (DPP), ktorá odmieta princíp jednej Číny a presadzuje samostatnú taiwanskú identitu.

V súbežných voľbách do Taiwanského legislatívneho dvora (parlament) však strana DPP stratila väčšinu, čo významne skomplikuje napĺňanie programu budúceho prezidenta v zákonodarnom zbore.

Čínske zásahy v taiwanskom informačnom priestore

Čínska ľudová republika, ktorá považuje Taiwan za integrálnu súčasť svojho územia, je v taiwanskom informačnom priestore tradičným dezinformačným aktérom. Komunistická vláda Číny taiwanský priestor dlhodobo zaplavuje falošnými naratívmi a konšpiračnými teóriami, prostredníctvom ktorých sa snaží podkopať miestny demokratický režim a rozdeliť obyvateľstvo. Januárové voľby pritom tieto snahy Pekingu iba posilnili a Taiwan sa stal cieľom viacerých dezinformačných kampaní.

Jedným z najvážnejších dezinformačných naratívov, ktoré sa rozšírili pri tohtoročnom hlasovaní, boli podozrenia z manipulácie volieb. Tie sa začali šíriť hneď po uzavretí volebných miestností. Na sociálnych sieťach sa napríklad objavilo video, v ktorom členka volebnej komisie pripisuje hlasy nesprávnemu kandidátovi. Dezinformácie o falšovaní vyvolali búrlivé diskusie na taiwanských sociálnych sieťach.

Nepravdivé informácie boli navyše šírené aj miestnymi influencermi, ktorí zdieľali falošné videá a audionahrávky. Falošné správy sa objavovali najmä na sociálnej sieti Douyin, ktorá je čínskou obdobou TikToku a na Taiwane je čoraz populárnejšia. Tieto aplikácie Peking využíva na šírenie svojej propagandy najmä medzi mladou generáciou.

Okrem obvinení z manipulácie volieb sa objavilo množstvo ďalších falošných informácií, vrátane použitia deepfake technológie pri úprave videí, ktoré mali zdiskreditovať prezidentských kandidátov. Ďalšou používanou metódou bolo šírenie strachu.

Dezinformační aktéri sa snažili vzbudiť dojem, že bližšia spolupráca s USA, ktorú presadzuje Laj Čching-te a strana DPP, je nesprávna a že Washington je nespoľahlivým spojencom, ktorý by v prípade čínskej invázie Tchaj-pej vojensky nepodporil. Peking tieto tvrdenia umocňoval narušovaním taiwanského vzdušného priestoru len pár dní pred voľbami. 

Obyvateľstvo Taiwanu sa nenechalo zmanipulovať 

Agentúra AP uvádza, že šírenie falošných správ o manipulácii volieb mohlo vyvolať reakciu podobnú útoku na Kapitol v USA. Na Taiwane však táto stratégia nebola úspešná, najmä preto, že ostrovný štát patrí medzi svetových lídrov v boji proti dezinformáciám. Podľa štúdie neziskovej organizácie Thomson Foundation Taiwan úspešne odolal návalom dezinformácií a taiwanská spoločnosť preukázala odolnosť voči vonkajším zásahom v informačnom priestore.

Taiwan je v informačnej vojne s Čínou už roky. Za tento čas sa Tchaj-peju podarilo vybudovať jednu z najvyspelejších komunít overovateľov faktov na svete. Vláda zároveň investuje do budovania mediálnej gramotnosti, s čím pomáha aj široká sieť mimovládnych organizácií, ako sú Taiwan AI Labs alebo Taiwan FactCheck Center.

Spoluautor štúdie pre Thomson Foundation Chen-Ling Hung uviedol, že kľúčovým faktorom v boji proti dezinformáciám počas celej predvolebnej kampane bola spolupráca medzi jednotlivými aktérmi v taiwanskom informačnom prostredí. Na odhaľovaní a upozorňovaní na všadeprítomné dezinformácie spolupracovali nezávislí overovatelia faktov, vládne inštitúcie, tradičné médiá, digitálne platformy aj občianska spoločnosť. 

Chen taktiež uviedol, že voliči boli vo všeobecnosti pripravení a ostražití voči nepravdivým tvrdeniam vďaka dlhoročným skúsenostiam s čínskou propagandou. Prispeli k tomu aj predbežné varovania pred dezinformáciami, ktoré šírili taiwanské médiá a mimovládne organizácie už niekoľko týždňov pred samotnými voľbami. To podľa Chena „postupne zlepšilo povedomie a ostražitosť Taiwančanov voči dezinformáciám.

Ako však upozorňuje AP, Peking začína využívať čoraz sofistikovanejšie metódy na šírenie svojho vplyvu. V minulosti sa čínske dezinformácie dali ľahko rozpoznať najmä kvôli tomu, že používali štýl rozprávania, slang a prízvuk špecifický pre pevninskú Čínu. To sa však postupne mení a dezinformácie sú tvorené tak, aby vyzerali čo najviac lokálne.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Študent magisterského stupňa štúdia Medzinárodné vzťahy na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Pôsobil ako stážista v organizáciách Transparency International Slovensko, GLOBSEC a na Veľvyslanectve SR v Ľubľane. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie v SR a problematiku etnických konfliktov.