Nestabilná Ukrajina je pre nás horší scenár než Ukrajina, ktorá sa dostáva do západných štruktúr

Aké vnútorné témy boli prejednávané na nedávnom summite NATO vo Vilniuse? Čo je novo zriadená Rada NATO-Ukrajina a akú pozíciu prináša nášmu východnému susedovi?

Politické strany pred voľbami usilujú o vytváranie nových tém, na ktorých by získavali voličov alebo demobilizovali voličov ostatných strán. Vidíme napríklad systematické útoky na mimovládny sektor a obviňovanie mimovládnych organizácií z toho, že sú agentmi zahraničných záujmov. Okrem toho rezonujú domáce hospodárske témy a na pozadí zostáva aj téma vojny na Ukrajine. Množstvo ľudí je však už z konfliktu unavených.

Aké vnútorné témy boli prejednávané na nedávnom summite NATO vo Vilniuse? Čo je novo zriadená Rada NATO-Ukrajina a akú pozíciu prináša nášmu východnému susedovi? Aké perspektívy pre vstup Ukrajiny do obrannej aliancie dnes existujú a čo musí integrácii predchádzať? Vyplývajú zo vstupu Ukrajiny do NATO určité riziká alebo by naopak rozšírenie dáždnika aliancie na ďalší štát v dlhodobom horizonte prinieslo záruky funkčnej kolektívnej obrany a odstrašenia?

Aké korene anti-amerických nálad môžeme identifikovať vo svete a na Slovensku? Z čoho vyplýva kritika používania kazetovej munície a prečo sa dodávky tejto munície z USA na Ukrajinu stali predmetom klamlivých či manipulatívnych naratívov?

Ktoré mýty o NATO sú predovšetkým prítomné v slovenskom informačnom priestore? Ako diskreditácia aliancie v spojení s anti-amerikanizmom napomáhajú pozícii Ruska? Prečo je v dezinformačnom ekosystéme prítomné prepájanie naratívov a tvorba väčších metanaratívov?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s riaditeľom Adapt Institute Matejom Kandríkom.

Podcast vznikol s podporou Open Information Partnership.

Podcasty si môžete vypočuť aj cez Apple PodcastsSpotifyGoogle Podcast a YouTube.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/