DISINFO REPORT – 169. týždeň

Vitajte pri čítaní 169. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Obranná dohoda medzi ČR a USA je sprevádzaná dezinformáciami. Informačný priestor zaplavujú podobné naratívy ako na Slovensku

Český prezident Petr Pavel 1. augusta podpísal ratifikačnú listinu k Dohode medzi Českou republikou a USA o obrannej spolupráci (Defense Cooperation Agreement – DCA). Zdôraznil, že dohoda neohrozuje bezpečnosť krajiny, ani neobmedzuje jeho suverenitu, ale, naopak, posilňuje jeho obranyschopnosť. Dohoda však spôsobila rozsiahlu spoločenskú diskusiu. Poslanec Jiří Kobza (SPD) zavádzajúco tvrdil, že DCA odovzdáva české územie ako operačný priestor v plnej dispozícii americkej armáde so všetkými pozemkami, budovami a zariadeniami. Nepravdivé tvrdenia zazneli aj Jaroslava Bžocha (ANO), ktorý DCA porovnával so zmluvou o „dočasnom pobyte“ sovietskych vojsk v Československu z októbra 1968. Viac v článku.

Rusko potláča domáci disent prostredníctvom nových nástrojov digitálneho dohľadu

Ruské bezpečnostné zložky zintenzívnili systematické potláčanie domáceho disentu, ktorý protestoval proti vojne. Za tým účelom začali využívať aj nové nástroje digitálneho sledovania. Niektoré technológie umožňujú identifikovať, keď ľudia uskutočňujú hovory alebo posielajú súbory v šifrovaných chatovacích aplikáciách, ako sú Telegram, Signal a WhatsApp. Iné produkty dokážu mapovať polohu dvoch mobilov v priebehu dňa a zistiť, či sa k sebe priblížili, čo by naznačovalo potenciálne stretnutie medzi osobami. Ďalší produkt dokáže zhromažďovať heslá zadané na nešifrovaných webových stránkach. Viac v článku.

Konšpirácie, manipulácie a parlamentné voľby

Napriek tomu, že predvolebná kampaň sa ešte naplno nerozbehla, na sociálnych sieťach sa už šíria rôzne dezinformačné naratívy o manipulácii volieb. Strany ako SMER – SSD a Republika oživili starý naratív o tom, že technologická spoločnosť Eset bude ovplyvňovať a manipulovať výsledky volieb. V súvislosti s voľbami sa tiež objavuje čoraz viac nenávistnej rétoriky a obvinení voči novinárom, expertom a mimovládnemu sektoru. Strana SMER – SSD už v apríli tohto roka obvinila skupinu slovenských úradníkov a predstaviteľov mimovládnych organizácií z manipulácie volieb. Skupina 21 ľudí mala počas návštevy Bruselu zdiskreditovať opozíciu a žiadať orgány NATO a EÚ o intervenciu do slovenských volieb. Viac v článku.

Spochybňovanie volieb je dnes medzinárodným trendom. Významnú úlohu majú digitálne platformy

V online prostredí sa šíri veľké množstvo škodlivého obsahu, ktorý prispieva k polarizácii, radikalizácii či fragmentácii spoločnosti. Ide o globálny trend, ktorý je prítomný aj na Slovensku a bol viditeľný už počas pandémie. Veľkými výzvami súčasnosti sú aj úprava politickej reklamy, ochrana novinárov a nízka dôvera v médiá.

Aké kompetencie získal novovzniknutý analytický odbor v rámci Rady pre mediálne služby? Ako môže Rada pomáhať pri identifikácii systémových rizík v online priestore alebo pri rozvoji mediálnej gramotnosti na Slovensku? Aké výzvy priniesla v kontexte monitoringu online priestoru ruská agresia voči Ukrajine? Ktoré globálne zmeny v mediálnom prostredí ovplyvňujú aj slovenský priestor? Akým nedostatkom v oblasti dôvery v médiá, ochrany novinárov či mediálnej gramotnosti v súčasnosti čelíme?

Aká je úloha Európskej platformy regulačných orgánov (EPRA) a čo je cieľom európskeho zákonu o slobode médií (EMFA)? Vďaka akým nástrojom môžu nové európske legislatívy pomôcť bežným používateľom online platforiem efektívne sa brániť proti dezinformáciám? Čo prinášajú do boja proti dezinformáciám a nelegálnemu online obsahu opatrenia EÚ ako je Akt o digitálnych službách a Kódex postupov proti šíreniu dezinformácií?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s vedúcim analytického odboru Rady pre mediálne služby Stanislavom Matějkom.

Krátko z domova a zo sveta

  • Odborníci tvrdia, že kyberzločinci môžu využívať umelú inteligenciu na vytváranie malvéru alebo phishingové útoky. Od začiatku júla sa na dark webe objavujú jazykové modely, ktoré napodobňujú funkcie ChatGPT a Bard spoločnosti Google. Údajne boli vytvorené práve kyberkriminálnikmi.
     
  • Americký prezident Joe Biden nariadil zákaz nových investícií do citlivých technológií v Číne. Cieľom obmedzení je zabrániť rozvoju kľúčových technologických odvetví, ktoré by mohli byť využité pre posilnenie vojenských kapacít Pekingu.
     
  • V Kuvajte a Libanone sa neuskutoční premietanie nového filmu Barbie, dôvodom sú témy sexuality a rovnosti pohlaví. Libanonský minister kultúry uviedol, že film „odporuje hodnotám viery a morálky“ a „propaguje homosexualitu a sexuálnu transformáciu“.
     
  • Saudská Arábia usiluje o pozíciu sprostredkovateľa mieru vo vojne na Ukrajine. Za príležitosť politickí predsavitelia štátu považujú celosvetové stretnutie v Džidde, nadväzujúce na predchádzajúci samit v Kodani. Krajina sa snaží zlepšiť vlastný imidž po vražde investigatívneho novinára Džamála Chášukdžího, ku ktorej došlo v roku 2018.
     
  • Hackeri so zjavnými väzbami na bieloruskú vládu targetujú zahraničných diplomatov v krajine už takmer desať rokov. Vyplýva to zo správy spoločnosti ESET. Od roku 2014 sa hackeri mali zamerať na najmenej štyri veľvyslanectvá v Bielorusku, z ktorých dve patrili európskym štátom.

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk