DISINFO REPORT – 140. týždeň

Vitajte pri čítaní 140. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Členovia Proud Boys budú čeliť súdnemu procesu v súvislosti s útokom na Kapitol

Federálna prokuratúra USA obvinila piatich mužov z krajne pravicovej skupiny Proud Boys z rozvratného sprisahania, vopred plánovaného útoku na Kapitol a ďalších trestných činov súvisiacich s útokom. Za „rozvratné sprisahanie“ členom hrozí 20 rokov za mrežami. Takéto obvinenie pochádza ešte z čias americkej občianskej vojny. Bývalý líder Proud Boys Enrique Tarrio nebol v deň útoku v Kapitole prítomný. Podľa prokurátorov však v celom sprisahaní zohrával kľúčovú úlohu. Obžaloba totiž obsahovala aj textové správy medzi Tarriom a ďalšími členmi Proud Boys. Viac v článku.

Prehnaná interpretácia článku CNN: Bádateľ zavádza o údajných snahách WEF utratiť milióny domácich zvierat

Portál Badatel.net zverejnil 3. januára 2023 dezinformačný článok s názvom „WEF chce utratiť milióny domácich mačiek a psov v rámci boja proti klimatickým zmenám“. Bádateľ neposkytol žiadny dôkaz o tom, že WEF spustilo takúto iniciatívu. Tvrdenie sa snaží podložiť prostredníctvom článkov zverejnených na stránkach spravodajských televíznych spoločností CNN a Bloomberg, ako aj slov herečky Emmy Thompsonovej. Autori príspevkov ani americká herečka v skutočnosti nepovedali, že domáce zvieratá by mali byť utratené. Viac v článku.

Bitka o Soledar podnietila spor medzi ruskými jednotkami

Mesiace bojov v okolí Bachmutu vyústili do rastúceho konfliktu o zásluhy medzi ruskou armádou a Wagnerovou žoldnierskou skupinou. Inak tomu nebolo ani v meste Soledar. V piatok 13. januára ruské ministerstvo obrany prostredníctvom Telegramu potvrdilo získanie kontroly nad soľnými baňami v Soledare. Oficiálne vyjadrenie ruského ministerstva obrany neobsahovalo informáciu o zásluhách súkromnej žoldnierskej skupiny. Vyšší veliteľ Wagnerovcov Andrej Trošev preto vzápätí uviedol, že ministerstvo „kradne úspechy iných“, keď ovládnutie baní prisúdilo ruskej armáde. Viac v článku.

Deviantné chovanie ruských okupantov je až prekvapivé

Organizácia Team4Ukraine sa od začiatku agresie Ruska na Ukrajine zaoberá presunom humanitárnej pomoci, skúmaním informačného pôsobenia a psychologických operácií Ruskej federácie na okupovanom území, ale aj monitorovaním vojnových zločinov a dopadov vojny na civilistov.

Líši sa intenzita ruskej agresie na Ukrajine v oblastiach, ktoré členovia Team4Ukraine navštevujú? Čím sa to prejavuje? Ako sa okupanti snažia potláčať ukrajinskú identitu a kontrolovať historické naratívy? Akým problémom výskumníci čelia pri zbere dôkazov o ruských vojnových zločinoch? Ako súčasný režim zneužíva historické udalosti, symboly a osobnosti? Ako sa v priebehu agresie mení ruská propaganda a konkrétne naratívy? Aké argumenty sa dnes objavujú v snahe podnietiť ruských občanov k mobilizácii do armády? Ako reagujú ukrajinskí občania v okupovaných oblastiach na naratív o ruských osloboditeľoch? Objavuje sa aj post-sovietska nostalgia či historický sentiment medzi Ukrajincami?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s Petrom Pojmanom a Adamom Syberom z Team4Ukraine.

Krátko z domova a zo sveta

 • Pri havárii vrtuľníka zahynuli traja členovia ukrajinskej vlády – ukrajinský minister vnútra Denys Monastyrskyj, jeho prvý námestník Jevhenij Jenin a štátny tajomník Jurij Lubkovyč. Podľa oficiálnych informácií prišlo o život dokopy štrnásť osôb.
   
 • Texaská univerzita v Austine sa rozhodla zakázať TikTok vo svojich sieťach. Aplikácia bude odstránená zo zariadení vydaných univerzitou z dôvodu obáv o digitálnu bezpečnosť.
   
 • Spravodajská stránka CNET používala umelú inteligenciu na písanie článkov. Úspech však neprišiel a zamestnanci sú nútení množstvo obsahu opravovať.
   
 • Microsoft prepustí 10-tisíc zamestnancov, pravdepodobne s cieľom znížiť náklady. Znižovanie počtu pracovných miest, ktoré predstavuje bezmála 5% pracovnej sily spoločnosti, je najväčšie za približne osem rokov.
   
 • Donald Trump požiadal spoločnosť Meta, aby mu obnovila prístup na Facebook, ktorý chce využiť vo svojej kampani pred prezidentskými voľbami v roku 2024. Hoci Trumpov zákaz spočiatku platil na dobu neurčitú, spoločnosť sa neskôr zaviazala, že svoje rozhodnutie ešte zváži v januári 2023.

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk