Rusko pôsobí na Západnom Balkáne tvrdou mocou. V prístupe Číny dominujú ekonomické nástroje

Ktorí aktéri sú v regióne Západného Balkánu aktívni a aké sú ich záujmy? Aké taktiky alebo metódy hybridného pôsobenia sú tu prítomné?

Región Západného Balkánu predstavujú štáty juhovýchodnej Európy, ktoré ešte nie sú členmi Európskej únie. Región v posledných rokoch naberá na význame najmä vďaka svojej geostrategickej pozícii, teda geografickej blízkosti k centru Európy, ale aj kvôli pravdepodobnosti vstupu viacerých štátov do EÚ.

Ktorí aktéri sú v regióne Západného Balkánu aktívni a aké sú ich záujmy? Aké taktiky alebo metódy hybridného pôsobenia sú tu prítomné? Hrá úlohu propaganda, dezinformácie, zneužívanie cirkvi či podpora paramilitárnych skupín? Aké sú záujmy Ruska v danom regióne a ako ich ovplyvňuje vojna na Ukrajine? Čo sleduje Rusko založením RT Balkan? Aké rozdiely v prístupe k Rusku môžeme v rámci štátov Západného Balkánu pozorovať? Čím sa líši prístup Kremľa a Číny k Západnému Balkánu? Aké ciele sleduje Čína investíciami do infraštruktúrnych či energetických projektov? Aké deficity existujú v postoji EÚ voči jednotlivým štátom regiónu?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s riaditeľom organizácie Strategic Analysis Jánom Cingelom.

Podcast vznikol s podporou Open Information Partnership.

Podcasty si môžete vypočuť aj cez Apple PodcastsSpotifyGoogle Podcast a YouTube.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/