Členovia Proud Boys budú čeliť súdnemu procesu v súvislosti s útokom na Kapitol

Bývalý líder krajne pravicového zoskupenia Proud Boys Enrique Tarrio bude spolu s ďalšími štyrmi členmi čeliť súdnemu procesu v súvislosti s útokom na Kapitol zo 6. januára 2021. Členovia skupiny sú obvinení z „rozvratného sprisahania“.

Federálna prokuratúra USA obvinila piatich mužov z krajne pravicovej skupiny Proud Boys z rozvratného sprisahania, vopred plánovaného útoku na Kapitol a ďalších trestných činov súvisiacich s útokom.

Ultrapravicová organizácia vznikla v roku 2016 a je známa svojím nacionalistickým a extrémistickým profilom. Jej členovia boli poprednými účastníkmi Trumpových zhromaždení a pochodov proti hnutiu Black Lives Matter, kde sa pohybovali ozbrojení a podnecovali fyzické násilie medzi protestujúcimi.

Kanada skupinu Proud Boys oficiálne označila za teroristickú entitu popri skupinách ako napríklad Al-Káida. Členovia Proud Boys podľa nej vyznávajú „mizogýnne, islamofóbne, antisemitské, protimigračné a rasistické ideológie.“

Členom hrozí 20 rokov za mrežami

Útok na Kapitol mal za následok niekoľkohodinové oddialenie potvrdenia volebného víťazstva Joea Bidena Kongresom. Za „rozvratné sprisahanie“ členom hrozí 20 rokov za mrežami. Takéto obvinenie pochádza ešte z čias americkej občianskej vojny.

Bývalý líder Proud Boys Enrique Tarrio nebol v deň útoku v Kapitole prítomný. Podľa prokurátorov však v celom sprisahaní zohrával kľúčovú úlohu.

Obžaloba totiž obsahovala aj textové správy medzi Tarriom a ďalšími členmi Proud Boys. V dňoch pred útokom na Kapitol v nich líder vyzval k vzbure. Po vstupe útočníkov do Kapitolu tiež zdieľal na sociálnych sieťach príspevky, ktorými skupinu s útokmi spojil.

Obhajcovia členov skupiny Proud Boys uviedli, že neexistuje spôsob na získanie nezaujatej poroty vo Washingtone, D.C. Federálny súd totiž sídli menej než kilometer od Kapitolu. Sudcovia však opakovane zamietli žiadosti o premiestnenie z hlavného mesta krajiny s tým, že spravodlivých porotcov možno nájsť dôsledným výberovým konaním.

Útoku na Kapitol predchádzalo šírenie dezinformácií

Začiatkom decembra 2020 sa členovia Proud Boys začali masovo zúčastňovať demonštrácií vo Washingtone, D.C. Demonštrácie vznikali v dôsledku nespokojnosti voličov Donalda Trumpa s výsledkom volieb a taktiež jeho nepravdivými tvrdeniami o tom, že voľby boli zmanipulované.

Pri viacerých protestoch prepukli násilnosti a členovia Proud Boys, ktorí sú známi svojou účasťou na pouličných bitkách, boli uprostred nich.

Následne 6. januára tisíce Trumpových priaznivcov zaútočili na Kapitol po prejave, v ktorom bývalý prezident zopakoval nepravdivé tvrdenia o tom, že jeho prehra vo voľbách bola výsledkom rozsiahleho podvodu. Ide o obvinenie opakovane odmietnuté viacerými súdmi, štátnymi volebnými úradníkmi aj samotnými členmi Trumpovej administratívy.

Keď Trump oznámil dátum zhromaždenia na 6. januára, Tarrio a ďalší členovia Proud Boys sa podľa súdnych dokumentov rozhodli vytvoriť novú podskupinu s názvom „Ministerstvo sebaobrany“ (MOSD).

MOSD sa údajne skladalo z viac než 90 „osobne vybraných členov“, ktorí boli ochotní porušiť zákon a boli vyzvaní, aby si do Washingtonu, D.C. nedoniesli tradičnú uniformu Proud Boys.

Ethan Nordean, Dominic Pezzola, Joseph Biggs a Zachary Rehl sú ďalší obvinení členovia Proud Boys, ktorí boli podľa prokuratúry súčasťou prvej vlny útočníkov v Kapitole. Biggs podľa súdnych dokumentov nahral video, na ktorom bolo vidno veľký dav a povedal: „Dobyli sme Kapitol.“

Pri útoku polícia zatkla 725 osôb. Spôsobená materiálna škoda na budove Kapitolu sa vyšplhala do výšky približne 1,5 milióna dolárov. Útočníci napadli približne 140 policajtov, pričom až 114 policajtov Kapitolu malo zranenia. Pri incidente taktiež zahynulo 5 osôb vrátane jedného policajta Kapitolu.

Jeden z členov už priznal vinu 

Ďalší člen Proud Boys Jeremy Bertino sa v októbri 2022 priznal k rozvratnému sprisahaniu a súhlasil so spoluprácou s prokurátormi.

Rovnako ako Tarrio sa ani on nezúčastnil na samotnom útoku na Kapitol a 6. januára nebol vo Washingtone, D.C. Vo svojej výpovedi sa však priznal k tomu, že pomáhal skupine pri plánovaní operácií vedúcich k udalosti. Členov skupiny prostredníctvom správ vyzýval k útoku a taktiež k tomu, aby v jeho priebehu neopúšťali budovu.

Podľa odhadov bude Bertino odsúdený na 51 až 63 mesiacov väzenia a dostane pokutu od 20-tisíc do 200-tisíc amerických dolárov. Vďaka spolupráci sa však uvažuje o znížení trestu. Rozsudok by mal padnúť 2. februára 2023.

Podľa slov dlhoročného obhajcu v trestnom konaní so zameraním na občianske práva Rona Kubyho jerozvratné sprisahanie v skutočnosti v niektorých ohľadoch oveľa jednoduchšie dokázať ako bežné kriminálne sprisahanie.“

Dôvodom je, že „rozvratné sprisahanie je jediné sprisahanie, ktoré nevyžaduje dôkaz o otvorenom čine zo strany účastníkov,dodal Kuby. 

Ministerstvo spravodlivosti v USA už úspešne ukončilo podobný prípad rozvratného sprisahania proti členom krajne pravicovej extrémistickej skupiny Oath Keepers, ktorí sa 6. januára taktiež podieľali na útoku s cieľom prekaziť potvrdenie víťazstva Joea Bidena. Tento súdny proces by mohol slúžiť ako vzor aj v prípade Proud Boys.

Zakladateľ Oath Keepers Stewart Rhodes počas útoku na Kapitol nevstúpil do budovy. Počas súdneho procesu však prokurátori úspešne argumentovali tým, že Rhodes sa 6. januára správal ako „generál dohliadajúci na svoje jednotky“. Je veľká pravdepodobnosť, že podobný motív prokurátori použijú aj voči Tarriovi.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/