DISINFO REPORT – 122. týždeň

Vitajte pri čítaní 122. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Školy ako nástroj ruskej propagandy: strach, ideologická indoktrinácia a zmeny v učebných plánoch

Nové učebné plány pre základné a stredné štátne školy v Rusku boli zavedené takmer okamžite po začiatku ruskej invázie. Predmet o histórii selektuje, mení a vynecháva niektoré nevyhovujúce časti ruskej minulosti. V rámci celoštátnej vzdelávacej iniciatívy sa od nového školského roka bude vyučovať každý pondelok predmet s názvom „Dôležité konverzácie“. Študenti majú vďaka nemu porozumieť „kultúrnej a historickej jednote ruského národa a dôležitosti zachovania tejto jednoty“. Tento nový predmet obsahuje sériu lekcií prispôsobených vekovým kategóriám študentov. Viac v článku.

Prieskum verejnej mienky o pozitívnom vnímaní Putina je z roku 2019

Na Facebooku sa šíri screenshot z prieskumu pre RTVS, z ktorého vyplýva, že „Vladimir Putin (je) najsympatickejším zahraničným politikom pre Slovákov“. Z komentárov pod zdieľaným príspevkom vyplýva, že mnohí používatelia považujú tento prieskum za dôkaz podpory Putina, resp. jeho agresie na Ukrajine medzi Slovákmi. Prieskum však v skutočnosti uskutočnila agentúra Actly pre RTVS na prelome októbra a novembra v roku 2019. Viac v článku.

Mariupoľ má byť veľkolepým príkladom ruskej obnovy Ukrajiny. Obyvatelia okupovaného mesta však hladujú

Fakt, že sa taký dôležitý strategický bod dostal pod kontrolu Moskvy, predstavoval jeden z prvých väčších ruských triumfov vo vojne. Bolo teda dôležité, aby sa z ukrajinského symbolu vzdoru stal ruský symbol víťazstva, prototyp novej tváre Ukrajiny a úspešná ukážka „porážky nacistov“. V prokremeľských médiách sa medzitým objavujú reportáže zobrazujúce ruských vojakov, ktorí rozdávajú miestnym jedlo a ďalšie životne dôležité potreby. Realita je však opäť iná a mnoho obyvateľov musí stále čerpať vodu zo studní či dokonca z rybníkov. Viac v článku.

Zem a vek „našiel“ spojitosť medzi Záporožskou jadrovou elektrárňou a prehliadkou FBI v dome Donalda Trumpa

Autor článku na portáli Zem a Vek čitateľov presviedča, že Biden nariadil prehliadku Trumpovho sídla, pretože sa obával, že by mohol držať dokumenty potvrdzujúce údajný jadrový program na Ukrajine. Toto tvrdenie sa však nezakladá na pravde. Prezident USA Joe Biden ani žiadny člen Bieleho domu nebol o prehliadke Mar-a-Lago vopred informovaný. Okrem toho, Ukrajina nemá žiadne jadrové zbrane. V prípade, že by sa Ukrajina rozhodla pre vývoj jadrových zbraní, vystavila by sa medzinárodným sankciám a celosvetovému odsúdeniu. Takýto krok by takmer určite znamenal koniec podpory zo strany Západu, vrátane USA. Viac v článku.

Švédsko posilnilo ochranu proti dezinformáciám. Obávalo sa ovplyvňovania volieb

Švédska Agentúra pre psychologickú obranu vznikla v procese prípravy na parlamentné voľby 11. septembra. Švédska vláda oznámila založenie agentúry v januári 2022, napriek tomu, že tamojšia tajná služba nezaznamenala výraznejšie zvýšenú aktivitu cudzích štátov vo svojom online priestore pred voľbami v roku 2018. Po ohlásení švédskeho záujmu o vstup do NATO sa však v krajine zvýšil výskyt dezinformácií o negatívnom vplyve vstupu do aliancie. Viac v článku.

Proruskí dezinformátori z vysokých cien energií obviňujú európske sankcie

Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch na vzostupe:

  • Hoci za prudký nárast cien energií je zodpovedný ruský prezident Putin a jeho vojna na Ukrajine, dezinformátori sa snažia zvaľovať vinu na vlády európskych štátov.
  • Rusko začalo obmedzovať dodávky plynu do Európy ešte pred vypuknutím vojny na Ukrajine a robí to aj v súčasnosti. Putin využíva dodávky energie na vydieranie EÚ.
  • Pri kritike protiruských sankcií sa dezinformátori snažia vyvolať v ľuďoch silné emócie, napríklad tvrdením, že v zime budeme mrznúť a hladovať.
  • Stále aktuálnym je aj naratív o tom, že USA zo sankcií profitujú. Podľa dezinformátorov malo byť uvalenie sankcií európskymi lídrami plánom USA využiť vojnu na Ukrajine pre svoje záujmy.
  • Najaktívnejšie sa na šírení dezinformácií o sankciách podieľajú politickí aktéri. Snažia sa ovplyvniť verejnú mienku s rôznym účelom, napríklad získať politické body. Viac v reporte.

Strategická komunikácia musí byť proaktívna a odvážna

Strategická komunikácia musí byť založená na dátach a mať vytvorený plán ako komunikovať kľúčové témy a problémy verejnosti. Aby v štáte nenastal komunikačný chaos, musí existovať koordinácia strategickej komunikácie tém na centrálnej úrovni. Takáto komunikácia sa zároveň musí opierať o kvalitné politiky štátu.

Aké sú piliere strategickej komunikácie? Ako sa môže štát prispôsobiť zmenám v informačnom prostredí a akým výzvam čelí? Ako vyzerá strategická komunikácia Slovenskej republiky v porovnaní s minulosťou? Ktoré štáty môžu byť v strategickej komunikácii inšpiráciou? Čo by malo byť úlohou Odboru pre strategickú komunikáciu? V ktorých témach existujú v strategickej komunikácii medzery či nedostatky? Akými formami prebieha kvalitná komunikačná kampaň? Ako môže strategická komunikácia pomáhať pri budovaní odolnosti voči kampaniam cudzích aktérov?

Na otázky v novej epizóde odpovedá riaditeľka Odboru pre strategickú komunikáciu Kancelárie bezpečnostnej rady Slovenskej republiky Miroslava Sawiris.

Epizóda podcastu vznikla s podporou Holandského veľvyslanectva na Slovensku.

Krátko z domova a zo sveta

  • Ukrajinské úspechy na bojisku vrhájú kremeľských propagandistov do chaosu. Niektorí navrhujú začatie mierových rozhovorov, zatiaľ čo iní požadujú odvetu.
  • Šéf spravodajských služieb EÚ zrušil cestu na Taiwan po tom, čo sa Peking dozvedel o jeho plánoch, ktoré mali zostať utajené. Vynárajú sa otázky o tom, ako sa informácie o jeho plánovanej ceste dostali do Číny. 
  • Počet webových stránok šíriacich proruské dezinformácie sa od začiatku ruskej invázie viac ako zdvojnásobil. Informácie priniesla organizácia NewsGuard. 
  • Klimatické dezinformácie v minulosti nešírili len ropné spoločnosti. Z novej štúdie vyplýva, že do šírenia neprávd o klimatickej zmene bol zapojený aj elektrický priemysel. 
  • Ukrajinské špeciálne jednotky uviedli, že ukrajinská južná ofenzíva bola dezinformačnou kampaňou. Cieľom bolo odvrátenie pozornosti Ruska od tej skutočnej, ktorá sa pripravovala v Charkovskej oblasti.

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk