Proruskí dezinformátori z vysokých cien energií obviňujú európske sankcie (Infosecurity.sk: Bi-weekly report o nastupujúcich dezinformačných trendoch 13. september 2022)

S blížiacou sa zimou sa čoraz častejšie diskutuje o dodávkach plynu. Riešia sa rôzne otázky – či máme dostatok plynu v zásobníkoch, či to zvládneme po prerušení dodávok plynu z Ruska a predovšetkým, koľko to bude stáť a či si to ľudia budú môcť dovoliť. Neistotu a frustráciu v spoločnosti využívajú prokremeľskí aktéri, ktorých jediným cieľom je vyvíjať tlak na politikov, aby sa postavili proti európskym sankciám voči Rusku.

Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch na vzostupe:

  • Hoci za prudký nárast cien energií je zodpovedný ruský prezident Putin a jeho vojna na Ukrajine, dezinformátori sa snažia zvaľovať vinu na vlády európskych štátov.
  • Rusko začalo obmedzovať dodávky plynu do Európy ešte pred vypuknutím vojny na Ukrajine a robí to aj v súčasnosti. Putin využíva dodávky energie na vydieranie EÚ.
  • Pri kritike protiruských sankcií sa dezinformátori snažia vyvolať v ľuďoch silné emócie, napríklad tvrdením, že v zime budeme mrznúť a hladovať.
  • Stále aktuálnym je aj naratív o tom, že USA zo sankcií profitujú. Podľa dezinformátorov malo byť uvalenie sankcií európskymi lídrami plánom USA využiť vojnu na Ukrajine pre svoje záujmy.
  • Najaktívnejšie sa na šírení dezinformácií o sankciách podieľajú politickí aktéri. Snažia sa ovplyvniť verejnú mienku s rôznym účelom, napríklad získať politické body.

Kto môže za vysoké ceny energií?

Dezinformační aktéri zvaľujú vysoké ceny energií na protiruské sankcie. Tento naratív môžeme sledovať vo vyjadreniach bývalého premiéra Roberta Fica a ďalších predstaviteľov strany Smer-SD, ale aj u menších proputinovských influencerov či na konšpiračných weboch.

Putinovi sa nedarí postupovať na Ukrajine tak ako zrejme očakával, a preto umelo vyvoláva energetickú krízu, cez ktorú sa snaží otočiť verejnú mienku v európskych krajinách, zrušiť sankcie proti Rusku a najmä zastaviť dodávky zbraní na Ukrajinu.

Ako poukazuje odborník na energetiku Karel Hirman, v súčasnosti žiadne sankcie nebránia Rusku dovážať ropu alebo plyn do Európy. Embargo na dovoz ropy tankermi začne platiť až koncom roka, ale dodávky ropovodom Družba budú naďalej možné. Na dodávky plynu z Ruska nie sú uvalené žiadne sankcie a momentálne ani nie sú v pláne.

Rusko začalo svojvoľne krátiť dodávky plynu ešte pred vypuknutím vojny na Ukrajine, čo už vtedy spôsobilo raketový nárast cien plynu. K prudkému nárastu cien tejto komodity došlo aj v lete tohto roku, keď Gazprom znížil dodávky cez plynovod Nord Stream 1 a zároveň ešte viac obmedzil dodávky cez ukrajinsko-slovenský tranzitný koridor.

Pre vysoké ceny energií na Slovensku zastavili výrobu viaceré podniky, ako napríklad hlinikáreň Slovalco či chemička Duslo Šaľa. Bývalý premiér Robert Fico obviňuje slovenskú vládu s tvrdením, že je to zodpovednosť jej členov, keďže prijali „idiotské sankcie“ z Bruselu.

Podpredseda Smer-SD Ľuboš Blaha tvrdí, že sankcie zničia Európu, nie Rusko. Po tom, čo bol jeho účet na Facebooku zablokovaný (za opakujúce sa porušovanie pravidiel spoločnosti Meta ohľadom nenávistných prejavov, šikanovania a obťažovania, vyzývania k násiliu a taktiež šírenia dezinformácií), sa presunul na Telegram, kde v nedávnom príspevku opakuje viaceré nepravdy. Blaha tvrdí, že sankcie ubližujú Rusku len málo, Američania na nich údajne bohatnú a jediný, kto na sankcie fatálne dopláca, je Európa. „Európske obmedzenie na ropu a plyn z Ruska ničí jedine Európu. Ceny energie sú v šialených výškach a hrozí, že Rusko nás vypne nadobro. Európske krajiny sa ocitnú v chaose, euro je na rekordne nízkej úrovni, Európa umiera,“ tvrdí Blaha, pričom nepribližuje, o akom obmedzení hovorí.

Rovnakú rétoriku však majú aj ostatní predstavitelia strany Smer-SD. Bývalý minister financií Ladislav Kamenický je častým kritikom sankcií. Podľa jeho slov, kurz dolára voči euru ukazuje, že finančné trhy nedôverujú Európskej únii a jasne ukazuje, že USA budú zarábať na protiruských sankciách. „Spúšťa sa tu jedna nebezpečná lavína. […] Začína to tými nezmyselnými sankciami. Sankcie spôsobujú zvyšovanie cien energií,“ tvrdil na nedávnej tlačovej konferencii a zároveň apeloval na emócie ľudí: „Všetci budeme chudobní, budeme nezamestnaní a bude tu chudoba. Toto je výsledok európskej politiky. Takže všetci sa spamätajte.“

Vzbudzovanie negatívnych emócií a strachu medzi ľuďmi je pomerne častým nástrojom protisankčnej rétoriky. V príspevku na sociálnej sieti Facebook Kamenický hovorí: „Slováci musia kvôli neúčinným sankciám mrznúť a hladovať!“

Protiamerický sentiment

Ako bolo načrtnuté vyššie, debaty o sankciách často sprevádza protiamerický sentiment. Už dlhšie sa šíria naratívy o údajnom sprisahaní USA s cieľom oslabiť Rusko. Washington údajne zneužíva vojnu na Ukrajine na presadzovanie svojej agendy. Podľa protiamerických aktérov USA donútili Európsku úniu prijať tvrdé sankcie proti Rusku a nakúpiť drahý americký skvapalnený plyn namiesto lacného ruského plynu. Týmto spôsobom môžu USA ľahko zarobiť, zatiaľ čo európske ekonomiky ich údajne nemusia trápiť.

Predstavitelia strany Smer-SD sú častými šíriteľmi týchto naratívov. Robert Fico je okrem iného známy obratmi v zahraničnopolitických otázkach. Kedysi podporovateľ európskej integrácie a transatlantických vzťahov, dnes jeden z najvýraznejších kritikov EÚ a USA.

Začiatkom septembra Robert Fico zverejnil príspevok, v ktorom chcel ľuďom ukázať, čo o sankciách hovorí americká televízia. V príspevku je priložený úryvok z programu Tuckera Carlsona na stanici Fox News, ktorý v konkrétnej epizóde hostila Tulsi Gabbardová, bývalá členka Snemovne reprezentantov za Demokratickú stranu. Tucker Carlson je častým šíriteľom proruských postojov a naratívov. Tulsi Gabbardová taktiež nie je najobjektívnejšou osobou v miestnosti. V minulosti mala problematické tvrdenia o amerických biolaboratóriách na Ukrajine, ruská štátna televízia ju nazvala „našou priateľkou Tulsi“ a jej najväčším sponzorom za rok 2021 bol putinovský apologét.

Tulsi Gabbardová vo výstupe spochybňuje, že sankcie na Rusko boli prijaté za účelom pomôcť Ukrajine vo vojne. Podľa jej slov je cieľom sankcií zmena režimu v Rusku, zneužitie tejto vojny na posilnenie NATO a nasýtenie vojensko-priemyselného komplexu. Zároveň tvrdí, že pre Joea Bidena ja cieľom aj nastolenie tzv. „Nového svetového poriadku“ (NWO). Gabbardová naznačuje, že sankcie nemajú zmysel, pretože Ukrajina aj tak s určitosťou prehrá vojnu a cena za sankcie je privysoká. Taktiež zavádza, že Rusko zo sankcií profituje. „Neexistuje žiadna cena, žiaden počet mŕtvych, ničenia či utrpenia, ktoré by Washingtonu zabránilo neustále napĺňať svoju agendu,“ tvrdí bývalá kongresmanka.

Ficov príspevok s videom Tulsi Gabbardovej mal v čase písania tohto reportu takmer 30-tisíc interakcií a približne 430-tisíc videní.

Pozornosť získal aj príspevok Eduarda Chmelára. Ten kritizuje protiruské sankcie: „No iste, ak sa vytešujeme, že ruská ekonomika krváca, ale, preboha, bol toto vari cieľ sankčného režimu? Isteže nie, politickým cieľom je predsa donútiť Rusko zmeniť správanie a stiahnuť sa z Ukrajiny.“ Namiesto relevantných argumentov sa však uchyľuje ku kritike USA. Ako fakt podáva, že americké sankcie voči Iraku v deväťdesiatych rokoch boli zodpovedné za úmrtie pol milióna detí a kritizuje „ľudskú beštiu“ Madeleine Albrightovú, ktorá bola v tom čase americkou veľvyslankyňou pri OSN.

Prokremeľskí dezinformátori sa pri téme sankcií často vracajú práve k neslávne známemu výroku Madeleine Albrightovej, ktorá v rozhovore pre televíziu povedala, že sankcie na Irak boli hodné úmrtia pol milióna irackých detí. Celé je to však postavené na lži. Albrightová sa za svoje výroky ospravedlnila a zároveň namietala, že otázka bola pascou, do ktorej sa chytila. Za pravdu jej dali výskumy, ktoré neskôr ukázali, že v skutočnosti žiadnych 500-tisíc detí v Iraku nezomrelo a detská úmrtnosť sa v 90. rokoch nezvýšila. Tento údaj nebol ničím iným ako klamstvom a propagandou irackej vlády.

Robert Fico dominuje debatám o sankciách

Nasledujúci graf zobrazuje najpopulárnejšie príspevky na slovenskej dezinformačnej scéne na Facebooku za posledné dva týždne. Príspevky boli vyhodnotené na základe celkového počtu interakcií (všetky reakcie, komentáre a zdieľania). Analýza vyfiltrovala príspevky s kľúčovým slovom sankcie.

Ako jednoznačne vyplýva z analýzy, v diskusiách o protiruských sankciách dominuje bývalý premiér Robert Fico. V prvom videu, ktoré má už viac ako pol milióna pozretí, kritizuje slovenskú vládu a jej počínanie počas súčasnej energetickej krízy. Spomínajú sa tu aj „idiotské sankcie“, ktoré mali túto situáciu spôsobiť.

Druhý najpopulárnejší príspevok obsahuje video s Tulsi Gabbardovou, o ktorom sme už hovorili vyššie.

V treťom príspevku Robert Fico kritizuje prezidentku Zuzanu Čaputovú: „Nikoho na Západe netrápi, čo vláda robí so Slovenskom a jeho občanmi. Potrebujú prezidentku a vládu podporujúcu sankcie a posielajúcu na Ukrajinu zbrane, aby vojna trvala čo najdlhšie. Aby plnili cudzie záujmy. A v tomto sú vláda a prezidentka skvelé.“

Autorom štvrtého príspevku je europoslanec Milan Uhrík, predseda extrémistickej strany Republika. V príspevku priložil video zo svojho vystúpenia v Európskom parlamente. Kritizoval v ňom českú vládu Petra Fialu za výrok, že môžeme len dúfať, aby neprišla tuhá zima. Uhrík tvrdí, že dúfať nestačí, a ponúka riešenie: […] sebazničujúce sankcie treba jednoducho zrušiť.“


Posledný príspevok patrí Eduardovi Chmelárovi, ktorého sme sa už taktiež dotkli vyššie. Jeho širšia kritika Západu dotvára mozaiku rétoriky tejto časti informačného priestoru o kritických otázkach.

Projekt Infosecurity.sk, organizovaný skrze Adapt Institute, ktorý je podporovaný pražskou kanceláriou Friedrich Naumann Foundation for Freedom, nepretržite monitoruje aktivity slovenských aj zahraničných dezinformačných aktérov, no zameriava sa najmä na slovenských. Aktivity projektu sú postavené na každodennom monitorovaní nových dezinformácií, hoaxov a konšpiračných teórií v online informačnom priestore. Tento prístup umožňuje analytikom identifikovať dezinformačné príspevky a naratívy, ktoré najviac rezonovali u verejnosti, ako aj zistiť, odkiaľ pochádzajú a ako sa šírili a vyvíjali na sociálnych sieťach. Správa má formu dvojtýždenného súhrnu vznikajúcich trendov v šírení škodlivého informačného obsahu online. Na základe toho môže Infosecurity.sk varovať verejnosť pred vznikajúcimi a aktuálnymi trendmi v oblasti dezinformácií, manipulácie a propagandy.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/