DISINFO REPORT – 108. týždeň

Vitajte pri čítaní 108. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Rusko sa snaží hodiť rast svetových cien potravín na Ukrajinu a Západ

Problém predstavuje ruská blokáda ukrajinských prístavov od začiatku vojny. Navyše, ruské vojská údajne spolu s dôležitým poľnohospodárskym vybavením ukradli už aj tisíce ton obilia z ukrajinských síl. Dôsledkom nedostatku obilia na svetových trhoch je aj rast cien. Ruské médiá však šíria naratív, podľa ktorého za stúpajúce ceny potravín môže Západ, pretože uvalil sankcie na Rusko. Viac v článku.

Zuckerberg prvýkrát obžalovaný v kauze Cambridge Analytica

Mark Zuckerberg, generálny riaditeľ spoločnosti Meta, bude čeliť možnému vyvodeniu osobnej zodpovednosti za účasť na porušovaní ochrany osobných údajov používateľov sociálnej siete Facebook. Je to po prvýkrát, čo generálny prokurátor Washingtonu, D.C., Karl Racine, obžaloval priamo osobu Zuckerberga a nie jeho firmu. Viac v článku.

Ruské médiá zľahčujú vojnové zločiny odsúdeného vojaka

Ruský vojak Vadim Šišimarin bol na Ukrajine odsúdený za vojnové zločiny voči miestnym civilistom. V ruských médiách je Šišimarin primárne zobrazený ako obeť nezodpovedného nadriadeného, pričom malo ísť o ojedinelý prípad. Vojakov otec sa pre ruskú štátnu televíziu vyjadril, že Rusko a jeho občania sa stali terčom útokov kvôli víťazstvám, ktoré zaznamenávajú na Ukrajine. Viac v článku.

Infovojna a Zvedavec dezinformujú, že opičie kiahne boli vyvinuté v amerických laboratóriách na Ukrajine

Portály Infovojna a Zvedavec publikovali dezinformačný článok o opičích kiahňach, ktoré mali byť údajne vyvinuté v laboratóriu na Ukrajine. Podľa všetkých dostupných dôkazov však vírus pochádza z Afriky a v Európe ho rozšírili infikovaní turisti prichádzajúci z tejto oblasti. Viac v článku.

Kyberútoky počas dovolenky sú čoraz častejšie. Ako sa voči nim chrániť?

Kyberbezpečnostná hrozba počas cestovania neustále rastie. Vďaka sofistikovaným technikám dokážu hackeri jednoducho získať prístup k dátam užívateľov, a preto je momentálne obeťou kyberútokov až 20% dovolenkárov. Prinášame niekoľko rád, ako sa voči podobným kyberútokom chrániť. Viac v článku.

Dezinformátori vinia Západ za potravinovú krízu, zatiaľ čo výskyt opičích kiahní spôsobuje šírenie nových konšpiračných teórií

Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch na vzostupe:

 • Na Slovensku nebol zatiaľ potvrdený ani jeden prípad opičích kiahní, no napriek tomu sa ochorenie veľmi rýchlo stáva obľúbenou témou konšpirátorov. Podobne ako pri pandémií COVID-19, aj teraz sa šíria konšpiračné teórie o ovládnutí sveta záhadnými elitami.
   
 • Svet v súčasnosti čelí potravinovej kríze, ktorá môže mať závažné dopady na mnohé štáty. Slovenskí dezinformátori znovu preberajú kremeľskú rétoriku a z krízy obviňujú Západ a najmä západné sankcie voči Rusku. Za potravinovou krízou však vo veľkej miere stojí ruská okupácia Ukrajiny.
   
 • Koronavírus a s ním súvisiace témy sa pomaly vytrácajú z diskusií medzi konšpirátormi. Hoaxy o covide sa objavujú len ojedinele a zväčša sa jedná o recyklované dezinformácie.
   
 • Medzi slovenskými dezinformátormi dominujú najmä opoziční politici. Medzi ich najčastejšie témy sa zaraďuje rast cien pohonných hmôt či ruský plyn a ropa. Vo svojich vyjadreniach zavádzajú a témy zneužívajú pre svoj vlastný politický zisk. Viac v reporte.

Spoločnosti by mali s dátami pracovať etickým spôsobom

Žijeme v dobe exponenciálnych technológií, kedy sa musíme čoraz častejšie rozhodovať, čo z toho, čo je technicky možné, je aj eticky prípustné. Na tento trend reagujú spoločnosti, zákazníci, a tiež regulácie. Čo je dátová etika? Ako sa dá s dátami pracovať neeticky? Vieme inovovať zodpovedne? Sú existujúce regulácie efektívne? A čo v oblasti dátovej etiky robí Tatra banka?

Na otázky v novej epizóde odpovedá Chief Data and Innovation Officer v Tatra banke Daniel Minárik.

Ransomvér „dobrej vôle“ a zatknutí kyberzločinci

Bezpečnostní výskumníci odhalili ransomvér, ktorý obete núti vykonávať sociálne prospešné aktivity. Riaditeľ amerického NSA verejne priznal zapojenie amerických armádnych hackerov v ukrajinskom konflikte a rozsiahle aktivity medzinárodnej bezpečnostnej komunity viedli k viacerým zatknutiam, zabaveniu infraštruktúry a odsúdeniam. Viac tu.

Krátko z domova a zo sveta

 • Bulharsko je krajinou Európskej únie, v ktorej výrazne dominujú pro-ruské naratívy a dezinformácie. Naratívy Kremľa šíria politici, mainstreamové médiá aj odborníci. V dôsledku toho v krajine upadá demokracia, čo predstavuje vnútornú hrozbu pre bezpečnosť a stabilitu Európskej únie.
 • V dôsledku zmeny klímy v Španielsku narastá krajná pravica. Krajne pravicová strana Vox šíri upokojujúce a optimistické posolstvo, že technológie a investície prekonajú akúkoľvek klimatickú hrozbu, čo umožní kontinuitu a prosperitu vidieka. 
 • Spoločnosť Tesla každé tri mesiace zverejňuje bezpečnostnú správu, podľa ktorej pri používaní Autopilota dochádza k nehodám menej často. Tieto čísla sú však zavádzajúce, pretože Autopilot sa používa hlavne na jazdu po diaľnici, ktorá je vo všeobecnosti dvakrát bezpečnejšia ako jazda v uliciach mesta. V skutočnosti tak nikto nevie povedať, ako veľmi je Autopilot (ne)bezpečný. 
 • Európska únia dosiahla dohodu, ktorá bude vyžadovať, aby všetky nové smartfóny, tablety a notebooky do roku 2026 používali spoločnú nabíjačku. Cieľom je zníženie elektronického odpadu. Niektorí odborníci sa však zhodujú na tom, že toto rozhodnutie bude mať na množstvo hromadiaceho sa elektronického odpadu len malý vplyv. 
 • Sociálna sieť Twitter poskytne Elonovi Muskovi dáta o falošných účtoch. Twitter sa tak rozhodol po tom, čo sa Elon Musk vyhrážal, že stiahne svoju kúpu za 44 miliárd dolárov.

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk