DISINFO REPORT – 107. týždeň

Vitajte pri čítaní 107. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Ako skoncovať s ruskými dezinformáciami?

Aktívny prístup Ukrajiny a rýchle a rozhodné opatrenia vo forme rozsiahlych sankcií a obmedzení voči Rusku zo strany Západu významne obmedzili kremeľskú dezinformačnú mašinériu. V snahe eliminovať ruské dezinformácie z informačného priestoru je však potrebné pokračovať v prijímaní opatrení. Západné a partnerské vlády spolu so súkromným sektorom by mali zakázať všetky kľúčové ruské účty na hlavných digitálnych a mediálnych platformách. Viac v článku

Víťazný deň pre obnovu naratívu ruskej propagandy

Obrázok: Pixabay

Pred sedemdesiatym siedmym výročím Dňa víťazstva nad fašizmom pribúdalo aj množstvo dezinformácií v informačnom priestore. Šírili sa najmä v súvislosti so „špeciálnou operáciou“ Moskvy. Putin naďalej pokračoval vo svojom vyobrazovaní Ruska ako spasiteľa ukrajinských občanov, a to aj napriek všetkým vojenským neúspechom na Ukrajine. Viac v článku.

Denacifikácia Ukrajiny je podľa Kremľa nevyhnutná. Nacistov však ruská propaganda vidí aj na Západe

 Ruské médiá a politickí predstavitelia používajú pojem denacifikácia pre očierňovanie a démonizáciu Ukrajiny a jej vlády dlhodobo. Fašistické sily, ktoré údajne na Ukrajine vedú štátny teror, mali mať podľa tohto naratívu na svedomí revolúciu v roku 2014. Denacifikácia je pojem využívaný ako eufemizmus pre odstránenie ukrajinských politických predstaviteľov z funkcií a ich nahradenie prokremeľsky orientovanými osobami. Viac v článku.

Slovensko buduje kapacity zamerané na boj s hybridnými hrozbami

Slovné spojenie hybridné hrozby sa v súčasnosti používa čoraz častejšie. S konvenčnou vojnou prichádzajú aj ďalšie metódy zamerané na dosahovanie cieľov štátnych či neštátnych aktérov. Spektrum je široké – od dezinformácií, až po pôsobenie polovojenských skupín. Čo znamená pojem hybridné hrozby? Čomu sa venuje Centrum boja proti hybridným hrozbám na ministerstve vnútra? Ako sa od 24. februára zmenilo informačné prostredie na Slovensku v kontexte proruských aktérov? Má zmysel blokovať dezinformačné weby? A čo očakávať od listu amerických kongresmanov Markovi Zuckerbergovi?

Na otázky v novej epizóde odpovedá riaditeľ Centra boja proti hybridným hrozbám na ministerstve vnútra Daniel Milo.

Krátko z domova a zo sveta

  • Strelec, zodpovedný za masovú streľbu v Buffale, šíril konšpiračnú teóriu nahradenia. Nebezpečnú konšpiráciu šíria aj niektorí pravicoví politici a komentátori.
  • Rasistické, extrémistické a násilné myšlienky sa z malých okrajových stránok šíria na veľké mainstreamové platformy. Šírenie takýchto myšlienok môže viesť k tragédiám, akou bola streľba v Buffale. 
  • Spoločnosť Meta tvrdí, že odviedla celkom dobrú prácu, keď splnila sľuby o lepšom moderovaní dezinformácií v Austrálii. Len pred niekoľkými týždňami sa však zistilo, že spoločnosť vedome zablokovala stránky na Facebooku patriace základným zdravotníckym službám, práve keď sa federálna vláda pripravovala na spustenie svojho očkovacieho programu proti COVID-19. 
  • V Texase bol navrhnutý zákon, ktorý by veľkým spoločnostiam sociálnych sietí zakazoval odstraňovať príspevky na základe názorov, ktoré vyjadrujú. Návrh zákona zablokoval Najvyšší súd USA. 
  • Turecká vládna strana poslala do parlamentu návrh zákona o treste odňatia slobody až na 3 roky za šírenie „dezinformácií“ a „falošných správ“ na digitálnych platformách. V skutočnosti je však návrh zákona skôr snahou o sprísnenie cenzúry a potlačenie nesúhlasu.

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk