DISINFO REPORT – 109. týždeň

Vitajte pri čítaní 109. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Ruská armáda diskutuje o vojne na sociálnych sieťach. Moskva v tom môže vidieť hrozbu

Doposiaľ prenikali dôležité informácie z ruských armádnych kruhov na verejnosť takmer výlučne prostredníctvom oficiálnej vládnej informačnej kampane. Ruskí vojaci sa však začali ozývať svetu prostredníctvom aplikácie Telegram, čo oficiálnej stratégii Moskvy nemusí vyhovovať. Viac v článku.

Čo je klimatický doomizmus a prečo sa stáva virálnym?

Klimatickí doomeri tvrdia, že boj s globálnym otepľovaním je už prehraný a nie je cesty späť: jednoducho zahynieme. Podobné názory a vzbudzovanie strachu sa šíri internetom. Odborníci a vedci tieto tvrdenia označujú za nepravdivé. Viac v článku.

V minulosti kulacký odpad, dnes nacisti. V dehumanizácii Ukrajincov Rusi prebrali sovietske praktiky

Dehumanizácia Ukrajincov sovietskou propagandou viedla k Holodomoru. Sovietske praktiky prebralo súčasné Rusko, ktoré robí z Ukrajiny a Západu verejných nepriateľov. Pred 90 rokmi Sovieti plienili ukrajinskú zem a jej občanov nazývali kulakmi. Dnes plienia ukrajinskú zem Rusi a jej občanov nazývajú nacistami. Viac v článku.

Ruské 1984. Kremeľ šíri propagandu v Mariupole veľkoplošnými obrazovkami na autách

Podľa vyjadrenia ruského ministerstva pre mimoriadne situácie: „Obyvatelia Mariupoľu boli tri mesiace držaní vo virtuálnom informačnom vákuu kvôli nedostatku elektriny.“ Preto ich o situácii chcú informovať. Spravodajské autá v Mariupole rozmiestnili k zdrojom humanitárnej pomoci alebo pitnej vody. Viac v článku.

Dezinformátori na Slovensku bagatelizujú ruské aktivity na Ukrajine cez pokusy o diskreditáciu USA a NATO

Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch na vzostupe:

  • Prokremeľskí propagandisti sa snažia zdiskreditovať slovenských spojencov, najmä USA. Ich cieľom je zľahčovať ruskú agresiu na Ukrajine poukazovaním na to, že aj USA viedli vojny.
     
  • Objavilo sa mnoho nových článkov o operácii NATO Allied Force v Kosove v 1999, ktoré naznačujú, že boli počas nej páchané vojnové zločiny. Tieto články sú však plné dezinformácií a falošných obvinení.
     
  • Európsky parlament hlasoval o vyjadrení svojej pozície k navrhovanému zákazu áut so spaľovacími motormi, čo okamžite zapríčinilo šírenie klamstiev zo strany dezinformátorov. Kým niektorí euroskeptickí politici to využívajú na kritiku Bruselu, alternatívne médiá začali šíriť absurdné konšpiračné teórie.
     
  • Aj keď sme nepozorovali rastúci trend dezinformácií súvisiacich s témou zdravia, na populárnom webe Badatel.net stále zaznamenávame neustálu produkciu nových nebezpečných konšpiračných teórií.
     
  • Analýza príspevkov na slovenskom Facebooku ukázala, že najpopulárnejšie príspevky týkajúce sa USA majú dezinformačný charakter. Snažia sa odvrátiť pozornosť od Ruska a jeho zločinov na Ukrajine poukazovaním na predchádzajúce vojny a vojenské operácie, na ktorých participovali USA. Viac v reporte.

Informačné pôsobenie zostáva dôležitou súčasťou vojenských konfliktov

Štáty musia byť pripravené na zápas medzi demokratickým a autokratickým spôsobom života. Súčasťou balíka nástrojov, ktoré na zachovanie demokracie môžeme použiť je aj strategická komunikácia. Čo je to strategická komunikácia? A ako sa líši od „bežnej“ komunikácie? Z akého dôvodu je dôležitá pre štáty? Na akých hodnotách a udalostiach môže strategická komunikácia na Slovensku budovať? Ako sa v strategickej komunikácii darí Ukrajine počas súčasného konfliktu? A čomu sa venuje Centrum výnimočnosti NATO pre strategickú komunikáciu?


Na otázky v novej epizóde odpovedá národný expert v Centre výnimočnosti NATO pre strategickú komunikáciu v Rige Mário Nicolini.

Krátko z domova a zo sveta

  • Americký Národný úrad pre bezpečnosť cestnej premávky (NHTSA) zverejnil analýzu s údajmi o nehodách áut s Autopilotom. Za posledných 10 mesiacov boli takéto autá súčasťou takmer 400 nehôd. „Údaje vyvolávajú viac otázok ako odpovedí,“ tvrdí výskumník NHTSA Dr. Cliff.
  • Organizácia Amnesty International vo svojej správe tvrdí, že Rusko sa pri ostreľovaní Charkova dopustilo vojnových zločinov, keď použilo kazetovú muníciu. Hoci Rusko ani Ukrajina nie sú signatármi medzinárodnej dohody, ktorá zakazuje kazetovú muníciu, jej použitie je stále vojnovým zločinom, ak zabíja alebo poškodzuje civilistov. 
  • Rusko zakázalo desiatkam britských novinárov, zástupcov médií a predstaviteľov obrany vstup do krajiny. Rozhodnutie je podľa slov Moskvy reakciou na západné sankcie a „šírenie nepravdivých informácií o Rusku“. 
  • Alternatívne platformy sociálnych sietí ako Telegram, ktoré sa stali ústrednými pri šírení dezinformácií, sa nebudú riadiť novými pravidlami v online priestore, ktoré vytvorila Európska komisia. Ide totiž o dobrovoľný súbor princípov (tzv. kódex postupov v oblasti dezinformácií), ku ktorým sa v roku 2018 prihlásili Facebook, Google a Twitter.  
  • V dôsledku bulharskej vládnej krízy silnie proruská pravica. Ak aktuálna koalícia stratí väčšinu, výrazne ovplyvnené budú aj iné krajiny západného Balkánu, ktoré majú záujem vstúpiť do EÚ, čo Bulharsko dlhodobo blokuje.

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk