Víťazný deň pre obnovu naratívu ruskej propagandy

Pred sedemdesiatym siedmym výročím Dňa víťazstva nad fašizmom pribúdalo aj množstvo dezinformácií v informačnom priestore. Šírili sa najmä v súvislosti so „špeciálnou operáciou“ Moskvy. Putin naďalej pokračoval vo svojom vyobrazovaní Ruska ako spasiteľa ukrajinských občanov, a to aj napriek všetkým vojenským neúspechom na Ukrajine.

Obrázok: Pixabay

Deň víťazstva nad fašizmom sa v Rusku oslavuje 9. mája a je zväčša sprevádzaný ceremoniálnou prehliadkou národnej armády. Ide o oslavu porazenia nacistického Nemecka vojskami Sovietskeho zväzu počas druhej svetovej vojny.

Tento rok však boli prípravy na vojenskú prehliadku významne poznačené inváziou na Ukrajinu. Pozorovať sme to mohli najmä v rámci informačného priestoru, ktorým sa šírili evidentne nepravdivé informácie. Išlo primárne o pokus proruskej propagandistickej mašinérie oddeliť oslavy na Deň víťazstva od udalostí súvisiacich s Ukrajinou.

Informačný priestor bol navyše zaplavený množstvom hoaxov snažiacich sa o zvalenie viny za vypuknutie konfliktu na Ukrajinu. V snahe o zakrytie zverstiev, ktoré Rusko na Ukrajine spáchalo, sa propaganda okrem iného začala zameriavať na obvinenie Kyjeva zo spáchania zločinov proti ľudskosti na svojich občanoch.

Nový príhovor, staré dezinformácie

Napriek očakávaniam toho, že sa Putin vo svojom príhovore pokúsi prezentovať ruský debakel ako víťazstvo, spomenutie úspechu operácie na Ukrajine v jeho reči úplne absentovalo. Putin počas svojej oslavnej reči len zopakoval dezinformácie zapadajúce do naratívu, ktorý používa už od začiatku invázie.

Po vypuknutí konfliktu Putin vo svojom príhovore hovoril o nevyhnutnosti ochrany ľudí na Donbase a potrebe preventívnej sebaobrany voči potenciálnemu ohrozeniu zo strany Západu. 

Aj počas osláv zaznievali slová ako „genocída“, ktorá mala na Ukrajine prebiehať voči rusky hovoriacemu obyvateľstvu. Putin nevynechal ani absurdné vyjadrenia o tom, ako Rusko túži po mieri, no podľa jeho slov je problémom postoj Západu.

Asi najdôležitejším posolstvom bolo, že Moskva iba pokračuje vo veľkej osloboditeľskej vojne proti nacistom, s ktorými bojujú od čias druhej svetovej vojny. Práve boj proti nacizmu totiž Kremeľ používa na obhájenie napadnutia Ukrajiny.

Obviňovanie ostatných ako nástroj na obhájenie invázie

V priebehu uplynulých dní zaznelo viacero vyhrážok okrem iného aj od predsedu dolnej časti ruského parlamentu Vyacheslava Volodina. Podľa neho každá krajina, ktorá podporuje Ukrajinu dodávkami zbraní, musí byť predvedená pred súd, keďže tento počin automaticky implikuje ich vinu z vojnových zločinov.

Jednou z nových obľúbených bojových stratégií Moskvy je aj využívanie operácií pod falošnou vlajkou. Ide o techniku uskutočňovanú prostredníctvom zaútočenia na protivníka, z ktorého vykonania sa následne aktér snaží vyviniť tým, že zvalí vinu na svojho súpera. Tentokrát sa však Kremeľ rozhodol obviniť Ukrajinu zo snahy o využitie tejto stratégie na obhájenie údajného útoku na civilistov.

Nový level absurdnosti ruskej propagandy

Dezinformačná kampaň už dlhšiu dobu naberá na obrátkach a smeruje k novým absurdnostiam. Príkladom môžu byť vyhlásenia o údajnom financovaní tajných laboratórií na Ukrajine zo strany Západu, kde sa mali vyvíjať biologické zbrane.

No asi najabsurdnejšie tvrdenie sa týka obvinenia Ukrajiny z toho, že sa svojím správaním len pokúša predĺžiť vojnu. Dôvodom je údajne skutočnosť, že vláda prijíma pomoc zo strany Západu, čo len prispieva k zvýšeniu bojaschopnosti ukrajinských vojsk, a teda k predĺženiu konfliktu.  

Tento naratív však dáva absolútny zmysel, ak berieme do úvahy potrebu Kremľa vyviniť sa zo všetkých zločinov a porušení medzinárodného práva, ktoré sa od začiatku invázie udiali.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/