Slovenskí elfovia sa prihlásili k odstráneniu propagandistického videa Kotlebovcov

Slovenskí elfovia podľa vlastných slov dopomohli k odstráneniu virálneho propagandistického videa kotlebovského KulturBlogu

Líviu Garčalovú asi nebude nutné predstavovat. Do pozornosti verejnosti sa dostala vďaka videu v ktorom tvrdí, že nie je rasistka, „ale Slováci by mali byť výhradne bieli.“

Nasledovala kritika reklamy na Absolut Vodku, ktorú označila za „neomarxistickú propagandu.“ Podľa Matúša Ritomského je Líviino posolstvo v súlade s tvrdením, že „plnohodnotným občanom Slovenska ťažko môže byť niekto, kto má tmavú pleť či vykazuje iné „antropologické zvláštnosti“.“

Zdroj: Absolut Vodka

Najnovším produktom z dielne Líviinho Kulturblogu je propagandistické video namierené proti komunite LGTBI.

Jednoduchá propaganda mieri na najnižšie pudy

Spoločným menovateľom všetkých troch videí je dehumanizácia politických protivníkov a delenie spoločnosti na „my“ a „oni.“ Ide o rovnaký, ťažkopádny prístup ku politickej komunikácii, ako má napríklad poslanec Blaha. Existujú pravdaže oveľa sofistikovanejšie spôsoby, no rovnaký musí byť ich zdroj a cieľová skupina.

Jednoduchá komunikačná stratégia založená na strachu z ohrozenia (islamizácia, zánik tradičného spôsobu života a rodiny, cudzie vojenské základne, terorizmus) ktoré má byť spôsobené vonkajším, či vnútorným nepriateľom (migranti, moslimovia, liberáli, slniečka, homosexuáli, Židia, Rómovia…), a je vždy založená na dehumanizácii protivníka.

Cieľom dehumanizácie je pomalé, postupné odstránenie platných spoločenských pravidiel etického správania a ich nahradenie vierou v oprávnené, dokonca nevyhnutné násilie proti spoločnému nepriateľovi. V sebaobrane, samozrejme.

Slovenskí elfovia a individuálni užívatelia nahlasovali video administrátorom obsahu dovtedy, kým títo nevyhodnotili, že sa naozaj jedná o šírenie nenávistných prejavov, ktoré je v rozpore s pravidlami sociálnej siete. Video z Facebooku preto vymazali.

Kto sú a čo robia slovenskí elfovia?

Elfovia u nás vznikli podľa vzoru svojich litovských bratrancov. Podľa slov jedného z členov,

monitorujú dôležitých dezinformačných aktérov, identifikujú novinky a trendy. V prípade nutnosti koordinovane nahlasujú obsah, ktorý je v rozpore s pravidlami Facebooku. Na sociálnej sieti sa zúčastňujú diskusií verejných, ale tiež v uzavretých skupinách, všade tam, kde sa šíra rôzne formy dezinformácií.

V podivnej situácii, kedy čelíme cudzím nebojovým informačným operáciám, či bezohľadným politickým prospechárom, ktorí si osvojili jej metódy, náš štát nevie alebo nechce reagovať. Problém preto ostáva na pleciach občianskej spoločnosti, ktorá víta každú pomoc. Aj keď prichádza zo Stredozeme.

Správa od Elfov

Počty slovenských Elfov môže posilniť ktokoľvek, kto sa chce zapojiť do zlepšovania našej infosféry.

Nie je nič ľahšie ako im napísať na Rivendell-sk@protonmail.com a spýtať sa, či nepotrebujú pomoc.


Tému spracoval aj Vladimír Šnídl

Prečítajte si o nej

Riaditeľ a analytik portálu Infosecurity.sk | Študoval germanistiku a pracoval ako prekladateľ a tlmočník až do chvíle, kým sa nezačal naplno venovať žurnalistike. | Ako fotograf na voľnej nohe pracoval v Sýrii, Líbyi, Mali, Tunise, Jordánsku, Libanone, a na Ukrajine. Publikoval v zahraničných a domácich médiách a za svoju prácu dostal ocenenia Czech a Slovak Press Photo. | Rodina a dobrodružná profesia nejdú dokopy, nepriestrelnú vestu preto zavesil na klinec. | Vyštudoval medzinárodnú bezpečnosť na univerzite v Leicestri kde skúmal teoretické rámce propagandy v digitálnom, globalizovanom svete. | Zaujíma sa o dezinformácie a nevojenské spôsoby dosiahnutia strategických a politických cieľov. | V apríli 2019 založil portál Infosecurity.sk