Slovenské dezinformačné weby bránia snahy Lukašenka destabilizovať EÚ

Zatiaľ čo sa migračná kríza na hraniciach Bieloruska s Lotyšskom, Litvou a Poľskom prudko vyostruje, dezinformačné weby zmätok a neistotu využívajú a informačný priestor zaplavujú množstvom manipulatívneho obsahu. Cieľmi dezinformácií sú už tradične EÚ a NATO, naopak, Bielorusko je vykresľované ako obeť a Rusko ako ochranca.

fake news

Spoločnou témou všetkých sledovaných problematických webov bola v uplynulom týždni stupňujúca sa migračná kríza na poľsko-bieloruskej hranici. Dezinformátori sa aktívne pokúšali preniesť ťažisko viny za migračnú krízu na EÚ a zároveň spochybňovať tvrdenia, že Lukašenkov režim využíva migrantov ako destabilizačný nástroj. 

Prítomné boli aj útoky na NATO, a to najmä v kontexte napätej situácie na ukrajinsko-ruskej hranici v dôsledku zvýšenej koncentrácie ruských vojsk. Objavili sa však aj manipulatívne naratívy vykresľujúce Rusko ako „mieronosný prvok svetovej civilizácie“ či ochrancu slovanských národov.

Hlavný denník

Ťažiskovou témou Hlavného denníka bola v uplynulom týždni migračná kríza na poľsko-bieloruskej hranici. Podľa viacerých zistení sa na organizácii migračného prúdu podieľajú bieloruské bezpečnostné zložky, ktoré z Blízkeho východu letecky prevážajú migrantov do Minska. Odtiaľ sú migranti následne odprevádzaní bieloruskými bezpečnostnými zložkami až k hraniciam s Poľskom.

Podľa EÚ sa takto Lukašenkov režim snaží vytvárať tlak na hranice Únie, aby sa pomstil za sankcie, ktoré boli na jeho režim uvalené po sfalšovaných prezidentských voľbách v roku 2020 a následných tvrdých zásahoch voči občianskej spoločnosti a nezávislým médiám.

Médiá „alternatívneho“ prúdu, vrátane Hlavného denníka, to však vidia inak. Za posledný týždeň tento problematický web uverejnil po vzore bieloruských a ruských štátnych médií viacero článkov s manipulatívnym obsahom.

Medzi ne patril aj článok opierajúci sa o vyjadrenia predstaviteľky ruského ministerstva zahraničných vecí Márie Zacharovej. V článku je prezentovaný dezinformačný naratív, podľa ktorého je to práve Západ, ktorý nesie zodpovednosť za súčasnú migračnú krízu. Tá má byť výsledkom destabilizácie krajín blízkeho východu Európskou úniou a Severoatlantickou alianciou.

Naratívy namierené proti EÚ a NATO sú dlhodobou súčasťou výstupov dezinformačných médií, ktorých základným cieľom je diskreditácia euroatlantických štruktúr v očiach verejnosti. Dôkazy o využívaní migrantov Lukašenkovým režimom ako nástroja hybridnej vojny sú opomínané, prípadne zľahčované.

Okrem prenášania viny na EÚ dominoval aj falošný naratív vykresľujúci Lukašenkov režim ako „martýra“, ktorý dlhodobo odoláva snahám Západu o vnútorné zasahovanie a destabilizáciu. Rusko je v tomto kontexte vykresľované ako ochranca priateľských slovanských národov.

Tento naratív bol často prepojený na mýtus „slovanskej vzájomnosti“ – ten výrazne nadhodnocuje dôležitosť Ruska pre bezpečie a rozvoj stredoeurópskych a východoeurópskych krajín a dezinformačným médiám slúži ako nástroj na očierňovanie západných spojencov.

Ako príklady takejto ochrany má podľa Hlavného denníka slúžiť dohoda o zväzovom štáte medzi Ruskom a Bieloruskom a cvičenie ruských strategických bombardérov schopných niesť jadrové zbrane v bieloruskom vzdušnom priestore.

Z publikačnej činnosti Hlavného denníka za posledný týždeň je tak zrejmé, že sa neštíti preberať a obhajovať rétoriku štátov, ktoré nesú mnohé prvky autoritatívnych režimov.

Hlavné správy

Situácia je naďalej napätá aj pri ukrajinských hraniciach s Ruskom. Podľa snímok zo súkromných družíc sa v blízkosti ich hraníc zvyšuje koncentrácia ruských vojakov. Okrem toho, agentúra Bloomberg nedávno informovala, že Spojené štáty varovali Európu pred možnou ruskou inváziou na Ukrajinu.

Kým v medzinárodnej komunite panujú oprávnené obavy z ruských vojenských aktivít, proruské médiá nasadili svoje bežné propagandistické metódy.

Z dezinformačných médií sa danej téme v uplynulom týždni venovali najmä Hlavné správy, ktoré do pozície obete opäť stavajú Rusko. To má strach o svoju bezpečnosť, jeho rozhodnutia majú byť len reakciou na agresívne kroky NATO a USA.

Svoje tvrdenia opierajú o vyjadrenia hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova, podľa ktorého „Rusko nikoho neohrozuje“. Zároveň sa však opäť objavujú naratívy hovoriace o vojenskej nadradenosti Ruska. Podľa článku z portálu Armádny magazín, ktorý bol zdieľaný na Hlavných správach, Rusko počíta s útokom USA na Donbas a je naň pripravené.

Dezinformátori tak pokračujú v šírení naratívu, vďaka ktorému umelo vykresľujú NATO ako hrozbu pre Rusko. Úplne ignorovaná ostáva samotná podstata aliancie, a teda jej obranný charakter.

Kremeľské zvaľovanie viny na NATO, ku ktorému sa pridávajú aj slovenskí dezinformátori, je tak len súčasťou ruskej propagandistickej kampane, ktorú Moskva vedie už niekoľko rokov.

Extraplus

Rovnako manipulatívny obsah týkajúci sa udalostí na poľských a ukrajinských hraniciach šíril aj portál Extraplus. Objavovali sa príspevky zľahčujúce migračnú krízu. Tá má byť umelo vyvolaná Západom, ktorý sa údajne „zľakol integrácie Ruska a Bieloruska“.

Podobne ako v prípade ostatných dezinformačných médií, ide o zjavné pokusy o manipuláciu publika a vyvolanie negatívnej emocionálnej odozvy. Dôkazy poukazujúce na Lukašenkovu účasť na organizovaní krízy sa prehliadajú, zatiaľ čo vina sa pripisuje výhradne EÚ a Poľsku.

Okrem toho však Extraplus prináša aj článok bývalého slovenského generála a podpredsedu politickej strany Práca slovenského národa Emila Vestenického. Článok je exemplárnym príkladom zmesi proruskej propagandy a konšpiračných teórií. Samotné Rusko je v ňom označované ako „mieronosný prvok svetovej civilizácie“.

Naopak, západná spoločnosť je údajne pod kontrolou globalistov a masmédií. Pandémia či plynová kríza sú kladené za vinu USA a NATO je vykresľované ako „agresia bez hraníc“, ktorá „potláča samostatnosť jednotlivých členských štátov“. Podľa autorových tvrdení je to práve Západ, kto vedie hybridnú vojnu proti Rusku a snaží sa o udržanie americkej hegemónie.

Je potrebné dodať, že tvrdenia, podľa ktorých NATO zaťahuje Slovensko do konfliktov v prospech USA, sú zavádzajúce a účelové.

Všetky rozhodnutia sú v NATO prijímané súhlasom všetkých členských štátov aliancie. Rovnako platí, že o svojej účasti na operáciách pod vedením NATO rozhoduje každý člen samostatne v súlade s vlastnými právnymi postupmi. Žiaden člen aliancie nemôže rozhodnúť o vyslaní síl iného spojenca. Teda ani Spojené štáty nemôžu rozhodnúť o vyslaní slovenských jednotiek na operáciu.

Infovojna

Po minulotýždňovej odmlke sa k zahraničnopolitickým témam vyjadruje aj Infovojna. Ňou publikovaný obsah sa však výrazne nelíši od toho, ktorý uverejňovali ostatné sledované dezinformačné médiá. V súvislosti s migračnou krízou prevláda nekritické preberanie informácií od ruských a bieloruských štátnych médií.

Dominantnou témou Infovojny však naďalej ostáva pandémia. Práve v súvislosti s ňou dáva do pozornosti vyjadrenie Alexandra Lukašenka, ktorý svojich ministrov pranieroval za „covidismus, buzerovanie ľudí kvôli rúškam aj očkovací teror“.

Tieto vyjadrenia zapadajú do anti-vax naratívov, ktoré Infovojna šíri. Dezinformátori sa tak snažia legitimizovať osobu Lukašenka aj tým, že apelujú na emócie tej časti obyvateľstva, ktorá má negatívny postoj k očkovaniu a pandemickým opatreniam.