Napriek tomu, že klamstvá a hoaxy vyprodukované ruskou propagandistickou mašinériou boli takmer vždy ihneď vyvrátené a uvedené na pravú mieru, ruská dezinformačná kampaň pokračuje ďalej.
V roku 2023 možno očakávať nárast jej aktivity. Je preto vhodné pripomenúť si niekoľko naratívov a hoaxov, ktoré sa objavili počas roka 2022. Ruská propaganda totiž dezinformácie pravidelne recykluje a už vyvrátené klamstvá sa v informačnom priestore objavujú znova.
Antiukrajinské naratívy
Februárová invázia so zapojením významnej časti ruskej armády prišla takmer presne po ôsmich rokoch od začiatku ruského útoku na Ukrajinu. V roku 2014 stratila Ukrajina kontrolu nad polostrovom Krym a následne musela bojovať o Donbas.
Celých osem rokov sa ruská propaganda snažila vykresliť Ukrajincov ako „tých zlých“. Po fiasku februárovej invázie nabralo toto úsilie ešte viac na intenzite.
Dominantnými naratívmi ruskej dezinformačnej kampane boli v roku 2022 tvrdenia, že Ukrajinci sú nacisti, antisemiti či nevďační a namyslení utečenci na Západe. Propaganda sa ich snažila vykresliť v čo najhoršom svetle, v niektorých prípadoch až dehumanizovať.
Dezinformácie pritom cielili najmä na zahraničné publikum, ktoré si vďaka nim malo vybudovať antipatiu a vyjadriť nesúhlas s vojenskou pomocou Ukrajine.
K negatívnemu obrazu o Ukrajincoch mali prispieť aj klamstvá o tom, že ukrajinskí dobrovoľníci kradnú humanitárnu aj vojenskú pomoc. Tá sa mala následne údajne predávať priamo na Ukrajine, alebo v prípade zbraní na čiernom trhu.
Ruská propaganda je obsahom rôznych analýz či komentárov, ktoré ponúkajú viacero výkladov, ako vlastne funguje a na koho cieli. Ak existoval rozdiel medzi obsahom dezinformácií pre domáce a zahraničné publikum, v aspoň jednom nastal prienik – ruská propaganda sa za každú cenu snaží Ukrajincov dehumanizovať.
Vojnové zločiny ruskej armády
Masová poprava civilistov v Buči, meste, ktoré sa nachádza na predmestí Kyjeva, patrí k najznámejším vojnovým zločinom ruskej armády na území Ukrajiny. Začiatkom apríla 2022 bola Buča oslobodená, ukrajinskí vojaci sa však po príchode do obce namiesto vítania stretli s ulicami plnými zastrelených a popravených civilistov.
Zábery z Buče obleteli svetové médiá a sociálne siete 1. apríla. Ruská strana okamžite poprela akúkoľvek zodpovednosť a spustila dezinformačnú kampaň s cieľom zbaviť sa viny alebo upriamiť pozornosť iným smerom.
Dezinformačná kampaň priniesla viacero verzií, ktoré však nemali žiaden faktický základ – od údajne dobre spracovanej spravodajskej akcie západných tajných služieb, cez ukrajinské divadlo s najatými hercami až po popravy civilistov ukrajinskými nacistami. Popravy, respektíve dianie chvíľu pred nimi, však boli viackrát priamo natočené, prípadne zachytené na satelitných snímkach alebo mali očitých svedkov.
Ďalší z vplyvných dezinformačných naratívov obviňoval a naďalej obviňuje z ostreľovania ukrajinských miest samotných Ukrajincov. Ruská propaganda to využívala najmä počas bitky o prístavné mesto Mariupoľ na juhovýchode Ukrajiny, ktoré ruské vojská bombardovali niekoľko týždňov. Počet civilných obetí v meste nie je známy, avšak odhady hovoria o desaťtisícoch.
Najväčšie nezmysly dezinformačnej kampane v roku 2022
Medzi najväčšie nezmysly, ktoré šírila ruská dezinformačná sieť a prokremeľské spravodajstvo, boli príbehy o biologických laboratóriách naprieč Ukrajinou. Podľa najbizarnejších správ z nich mali Ukrajinci údajne vypúšťať geneticky modifikované komáre či hydinu.
Podľa týchto sci-fi teórií malo byť jedno takéto laboratórium pod oceliarňami Azovstaľ v Mariupole. Dané laboratórium malo dokonca patriť NATO či Hunterovi Bidenovi, synovi amerického prezidenta Joea Bidena.
K ďalším nezmyslom sa pridali tvrdenia o prítomnosti veľkých kontingentov zahraničných dobrovoľníkov či dokonca priamo NATO armády na bojisku na Ukrajine. V istom období napríklad ruská propaganda šírila v Kanade hoax o prítomnosti kanadskej armády na fronte. Tá mala údajne páchať vojnové zločiny.
Napokon netreba zabúdať na nezmysly o čiernej mágii a satanistoch na Ukrajine. Ruská propaganda takéto príbehy priniesla hneď niekoľkokrát. Zneužívala pritom kontext pravoslávneho kresťanstva, ktoré má proti satanistom bojovať. V októbri 2022 asistent tajomníka Bezpečnostnej rady Ruska Alexej Pavlov vyzval na „desatanizáciu“ Ukrajiny.
Dezinformačné naratívy ruskej propagandy môžu pôsobiť zúfalo, odpudivo a miestami smiešne. Stále však ide o súčasť hybridnej vojny Ruskej federácie voči Ukrajine a Západu. Na to netreba zabúdať, pretože aj rok 2023 bude plný hoaxov, klamstiev a dezinformácií.
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/