Falošné naratívy o prítomnosti kanadských vojakov na Donbase slúžia ruskej propagande v Kanade

Ruská propaganda v Kanade využíva pre svoje dezinformačné kampane prítomnosť kanadských vojakov na európskom kontinente v rámci spojeneckých operácií NATO. Podľa ruskej propagandy sa kanadské jednotky nachádzajú aj na Ukrajine, kde bojujú na frontovej línii a majú páchať vojnové zločiny. Ide však o vyvrátený hoax.

Pred ruskou inváziou vo februári 2022 stiahla Kanada z územia Ukrajiny svojich vojakov, ktorí pomáhali s výcvikom armádnych jednotiek. Ruská dezinformačná sieť v Kanade však túto nedávnu prítomnosť zneužíva pre svoje dezinformačné kampane na sociálnych sieťach a v médiách. 

Publikované informácie vládnej agentúry

Kanadská vládna agentúra Communications Security Establishment (CSE) zverejnila sériu tweetov, v ktorých upozornila na aktivitu proruskej dezinformačnej siete v Kanade. Podľa publikovateľných informácií sa predstavitelia Kremľa priamo podieľajú na riadení a koordinácii dezinformačného úsilia, ktoré cieli aj na Kanadu. 

CSE spomína investície do koordinácie neštátnych proruských kanálov na sociálnych sieťach, ktoré majú vplyv na milióny divákov po celom svete. Snahy Kremľa o manipuláciu globálneho publika sa rozvíjajú prostredníctvom rôznych komunikačných platforiem. Tie často obsahujú antisemitské konšpiračné teórie, naratívy proti LGBTQ+ aj imigrantom, antiglobalistické nálady, či dokonca obsah QAnon.

Rusmi kontrolované médiá, ktoré majú vyzerať ako nezávislé, nedávno zverejnili naratívy určené na diskreditáciu a šírenie dezinformácií o spojencoch NATO. Snažili sa šíriť klamlivé informácie o zapojení kanadských vojakov do konfliktu. 

Tieto médiá mali podľa CSE publikovať sfalšované zábery príslušníkov kanadských ozbrojených síl na frontovej línii na Ukrajine, kde mali spáchať vojnové zločiny. To je, samozrejme, nezmysel, pretože na Ukrajine sa už od ruskej invázie žiadni kanadskí vojaci nenachádzajú. 

Prístup kanadskej vlády k dezinformáciám v kontexte ruskej invázie

Cieľom zverejnenia týchto informácií o dezinformačných naratívoch bolo podľa CSE verejne upozorniť vládu Kanady na aktivity dezinformačnej siete v krajine. Tieto informácie sú však zverejnené skôr pre občanov Kanady, s cieľom, aby nepodľahli prokremeľskej dezinformačnej kampani. 

Kanada sa nedávno rozhodla vyslať ďalších 150 vojakov do Európy, konkrétne do Poľska na pomoc s utečencami z Ukrajiny. Túto akciu obhajuje ako humanitárnu aj ministerka obrany Kanady Anita Anand. Cieľom jednotiek totiž nie je ísť bojovať na Ukrajinu, ako to prezentuje ruská propaganda, ale pomáhať spojencom so zvládnutím utečeneckej vlny. 

Na stránkach kanadskej vlády je možné nájsť väčšiu databázu informácií ohľadom boja proti dezinformáciám v kontexte ruskej invázie na Ukrajinu. Okrem rôznych návodov a popisov je tam možné nájsť aj bližší popis reakcie vlády na hybridnú vojnu. 

Hovorí sa tu napríklad o domácej snahe obmedziť aktivity ruského média RT. Stanica bola vyradená z ponuky operátorov 16. marca 2022. Naďalej však pokračuje v aktivite v krajine, napríklad cez platformu Rumble.

Spolupráca v medzinárodnom prostredí proti ruskej dezinformačnej sieti spočíva v aktivitách Kanady cez Mechanizmus rýchlej reakcie G7, NATO, Media Freedom Coalition a Freedom Online Coalition

Biologické laboratóriá, obchod s orgánmi a iné konšpirácie 

CSE začiatkom apríla varovala pred dezinformáciami o odoberaní orgánov padlým ukrajinským vojakom, ženám a deťom, pričom na likvidáciu dôkazov mala ukrajinská armáda používať mobilné krematóriá. Ďalšie dezinformačné naratívy Moskvy boli o odmietnutí ostreľovania iných ako vojenských objektov, vykresľovanie opozície voči invázii ako nacistov.

Nakoniec sa taktiež objavil príbeh o nebezpečných biologických laboratóriách. Medzitým sa ukázalo, že je to dezinformácia, ktorá má cieľ legitimizovať ruskú inváziu. Ďalším cieľom tohto naratívu je útočiť na západných spojencov Ukrajiny, prevažne Spojené štáty americké. 

Kanada čelí zväčša identickým naratívom dezinformačnej kampane Moskvy, ako je tomu v prípade jej západných spojencov. Avšak snaha interpretovať prítomnosť kanadských vojakov v bojoch páchajúcich vojnové zločiny je zatiaľ unikátna. To ukazuje snahu dezinformačnej siete adaptovať sa na lokálne podmienky a využiť akékoľvek príležitosti. 

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Absolvent medzinárodný vzťahov a európskych štúdií. Zaujíma sa prevažne o politické a bezpečnostné dianie mimo Európskej únie, v regiónoch strednej či východnej Ázie, ale aj amerického kontinentu. Kontakt: richard.straka@infosecurity.sk