Rusko zneužíva migračnú krízu v Európe a šíri dezinformácie o Ukrajincoch

Téma ukrajinských utečencov je na sociálnych sieťach častým terčom proruskej propagandy. Ovplyvňuje naratívy šíriace sa v krajinách Západu s cieľom polarizovať spoločnosť.

Od začiatku ruskej invázie vo februári 2022 podľa údajov OSN z Ukrajiny utieklo osem miliónov ľudí. 18 miliónov obyvateľov, čo je približne 40 % populácie, je odkázaných na nejakú formu pomoci.

Napriek tomu, že tieto čísla nemusia byť úplne presné, faktom zostáva, že nie sú konečné. „Nikto nevie koľko, ale budú ich státisíce, ktorí opustia Ukrajinu, pretože strašné a nezákonné bombardovanie civilnej infraštruktúry robí život na príliš mnohých miestach neznesiteľným,“ okomentoval situáciu Jan Egeland, šéf Nórskej rady pre utečencov.

Rusko neprestáva útočiť na infraštruktúru v krajine, následkom čoho bolo v polovici decembra podľa slov prezidenta Volodymyra Zelenského bez elektriny, kúrenia a teplej vody vyše 12 miliónov ľudí. Niektoré výpadky pritom trvajú aj niekoľko dní.

Podľa ukrajinského premiéra Denysa Šmyhala krajina na opravu elektrickej siete a systému centralizovaného vykurovania potrebuje rýchlu pomoc v celkovej výške miliardy dolárov (približne 940 miliónov eur). Ministri zahraničných vecí členských krajín EÚ súhlasili s pridaním ďalších dvoch miliárd eur do fondu na pomoc Ukrajine.

Európa sa pripravuje na ďalšiu migračnú vlnu z Ukrajiny 

Napriek tomu, že podporu dostáva veľká časť Ukrajincov, milióny z nich žiadnu nedostali. Najmä starší ľudia, pre ktorých je sťahovanie náročné, zostávajú často v zničených domoch a dúfajú v obnovenie dodávok elektriny a plynu. Ak však budú Rusi pokračovať v bombardovaní civilnej infraštruktúry, milióny domácností môžu zostať túto zimu bez kúrenia.

Počet utečencov z Ukrajiny sa tak v najbližších zimných mesiacoch bude pravdepodobne zvyšovať. „Je to naozaj voľba medzi zamrznutím alebo útekom. Preto veľmi veľa ľudí dobrovoľne uteká. Európa sa musí túto zimu pripraviť na státisíce nových utečencov, a to od Nórska na severe až po krajiny južnej Európy,“ dodal Egeland.

Dezinformačné naratívy o utečencoch na sociálnych sieťach

Rusko nielenže znemožňuje každodenný život Ukrajincov neustálym bombardovaním, ale rozširuje aj rôzne dezinformácie, čím znepríjemňuje ich život v zahraničí. Tím Detektor Media, ktorý sa pravidelne venuje identifikácii ruských dezinformačných naratívov na sociálnych sieťach, analyzoval viac ako 35-tisíc príspevkov na tému ukrajinských utečencov.

Novinári zistili, že ruská propaganda systematicky manipuluje naratívy o ukrajinských utečencoch a vykresľuje ich ako „nevďačných“. Prokremeľské siete využívajú hnev ľudí nad energetickou krízou, zasievajú nenávisť voči utečencom a podkopávajú tak solidaritu a podporu Ukrajine.

Téma utečencov je podľa analýzy najviac spolitizovaná na Twitteri. Väčšina proruských naratívov a správ, ktoré novinári preverovali, bola namierená na západné krajiny a štáty Európskej únie.

Na začiatku invázie šírili proruskí používatelia v Spojených štátoch amerických najmä správy, že Západ zatiahol Ukrajinu do vojny a teraz odmieta pomôcť utečencom. V Moldavsku dezinformácie ukrajinských utečencov vykresľovali ako hrozbu pre národ. V Poľsku boli naratívy rôzne, od neochoty prijímať utečencov, až po ich zneužívanie ako lacnej pracovnej sily.

Rusko, naopak, vykresľovali ako krajinu, ktorá pomáha a prijíma najväčší počet utečencov. Rovnako bolo prezentované ako krajina, ktorá nie je agresorom, lebo sami Ukrajinci si údajne podávali žiadosti o azyl práve v Rusku. Propagandisti však nespomenuli, že veľkú väčšinu Ukrajincov, ktorí skončili v Rusku, tam deportovali nedobrovoľne.

Množstvo škodlivých naratívov sa šíri aj na platformách Facebook a YouTube. Ide napríklad o nepravdivé tvrdenia, že utečenci ničia Európu a že západné krajiny začínajú byť z Ukrajincov a ich silného patriotizmu unavené.

Medzi najrozšírenejšie naratívy patrí aj údajná arogancia utečencov, neochota pracovať alebo tvrdenia, že Európa utečencov z Ukrajiny zneužíva ako lacnú pracovnú silu. Proruskí používatelia sociálnych sietí často šíria aj naratív o tom, že Ukrajinci majú privilégiá oproti domácim obyvateľom, alebo že Ukrajinci v zahraničí terorizujú Rusov.

Ako Rusko weaponizuje ukrajinských utečencov

Anglický výraz „weaponization“, odvodený od slova weapon (zbraň), označuje informácie, použité ako zbraň proti informačnej bezpečnosti iného štátu. V tomto prípade ide o dezinformácie o ukrajinských utečencoch.

Ich cieľom je podnecovať nenávisť, šíriť strach a ovplyvňovať verejnú mienku. Rusko sa cez dezinformácie tiež pokúša rozvrátiť spoločnosť v krajinách, do ktorých Ukrajinci imigrovali.

Propagandisti sa snažia obrátiť verejnú mienku proti utečencom vytváraním domienok, že sú bohatí, odlišní alebo nevďační, za čo si nezaslúžia dostávať žiadnu pomoc.

Rusko používa dezinformácie na podporovanie vlastných geopolitických cieľov pravidelne. Podľa štúdie Princetonskej univerzity je Moskva dokonca globálnym lídrom v používaní dezinformácií na ovplyvňovanie verejnej mienky. Kremeľ je zodpovedný až za 62 % všetkých zásahov do záležitostí iných krajín v online priestore.

Dezinformácie o ukrajinských migrantoch môžu mať počas krízy veľmi nebezpečný dopad. Celý svet už začína pociťovať sociálno-ekonomické dopady vojny na Ukrajine, ako sú zvýšené ceny energií či bežných potravín. Dezinformácie o utečencoch tak môžu zvýšiť predsudky voči nim a podnecovať sociálne napätie v Európe.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Je študentka magisterského stupňa Medzinárodnej politickej ekonómie na holandskej Univerzite v Groningene. Zaujíma sa o témy v oblasti geopolitiky, finančných trhov a ekonomických aj bezpečnostných aspektov migrácie. Vyštudovala bakalársky stupeň odboru Európske štúdia Univerzity Komenského v Bratislave, počas ktorého absolvovala študijný pobyt Erasmus+ na írskej Univerzite v Limericku.