Vitajte pri čítaní siedmeho vydania pravidelného DISINFO REPORTu. Prvého newslettera na Slovensku o dezinformáciách, propagande, informačnej a kognitívnej bezpečnosti a ochrane súkromia online.
Novinky posledného týždňa:
- Slovník dôležitých pojmov, ktoré vám môžu pomôcť v orientácii, sa znovu rozrástol o niekoľko nových hesiel. Dozviete sa, čo presne sú STATUS QUO BIAS, AD HOMINEM, ANEKDOTA, CHERRY-PICKING, FALOŠNÁ DILEMA, FALOŠNÍ EXPERTI, ARGUMENT ŠIKMEJ PLOCHY. Celý slovník, ktorý neustále dopĺňame, nájdete aj na našom webe.
Dvakrát čítaj a raz zdieľaj
Nepresné, klamlivé či falošné informácie môžu vzniknúť v diskusii o akejkoľvek téme. Určite nikto z nás netúži byť známy tým, že zamorí nástenky priateľov na sociálnych sieťach príspevkami, ktoré obsahujú konšpiračné teórie alebo dezinformácie.
Mnohé dezinformačné články sa zameriavajú na ľudskú zvedavosť, emócie alebo strach a tým nás dokážu presvedčiť o tom, že na ich šokujúci nadpis skrátka musíme kliknúť. Predtým, než budete zdieľať článok len na základe ohromujúceho názvu, prečítajte si ho.
Vysoký počet zdieľaní, reakcií alebo fanúšikov nemusí nutne znamenať, že zdroj je dôveryhodný. V skutočnosti to nemusí byť priamo úmerné ani jeho popularite, nakoľko nákup niekoľko tisíc lajkov, zdieľaní či zhliadnutí stojí iba pár stoviek eur. Viac v článku.
Čínske dezinformačné aktivity v Európe sa stupňujú. EÚ by mala konať
Čínske dezinformačné aktivity zamerané na Európsku úniu a jej členské štáty nabrali počas pandémie na intenzite a rozsahu. Preto by aj Európska únia mala zintenzívniť boj proti nim.
Už od prepuknutia pandémie sa zvýšila intenzita ruských a čínskych vplyvových operácií. Podľa poslednej správy Európskej únie ostáva Rusko na čele rebríčka krajín, ktoré na európsky informačný priestor útočia najčastejšie. Čína má však podľa najnovších údajov veľkú šancu v tejto pozícii Rusko nahradiť.
Vedieť efektívne zakročiť proti čínskym dezinformačným operáciám je dôležité aj pre ochranu slovenského informačného priestoru. Nielenže je Slovensko členským štátom Európskej únie, ale aj náš informačný priestor sa čoraz častejšie stáva terčom takýchto aktivít. Viac v článku.
Mainstreamové konšpiračné teórie o COVID-19 v réžii Kremľa
Portál EU vs. DISINFO vo svojom aktuálnom článku uverejnil prehľad tých najbizarnejších a zároveň najvynaliezavejších konšpiračných teórií o globálnej pandémii COVID-19. Kam až siaha fantázia tvorcov a dôverčivosť čitateľov?
Žijeme v dobe neistoty, úzkosti a sociálnej izolácie. Nie je preto prekvapujúce, že sa snažíme hľadať odpovede na to, čo sa vo svete deje – tak ako stále. Informácie však často hľadáme kdekoľvek, a to aj v pseudovedeckých a emočne nabitých správach, ktoré sú často nelogické a vedú nás k prijatiu len jedinej, vedecky nepodloženej „pravdy“. História nám pritom ukazuje, že šírenie misinformácií a dezinformácií bolo a naďalej ostáva sprievodným javom pandémií.
Hoci stále nemáme k dispozícii vakcínu, každý z nás má v sebe prirodzene vyvinutú obranu proti infodémii. Je ňou naša schopnosť kriticky myslieť a overovať informácie, ktoré sa rozhodneme si prisvojiť. Viac v článku.
Séria kybernetických útokov medzi Iránom a Izraelom. Príde ďalšia eskalácia?
Dlhodobo napäté vzťahy medzi Izraelom a Iránom dali o sebe opäť vedieť. Za posledný mesiac medzi krajinami prebehlo niekoľko kyberútokov na strategickú civilnú infraštruktúru oboch krajín.
Ešte minulý mesiac prebehol neúspešný iránsky útok voči mestskej vodnej sústave v regióne Sharon v strednom Izraeli. Potom čo prestalo fungovať čerpadlo, počítačový systém reštartoval zariadenie a obnovil prevádzku. Následné vyšetrovanie zistilo, že výpadok spôsobil škodlivý malware. Keďže voda je v Izraeli definovaná ako kritická infraštruktúra, incident bol nahlásený Izraelskému národnému kybernetickému riaditeľstvu (INCD). Následne bolo zistené, že malware bol vypustený jednou z útočných kyber-jednotiek Iránskych revolučných gárd. Viac v článku.
Čína sa pri hoaxoch inšpirovala Ruskom a ako bonus vyhadzuje ľudí, čo píšu o pandémii
Stojí za koronavírusom Bill Gates, alebo technológia 5G? EUvsDisinfo prináša správu o dezinformáciách týkajúcich sa vírusu Covid-19. Nájdu sa v nej Rusi, Číňania, ale aj sýrsky režim.
Portál EUvsDisinfo, spadajúci pod Európsku službu pre vonkajšiu činnosť, pravidelne monitoruje konšpiračné médiá. Okrem iného sledujú aj šírenie dezinformačných naratívov o novom koronavíruse a na pravidelnej báze publikujú správu o svojich zisteniach.
Nová správa sa zameriava na obdobie 23. apríla až 18. mája. Podstatná časť reportu je venovaná Rusku a Číne. Viac v článku.
Rusi si vymýšľajú, hekujú a špehujú Západ. Tomu už dochádza trpezlivosť
Rusko ukazuje, že k dosiahnutiu svojich cieľov sa okrem použitia vojenskej sily dajú použiť aj iné nástroje. V Európe Kremeľ využíva napríklad kybernetické útoky, šírenie propagandy ale aj prácu tajných služieb.
Proti zásahom Ruska do interných záležitostí európskych krajín prostredníctvom svojich tajných služieb, informačných technológií a propagandy sa pravidelne ozývajú európski politici a tajné služby.
Aj Slovenská informačná služba (SIS) vo výročnej správe za rok 2018 upozorňuje pred aktivitami ruských spravodajských služieb, ktoré sú zamerané proti strategickým cieľom Slovenska a jeho členstvu v Európskej únii (EÚ) a Severoatlantickej aliancii (NATO). Viac v článku.
RangeAmp: Nové spôsoby, ako zosilniť DoS útoky a odoprieť dostupnosť webstránok
Čínski výskumníci objavili dva nové spôsoby odoprenia služieb pomocou tzv. zosilnených Denial of Service útokov. Oba využívajú zraniteľnosť nesprávnej implementácie mechanizmu pre zadávanie požiadaviek na rozsah HTTP správ do sietí pre doručovanie obsahu (Content Delivery Network). Za následok môžu mať pád webstránok alebo CDN sietí.
Takzvané HTTP Range Requests slúžia na vylepšenie kvality prenosu dát medzi serverom a klientom. Vďaka nim si klient môže napríklad v prípade prerušenia sťahovania veľkých súborov vyžiadať len tú časť, ktorú ešte nestiahol. Klient tak nemusí sťahovať celý súbor odznova, čím sa zníži zbytočný prenos dát na sieti.
Chybné nastavenie Range Requests má však za následok preťaženie siete pre doručovanie obsahu týmito požiadavkami. Viac v článku.
Svetové osobnosti vyzývajú na koniec kyberútokov proti zdravotníckym zariadeniam
Viac ako 40 bývalých a súčasných predstaviteľov vlád, priemyslu, akademickej obce či medzinárodných a mimovládnych organizácií v utorok vyzvalo štáty po celom svete, aby okamžite prijali opatrenia na predchádzanie a zastavenie kybernetických útokov, ktoré počas pandémie COVID-19 mieria na nemocnice a iné zdravotnícke organizácie.
V posledných mesiacoch sa terčom takýchto útokov stali zdravotnícke zariadenia v Česku, Francúzsku, Spojených štátoch, Španielsku a Thajsku, ale tiež Svetová zdravotnícka organizácia a iné podobné inštitúcie. Išlo najmä o prípady ransomvérových útokov, ktoré mali ochromiť systémy obetí a vytiahnuť od nich peniaze, a dezinformačné kampane, ktoré mali podkopať bezpečnostné opatrenia, vrátane testovania a výskumu vakcíny proti ochoreniu. Viac v článku.
Krátko z domova a zo sveta
- Projekt Demagog.cz chce odhaľovať dezinformácie a konšpirácie na Facebooku. Keď nejakú nájde, sociálna sieť by mala obmedziť jej šírenie. Českí fact-checkeri chcú spolupracovať aj s Googlom.
- Poslanec NR SR Juraj Krúpa diskutoval s Matejom Kandríkom zo Stratpol- Strategic Policy Institute, ako zatraktívniť ozbrojené sily pre mladých a zvýšiť záujem o aktívne zálohy.
- Portál Konšpirátori.sk má nové posily. Sú nimi výskumná analytička Think-tanku Globsec Miroslava Sawiris a historik a odborník na fašistické režimy Jakub Drábik.
- Sociálnymi sieťami sa šíria islamofóbne dezinformácie, nenávistné výroky a nepravdivé informácie o úmyselnom šírení vírusu moslimami. Napríklad hastagy ako #Coronajihad či #MuslimVirus sa na Twitteri objavujú v desiatkach miliónoch.
- Na Twitteri rastie počet účtov, tzv. botov. Tento rast zapríčinil od počiatku pandémie rast lekárskych dezinformácií, konšpiračných teórií a tlak na opätovné otvorenie USA. Štúdia poukazuje na skutočnosť, že až 45-60% účtov diskutujúcich o COVID-19, môžu byť robotické účty, ktoré sú prepojené a čoraz sofistikovanejšie.
- Spojené kráľovstvo chce do roku 2023 znížiť účasť spoločnosti Huawei na budovaní 5G siete na nulu. Ešte v januári britský premiér uviedol, že by čínskemu gigantovi umožnil vybudovať až 35% 5G siete. Situácia sa mení najmä kvôli netransparentnosti Číny pri riešení pandémie.
- Kanada uložila Facebooku pokutu vo výške 6,5 milióna dolárov za „falošné“ žiadosti o ochrane osobných údajov. Kanadské úrady tvrdia, že spoločnosť nesprávne zdieľala údaje s tretími stranami.
- Pandémia urýchľuje prechod Číny z verejných kampaní v informačnom sektore ku skrytým dezinformačným kampaniam v ruskom štýle, pri ktorých sa nedá odhaliť ich pôvod. Krajina uskutočňuje kampane, ktorých cieľom je šíriť klamstvá a paniku.
- EÚ nedávno predstavila svoje ciele pre novú digitálnu stratégiu v boji s dezinformáciami. Chce regulovať obsah na internete v zmysle rovnováhy medzi bezpečnosťou a slobodou prejavu. Rastú však obavy, aby v zmysle informačnej bezpečnosti nenapodobňovala čínske chyby.
- Svet je prekvapený benevolentným prístupom Bieloruska ku globálnej pandémii. Šíria sa dezinformácie o bieloruskej opozícii, ktorá údajne na príkaz Západu úmyselne šíri vírus a dostáva 1 dolár za každého nakazeného bieloruského občana.
- Rusko žiada spoločnosť Google o stiahnutie článku zo správy Financial Times o zlom sčítaní počtu obetí koronavírusu v krajine. Požiadavka môže byť čistou snahou o politickú cenzúru.
- Koronavírus ovplyvňuje volebné kampane po celom svete. Význam internetu ako nástroja politickej mobilizácie rastie v čase globálnej pandémie v súvislosti s mnohými obmedzeniami verejného zhromažďovania. Kandidáti a strany budú musieť viac investovať do online kampaní, čo môže podnietiť šírenie dezinformácií.
- Tím BBC sledoval dezinformácie okolo koronavírusu. Odborníci tvrdia, že potenciál nepriamej ujmy spôsobenej dezinformáciami a konšpiráciami môže byť zo zdravotného hľadiska nakoniec omnoho fatálnejší.
- Čína čoraz intenzívnejšie využíva ruské dezinformačné techniky, zároveň sa prehlbuje spolupráca medzi Ruskom a Čínou na všetkých úrovniach, vrátane vzájomnej podpory šírenia konšpirácií a dezinformácií.
- Facebook napriek varovaniam ignoroval skutočnosť a pokúšal sa zbaviť zodpovednosti za rozdelenia a polarizáciu v spoločnosti, ku ktorým prispel jeho algoritmus. Stále je narúšané úsilie o propagáciu politicky neutrálneho obsahu.
- Twitter a ďalšie platformy sociálnych médií čelia kritike za to, že nerobia dosť pre boj proti dezinformáciám. Preto Twitter skontroloval dva nepodložené tweety prezidenta D. Trumpa, ktoré obsahujú potenciálne zavádzajúce informácie o hlasovacích procesoch v tohtoročných voľbách.
- Riaditeľ Facebooku, Mark Zuckerberg, reagoval na kontrolu tweetov amerického prezidenta slovami, že súkromné spoločnosti by nemali byť rozhodcami o pravde na internete.
- YouTube automaticky odstraňuje komentáre, ktoré obsahujú frázy kritizujúce Čínsku komunistickú stranu. Spoločnosť tvrdí, že sa tak nedeje na základe zmeny jej politiky, ale ide o problém, ktorý sa snaží odstrániť.
- Decentralizáciou ruskej reakcie na pandémiu Putin nielen poškodil jeho vlastnú prestíž, ale pomohol tiež zintenzívniť boj o moc medzi frakciami jeho režimu. Zdržanlivosť reakcie na pandémiu prezidentovi nastolila problémy a stratu politickej výhody.
Ďakujeme, že odoberáte DEZINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať.
Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!