Mainstreamové konšpiračné teórie o COVID-19 v réžii Kremľa

Portál EU vs. DISINFO vo svojom aktuálnom článku uverejnil prehľad tých najbizarnejších a zároveň najvynaliezavejších konšpiračných teórií o globálnej pandémii COVID-19. Kam až siaha fantázia tvorcov a dôverčivosť čitateľov?

Žijeme v dobe neistoty, úzkosti a sociálnej izolácie. Nie je preto prekvapujúce, že sa snažíme hľadať odpovede na to, čo sa vo svete deje – tak ako stále. Informácie však často hľadáme kdekoľvek, a to aj v pseudovedeckých a emočne nabitých správach, ktoré sú často nelogické a vedú nás k prijatiu len jedinej, vedecky nepodloženej „pravdy“. História nám pritom ukazuje, že šírenie misinformácií a dezinformácií bolo a naďalej ostáva sprievodným javom pandémií.

Aj napriek jej pokračujúcemu ústupu a snahe krajín EÚ pristúpiť k uvoľňovaniu karanténnych opatrení, infodémia zažíva svoj kybernetický boom a zdá sa, že sa jej tak skoro nezbavíme. Dôkazom toho môže byť aj nové virálne video „Plandemic“.  

V 26 minútovom klipe, ktorý videlo viac ako 8 miliónov ľudí a ktoré už medzičasom YouTube aj Facebook stiahli z obehu, ste sa mohli dozvedieť napríklad aj o tom, že si v sebe vírus SARS-CoV-2 nosíme už od prvého očkovania proti chrípke a nosenie rúšok tento vírus v ľuďoch „aktivuje“. Aj o tom, ako tajuplné politické a vedecké spolky využívajú súčasnú krízu k uchopeniu moci a vlastnému obohateniu. 

So šírením konšpiračných teórií nezaháľa ani Rusko, ktoré prostredníctvom médií v službách Kremľa už 22.1. vypustilo do éteru správu, že koronavírus bol pravdepodobne vyvinutý v biolaboratóriach NATO a slúži ako zbraň.

Túto dezinformáciu ako prvé vyvrátilo pražské dátové analytické centrum Semantic Visions, ktoré zistilo, že prvá zmienka o tom, že COVID-19 je biologickou zbraňou USA, prišla zo štátom vlastnených novín tvzvezda.ru.

Minulý týždeň sa priam roztrhlo vrece s podobnými záludnými konšpiráciami. Obetným baránkom ruských dezinfo kampaní sa stal zakladateľ Microsoftu a filantrop Bill Gates. Tie ho vinia z toho, že umelo vytvoril pandémiu za účelom hromadnej vakcinácie a implantácie mikročipov pod kožu ľudí, aby ich tým mohol kontrolovať a sledovať. Stýmto procesom mala dokonca začať ako prvá Ukrajina.

Okrem toho mal Gates spôsobiť paralýzu 496.000 indických detí vakcínou proti obrne a posledných 15 rokov usilovať o zníženie svetovej populácie

Podobné fámy spojené s príbehmi o tajných spolkoch, ktoré majú riadiť chod sveta, z dielne kremeľských dezinfo webov tvrdia, že Svetová zdravotnícka organizácia, WHO je súčasťou politických machinácií a prebiehajúca pandémia je iba zástierkou Západu, aby mohol začať novú celosvetovú farebnú revolúciu. Jej súčasťou mala byť aj Nežná revolúcia v bývalom Československu.

Kremeľské dezinfoweby tiež tvrdia, že diabolskí „Páni Temnoty koronavírus umelo vytvorili, aby tak páchali genocídu a ovládli svet alebo aj to, že vírus sa šíri na základe rasovej príslušnosti ľudí

Podrobnejšie o fungovaní ruskej propagandy v oblasti COVID-19 sa môžete dočítať tu

Hoci stále nemáme k dispozícii vakcínu, každý z nás má v sebe prirodzene vyvinutú obranu proti infodémii. Je ňou naša schopnosť kriticky myslieť a overovať informácie, ktoré sa rozhodneme si prisvojiť.

Študent PhD. na Akadémii Policajného zboru, kde sa venuje kriminológii a bezpečnostným vedám. Ukončil magisterské a následne aj rigorózne štúdium na Právnickej fakulte Trnavskej univerzity. Absolvoval odbornú stáž na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí a v Úrade boja proti drogám a kriminalite (UNODC) vo Viedni. V súčastnosti sa špecializuje na výskum v oblasti trestného práva, viktimológie, psychológie propagandy a bezpečnostnej analýze.