Dezinformačné kampane v krajinách V4

Americký think-tank Atlantic council a jeho DFR Lab, spolupracoval s českým Bezpečnostným centrom Európske hodnoty. Výsledkom ich úsilia bola debata o dezinformáciách v štátoch V4.

Základnou diskutovanou témou boli taktiky šírenia dezinformácií a špecifiká jednotlivých štátov V4. Do debaty prijali pozvanie štyria odborníci, jeden za každú krajinu Vyšehradskej skupiny.

Poľsko

Najväčšia krajina V4 bola v online debate zastúpená Malgorzatou Zawadzskou z organizácie INFO OPS Poľsko, ktorá sa zaoberá dezinformáciami, propagandou a ich monitoringom.

V Poľsku sa rozmohli konšpiračné teórie o opatreniach vlády proti šíreniu koronavírusu a o údajnej účinnosti rôznych alternatívnych spôsobov liečenia. Takéto „liečebné metódy“ sú však častokrát smrteľne nebezpečné.

Viditeľné sú aj kampane proti vyhláseniam vlády na povinné nosenie rúšok, či zdržiavanie sa čo v najväčšej možnej miere doma. Šírili sa aj falošné a poplašné správy cez aplikáciu WhatsApp.

Špecifikom boli ručne písané listy adresované lekárom so žiadosťou o ich vysťahovanie zo susedstva, pretože mali údajne koronavírusom ohrozovať svojich susedov. Či však listy boli autentické, nie je jasné.

Česká republika

Z Čiech sa do debaty zapojila Veronika VíchováBezpečnostného centra Európske hodnoty, ktorý sa zameriava prevažne na dezinformácie pochádzajúce z Ruska.

V Českej republike začali proruské webové stránky vo veľkej miere šíriť aj čínsku propagandu. Tá prezentuje posielanie zdravotníckych pomôcok z Číny do Čiech ako humanitárnu pomoc. Postupne sa však ukázalo, že ide iba o dobrý biznis.

Pretrvávajúcim problémom sú aj reťazové maily s dezinformáciami, zamerané hlavne na starších. Proti nim už roky bojuje skupina Čeští elfové.

Svojou časťou prispel aj Červený kríž, ktorý pomáha šíriť overené, kvalitné informácie o COVID-19.

Slovensko

Za Slovenskú republiku sa debaty zúčastnil Matej Kandrík z think-thanku STRATPOL, ktorý rieši bezpečnosť a medzinárodné vzťahy v Európe.

Kolegom z V4 vysetlili, že pre Slovensko je príznačný vznik nových facebookových skupín ktoré presadzujú neoverenú psedo-medicínu. Tieto tiež propagovali genetické testy, ktoré mali zistiť prítomnosť vírusu v tele. Rozšírili sa aj falošné správy o bezplatnej vládnej podpore Rómov, či konšpiračné teórie o implantovaní mikročipov a vplyve 5G sietí na obranyschopnosť ľudského organizmu.

Tieto dezinformácie boli šírené aj poslancami parlamentnej strany ĽSNS, Mariánom Kotlebom či Milanom Uhríkom. Práve europoslanec Milan Uhrík je kvôli šíreniu neoverených a závadzajúcich informácií dobre známy.

Aj za účelom vyvracania korona-mýtov a dezinfo, STRATPOL, Slovenský inštitút pre bezpečnostnú politiku a Infosecurity.sk založili platformu DISI, ktorá ich dnes vysvetlila už viac ako 90.

Maďarsko

Poslednou zúčastnenou krajinou bolo Maďarsko, ktoré zastúpil Peter Kreko z nezávislého inštitútu Political Capital.

V Maďarsku je možné pozorovať jav, ktorý sa v žiadnej inej krajine V4 nevyskytuje. Niektoré konšpiračné teórie sú rozširované priamo štátnymi a verejnými médiami. Jedná sa napríklad o očierňovanie filantropa Georgea Sorosa konšpiráciami o bezpečnosti a hodnote maďarského forintu. Z konšpirácií proti Sorosovi si Viktor Orbán vytvoril aj volebnú kampaň.

Viditeľné je obviňovanie Európskej únie, ktorá údajne neprispieva na zmiernenie dopadov krízy koronavírusu, pričom presne opak je pravdou – EÚ Maďarsko významne podporuje. Naopak, je vyzdvihovaná pomoc Turecka, jeho susedov a Číny. Samotná vláda takéto vyhlásenia podporuje, čo má obrovský dopad na verejnú mienku obyvateľov Maďarska.

Vyšehradská skupina ako celok

V každej krajine V4 boli podľa slov odborníkov pozorovateľné aj už globálne rozšírené dezinformácie. Hovoríme napríklad konšpiračnej teórii o umelom vytvorení vírusu Billom Gatesom, ktorý sa tak chcel zbavil staršej časti obyvateľstva. Populárna je aj teória o Američanoch, ktorí vyvinuli COVID-19 ako biologickú zbraň proti Číne. Silno rozšírené v každom štáte V4 boli aj naratívy proti EÚ a USA.

Debatu s odborníkmi zo štyroch inštitúcií zaoberajúcimi sa dezinformáciami si môžete pozrieť na tomto odkaze. Nájdete tam odpovede na otázky, predpovede o vývoji dezinformácií do budúcna, a taktiež spôsoby, ktorými sa dá úspešne bojovať proti dezinformačným kampaniam.

Vplyvové operácie v našom regióne

Boj proti dezinformáciám je neľahkou úlohou nielen v krajinách Vyšehradskej štvorky. Čo však tento boj robí ešte ťažším, je keď šíreniu nekvalitných, či priamo lživých informácií napomáhajú vládne inštitúcie a štátne médiá. V malej miere môžeme tento jav pozorovať aj na Slovensku, kedy sú tieto závádzajúce informácie častokrát šírené priamo poslancami NRSR.

Avšak v Maďarsku sú šírené niektoré neoverené informácie priamo vládnymi médiami zámerne, za účelom formovania verejnej mienky. Tieto informácie môžeme klasifikovať ako dezinformácie, pretože sa úmyselne snažia ľudí presvedčiť o nesprávnosti informácií pochádzajúcich z overených zdrojov

Dôraz na propagandu je výrazným znakom autoritatívnych režimov. Práve šírenie dezinformácií a udalosti posledných mesiacov a dní nás, bohužiaľ, presviedčajú stále viac o tom, že Maďarsko sa pod vládou Viktora Orbána a najsilnejšej strany Fidesz vybralo na cestu smerom k diktatúre.

Spojenie ruskej a čínskej propagandy nie je ani prekvapivé, ani nečakané. Rusko aj Čína sa snažia už dlhšie v Európe prezentovať ako nezištne pomáhajú členským štátom. Čo však naozaj stojí za ruskou a čínskou pomocou je pomerne jednoduché. Obidve krajiny neváhali a využili dlhý rozhodovací proces Európskej únie a nedostatok kompetencií v oblasti bezpečnostnej politiky na to, aby posilnili svoje vlastné postavenie a verejnú mienku v Európe naklonili vo svoj prospech.

Do kariet im hrá aj skutočnosť, že väčšina obyvateľov Vyšehradskej štvorky nepozná zložité procesy, ktoré znútra riadia EÚ. Spoliehajú sa na interpretáciu informácií europoslancami alebo médiami, či dezinfowebmi, ktoré môžu byť niekedy vo svojej jednoduchosti až zavádzajúce. Riešenie problému je rovnaké, ako obrana proti dezinformáciám – nepretržité vzdelávanie.

Aktuálne študuje Medzinárodné vzťahy a Európske štúdia na Masarykovej univerzite v Brne. Vo svojom štúdiu sa sústreďuje na otázky ohľadom demokracie, výskumu novodobých konfliktov a ochrany európskych hodnôt. Dezinformácie považuje za priamu hrozbu pre modernú liberálnu spoločnosť, ktorá si zasluhuje náležitú ochranu.