DISINFO REPORT – 160. týždeň

Vitajte pri čítaní 160. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Darovanie vojenskej techniky Ukrajine nie je v rozpore s Chartou OSN

Obrázok: Pixabay

V problematickom článku Hlavného denníka sa rozoberá údajné nedodržiavanie medzinárodných zmlúv, Charty OSN a údajné „zatiahnutie“ Slovenska do vojny.  Podľa článku 51 Charty OSN totiž platí, že ak je člen OSN (Ukrajina je súčasťou od roku 1945) napadnutý, má právo na individuálnu alebo kolektívnu sebaobranu, kým Bezpečnostná rada OSN neuskutoční opatrenia na zachovanie bezpečnosti a mieru. Poskytovanie vojenskej podpory napadnutému štátu je tak v súlade s medzinárodným právom. Štáty preto môžu poskytovať zbrane a inú podporu nespravodlivo napadnutému štátu, aby sa mohol brániť. Viac v článku.

Meta varuje pred falošnými AI aplikáciami. Podvodníci ich využívajú na krádež osobných údajov

Od marca tohto roku spoločnosť Meta zaznamenala 10 malvérových rodín, čo sú skupiny aplikácií útočiacich rovnakým spôsobom. Tie sa šírili jej sociálnymi sieťami, predovšetkým Facebookom. Podvodníci začali zneužívať popularitu umelej inteligencie. Malvér zdieľali medzi používateľmi sociálnych sietí ako nástroje umelej inteligencie ChatGPT, ktoré si obete inštalovali napríklad ako rozšírenia do prehliadačov. Niektoré z týchto aplikácií dokonca obsahovali funkcie umelej inteligencie, aby pôsobili dôveryhodnejšie. Meta kvôli nim zablokovala viac ako tisíc internetových linkov, ktoré boli zdieľané naprieč platformami. V jednom prípade sa podarilo dostať aplikáciu predstierajúcu chatbota až do oficiálnych obchodov s aplikáciami. Viac v článku.

Predvolebná prezidentská kampaň v Guatemale čelí zásahom zo strany súčasnej vlády

Guatemala si v júnových voľbách zvolí nového prezidenta. Zvyšuje sa však počet prípadov, ktoré naznačujú, že niektoré politické inštitúcie hrubo porušujú integritu volieb a sú napojené na súčasnú krajne pravicovú vládu. Najviac pozornosti vzbudzuje mätúce vyraďovanie uchádzačov na post prezidenta. Niekoľkí kandidáti totiž od zahájenia kampane čelili diskvalifikovaniu na základe nejasného odôvodnenia o porušení pravidiel vedenia kampane. Rozhodnutie vykonal Najvyšší volebný tribunál, ktorý má za úlohu strážiť priebeh volieb. Jeho rozhodnutia si pritom už v minulosti získali negatívnu pozornosť svetových médií a medzinárodných organizácií. Viac v článku.

O krehkej pluralite, odolnosti a boji proti korupcii: Správa o zajatí médií na Slovensku

Správa Medzinárodného tlačového inštitútu (IPI) analyzuje súčasný stav slovenského mediálneho prostredia. Zvýrazňuje problémové oblasti vo verejnom a súkromnom vlastníctve, a potenciálne následky vplyvu politických aktérov.Jej autorom je Peter Hanák – novinár, výskumník a súčasný moderátor podcastu Aktuality Nahlas. V rámci V4 máme stále najvyššiu mieru mediálnej plurality, silne zastúpený je aj nezávislý sektor a moc oligarchov je relatívne limitovaná. Avšak slovenský mediálny sektor je značne ochromený vysokou mierou politizácie. Medzi hlavné hrozby správa zaraďuje:

  • diskreditáciu investigatívnej žurnalistiky,
  • netransparentné štátne financovanie verejnoprávnych médií,
  • nedostatočné pravidlá ochrany nezávislosti regulačných orgánov. Viac v článku.

Dezinformačné naratívy na Slovensku (máj 2023)

  • V priebehu apríla v slovenskom online priestore rezonovala téma ukrajinského oblilia. Pri pšenici dovezenej z Ukrajiny sa objavilo podozrenie na nadmerný výskyt pesticídov, čo sa okamžite premietlo do množstva virálnych nepravdivých či manipulatívnych príspevkov, ktoré spochybňovali ekonomickú a vojenskú pomoc Ukrajine.
  • Mezinárodný trestný súd vydal zatykač na Vladimíra Putina kvôli neoprávneným únosom ukrajinských detí do Ruska. Podľa virálneho videa je tento zatykač neplatný, pretože Rusko ani Ukrajina nie sú zmluvnými štátmi Medzinárodného trestného súdu.
  • Žaloba Európskej komisie kvôli maďarskému zákonu namierenému proti LGBTI+ ľuďom vyvolala reakcie množstva politikov, ale aj konšpiračného webu Bádateľ.
  • Viac v reporte, dostupnom aj v anglickom jazyku

Konšpirácie o vražde J. Kuciaka a M. Kušnírovej posilňujú politici. Nepravdám dodávajú punc autority

Vražda Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej bola ohromnou fackou pre politikov, políciu, prokuratúru, súdnictvo, novinárov, ale aj pre spoločnosť ako takú. V procese vyšetrovania však dezinformačné weby či politici svojou aktivitou podkopávajú dôveru spoločnosti v súdnictvo. Takéto znižovanie dôvery v spravodlivosť na Slovensku môže ohrozovať samotné princípy právneho štátu.

Priniesla tragická smrť Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej aj pozitívny vývoj v kontexte očisty OČTK, polície či súdnictva? Prečo znížená dôvera v súdnictvo ohrozuje základy demokracie? Aké skupiny nepravdivých tvrdení o vražde novinára kolujú v slovenskom informačnom priestore? Akí dezinformační a konšpirační aktéri preberajú alternatívne verzie udalosti? Aká je ich taktika a aké ciele sledujú?

Akú úlohu pri šírení konšpirácií o vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice majú politici? Ktorí konkrétni politickí predstavitelia sú v téme aktívni, s akými verziami udalosti najčastejšie pracujú a ako sa ich teórie modifikovali po oslobodení Mariana Kočnera? Zlepšili udalosti po vražde Jána Kuciaka úroveň bezpečnosti investigatívnych novinárov a slobody tlače na Slovensku?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s reportérom Investigatívneho centra Jána Kuciaka Tomášom Madleňákom.

Krátko z domova a zo sveta

  • Ukrajina zrejme spustila dlho plánovanú protiofenzívu. Tá prináša novú a agresívnejšiu fázu bojov, ktorá sa s veľkou pravdepodobnosťou v nasledujúcich dňoch ešte zintenzívni.
     
  • Ukrajinský prezident Zelenskyj tvrdí, že Rusi strieľajú na záchranárov v zaplavených oblastiach okupovaného Chersonu. Záplavy sú dôsledkom zničenia priehrady Nova Kachovka.
     
  • Európska komisia oznámila, že žaluje Poľsko za zákon o vytvorení špeciálneho orgánu na skúmanie ruského vplyvu v poľskej politike. Vytvorenie orgánu totiž podľa kritikov porušuje poľskú ústavu a môže byť použitý na zastrašovanie politických oponentov.
     
  • Spoločnosť Meta vytvorila pracovnú skupinu, ktorá má preskúmať, ako jej aplikácia Instagram umožňuje šírenie detskej pornografie. Nové úsilie Mety je reakciou na správu Stanfordského internetového observatória. 
     
  • V USA klesol predaj reklám na sociálnej sieti Twitter o 59 %. Elon Musk napriek tomu nedávno tvrdil, že reklamný biznis Twitteru je na vzostupe

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk