Predvolebná prezidentská kampaň v Guatemale čelí zásahom zo strany súčasnej vlády

Prezidentské voľby v Guatemale, ktoré sa odohrajú budúci mesiac, sprevádzajú škandály. V krajine sa stupňuje politizácia štátnych orgánov, ale aj útoky na novinárov a nezávislých kandidátov.

Guatemala si v júnových voľbách zvolí nového prezidenta. Zvyšuje sa však počet prípadov, ktoré naznačujú, že niektoré politické inštitúcie hrubo porušujú integritu volieb a sú napojené na súčasnú krajne pravicovú vládu.

Problémom je kontrola kvalifikácie kandidátov

Najviac pozornosti vzbudzuje mätúce vyraďovanie uchádzačov na post prezidenta. Niekoľkí kandidáti totiž od zahájenia kampane čelili diskvalifikovaniu na základe nejasného odôvodnenia o porušení pravidiel vedenia kampane.

Rozhodnutie vykonal Najvyšší volebný tribunál, ktorý má za úlohu strážiť priebeh volieb. Jeho rozhodnutia si pritom už v minulosti získali negatívnu pozornosť svetových médií a medzinárodných organizácií.

Tribunál sa na druhej strane nezaoberal legalitou kandidatúry Zury Ríosovej, dcéry bývalého guatemalského diktátora Efraina Ríosa Montta. Tá sa aktuálne v predvolebných prieskumoch drží na 2. mieste. V guatemalskej ústave sa pritom jasne píše, že rodinní príslušníci lídrov prevratu nemôžu zastávať pozíciu prezidenta.

Neprehľadný proces kvalifikácie kandidátov si všimli už aj medzinárodné organizácie. Organizácia amerických štátov (OAS), ktorá počas volieb do štátov na americkom kontinente vysiela pozorovateľov, sa vyjadrila, že ju situácia znepokojuje, pretože podobný problém s Guatemalou riešila už počas volieb v roku 2019.

Favorit volieb údajne obeťou politicky motivovaných útokov

Carlos Pineda, ktorý sa v posledných mesiacoch prekvapivo vyšplhal na čelo prieskumov, opakovane obvinil súčasnú vládu z toho, že robí všetko pre to, aby voľby nevyhral. Kandidát naznačil, že pre vládu predstavuje hrozbu.

Pineda bol pred tohtoročnými prezidentskými voľbami známy ako úspešný podnikateľ. Do širšieho povedomia voličov sa dostal najmä vďaka sociálnej sieti TikTok, na ktorej veľmi efektívne prezentoval svoje politické ciele.

Jeho platforma sa skladá prevažne z pravicových a konzervatívnych myšlienok. Popularitu mu však priniesla najmä protikorupčná a protioligarchistická rétorika.

Kandidát na prezidenta tvrdí, že súčasná vláda ho bez dôkazov obvinila z obchodovania s drogami a sledovala jeho leteckú aktivitu. Pineda médiám povedal, že jeho prípad potvrdzuje, že krajina sa rúti smerom k diktatúre.

Najvyšší volebný tribunál koncom mája tohto roka rozhodol, že podnikateľ je ďalším z rady diskvalifikovaných kandidátov v nadchádzajúcich prezidentských voľbách. Oficiálnym dôvodom je, že nedodal dostatočné množstvo podpisov straníckych delegátov a nevyplnil včas jednu z požadovaných finančných správ o vedení kampane. Proti rozhodnutiu sa plánuje odvolať.

Zásahy do demokracie sú pre guatemalskú vládu rutinou

Škandály spojené s voľbami sú len ďalšími z príkladov, ktoré obviňujú vládu odchádzajúceho prezidenta Alejandra Giammatteiho z nedemokratických postupov. Počas jeho vlády z krajiny ušlo viac než 20 sudcov a prokurátorov, ktorí doma čelia obvineniam zo zneužívania právomoci, pretože otvorili a vyšetrovali prípady korupcie napojené na súčasnú vládu.

Giammattei je tiež známy svojimi útokmi na novinárov. Minulý rok bol zatknutý José Rubén Zamora, riaditeľ guatemalských novín El Periódico, ktoré odhalili niekoľko vládnych korupčných škandálov. Guatemalská asociácia novinárov označila prípad za politicky motivovaný.

O niekoľko mesiacov bol vydaný zatykač aj na troch Zamorových právnikov a v súčasnosti sú vyšetrovaní ďalší deviati novinári z El Periódico. Z tohto dôvodu boli noviny v máji tohto roka nútené činnosť ukončiť.

Budúcnosť krajiny sa bude niesť v znamení populizmu

Žiadny z kandidátov v súčasnosti na základe prieskumov nedosahuje potrebných 50 % hlasov. Krajina si tak budúceho lídra pravdepodobne zvolí až v druhom kole, a to na konci augusta.

Odborníci však už teraz varujú, že bez ohľadu na víťaza volieb bude Guatemala aj naďalej smerovať ku krajne pravicovým a autoritatívnym trendom. Populizmus sa v krajine v nadchádzajúcich rokoch podľa nich má len prehlbovať.

Súčasná situácia v Guatemale reflektuje širšie trendy, ktoré sa za posledné roky prejavujú v celej strednej Amerike. Za smerovanie k populizmu môžu podľa aktivistov hlavne slabo nastavené demokratické inštitúcie a chudoba, ktorá v celom regióne podporuje vznik gangov a rozmáhanie násilia.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Je študentkou magisterského stupňa Bezpečnostných a strategických štúdií na Fakulte sociálnych štúdií Masarykovej univerzity v Brne. Absolvovala stáž na Úrade vlády SR. Zaujíma sa hlavne o medzinárodný terorizmus, pravicový extrémizmus a radikalizmus, ako aj šírenie propagandy.