Konšpirácie o vražde J. Kuciaka a M. Kušnírovej posilňujú politici. Nepravdám dodávajú punc autority

Priniesla tragická smrť Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej aj pozitívny vývoj v kontexte očisty OČTK, polície či súdnictva? Prečo znížená dôvera v súdnictvo ohrozuje základy demokracie?

Vražda Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej bola ohromnou fackou pre politikov, políciu, prokuratúru, súdnictvo, novinárov, ale aj pre spoločnosť ako takú. V procese vyšetrovania však dezinformačné weby či politici svojou aktivitou podkopávajú dôveru spoločnosti v súdnictvo. Takéto znižovanie dôvery v spravodlivosť na Slovensku môže ohrozovať samotné princípy právneho štátu.

Priniesla tragická smrť Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej aj pozitívny vývoj v kontexte očisty OČTK, polície či súdnictva? Prečo znížená dôvera v súdnictvo ohrozuje základy demokracie? Aké skupiny nepravdivých tvrdení o vražde novinára kolujú v slovenskom informačnom priestore? Akí dezinformační a konšpirační aktéri preberajú alternatívne verzie udalosti? Aká je ich taktika a aké ciele sledujú?

Akú úlohu pri šírení konšpirácií o vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice majú politici? Ktorí konkrétni politickí predstavitelia sú v téme aktívni, s akými verziami udalosti najčastejšie pracujú a ako sa ich teórie modifikovali po oslobodení Mariana Kočnera? Zlepšili udalosti po vražde Jána Kuciaka úroveň bezpečnosti investigatívnych novinárov a slobody tlače na Slovensku?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s reportérom Investigatívneho centra Jána Kuciaka Tomášom Madleňákom.

Podcast vznikol s podporou European Media and Information Fund.

Výhradnú zodpovednosť za akýkoľvek obsah podporovaný prostredníctvom European Media and Information Fund nesú autori a nemusí nevyhnutne odrážať postoje EMIF a partnerov fondu, Calouste Gulbenkian Foundation a European University Institute.

Podcasty si môžete vypočuť aj cez Apple PodcastsSpotifyGoogle Podcast a YouTube.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/