DISINFO REPORT – 251. týždeň

Vitajte pri čítaní 251. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Nejde len o klamstvá: Ako AI pomáha dezinformáciám o klíme

Požiare v Los Angeles, hurikán v USA či klimatická politika – toto a mnoho iného sa stáva terčom dezinformácií, ktoré sa čoraz častejšie šíria s pomocou umelej inteligencie. Falošné obrázky, videá a texty podkopávajú dôveru v overené fakty. Ako súvisí AI s klimatickými dezinformáciami a aký podiel na nich zohrávajú medzinárodní aktéri? Viac v článku

Podcast DISINFO REPORT sa mení a prechádza na SME. Vypočujte si novú epizódu

Podcast Disinfo Report prechádza pod nového partnera SME a po novom ho nájdete v jeho podcastových kanáloch na všetkých hlavných platformách, ako sú Spotify, Apple Podcasts a ďalšie. Podcast už nebude dostupný na platformách Aktualít, na ktorých bol publikovaný doposiaľ. Súčasne dochádza aj k zmene na pozícii moderátora – vedenie podcastu preberá Martin Hodás, šéfredaktor portálu Infosecurity.sk.

Kódex postupov proti šíreniu dezinformácií je pomerne unikátny dokument. Sociálnym sieťam a digitálnym platformám poskytol príležitosť podieľať sa na základoch európskej legislatívy pre digitálny priestor.

Aké udalosti viedli ku vzniku „dezinfokódexu“ a ako sa technologických gigantov vôbec podarilo dostať za jeden rokovací stôl? Ako je možné, že po začlenení pod DSA sa ho digitálne platformy vlastne aj tak nemusia držať? A akú úlohu môže pri trestaní amerických korporácií zohrať prezident Donald Trump?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report hovorí šéfredaktor portálu Infosecurity.sk Martin Hodás s vedúcim Odboru medzinárodných vzťahov Rady pre mediálne služby Stanislavom Matějkom.

Krátko z domova a zo sveta

  • Kanada oznámila odvetné clá na americký tovar v hodnote takmer 30 miliárd kanadských dolárov. Spravila tak po tom, do platnosti vstúpili americké clá na kanadský dovoz ocele a hliníka.
  • Britská online kampaň, v ktorej sa rodičia zaväzujú zakázať svojim deťom smartfóny, kým nebudú mať aspoň 14 rokov, nazbierala za šesť mesiacov od svojho spustenia 100-tisíc podpisov. Medzi dôvodmi spomínajú aj slabú reguláciu obsahu na sociálnych sieťach.
  • Pri dronových útokoch v Afrike bolo za posledné tri roky zabitých takmer tisíc civilistov a stovky ďalších bolo zranených. Dôvodom je, že používanie bezpilotných lietadiel v Afrike stále nie je regulované. 
  • Svetový potravinový program (WFP) musel znížiť prídely potravín pre rohingských utečencov v Bangladéši na polovicu. WFP, ktorý poskytuje pomoc viac ako 150 miliónom ľudí, uviedol, že nemá dostatok finančných prostriedkov na to, aby mohol pokračovať v poskytovaní plnej dávky.
  • V Afrike bolo v roku 2024 zaznamenané rekordne časté vypínanie internetu zo strany viacerých vlád. Politici niektorých krajín tak opakovane zneprístupňujú internet uprostred konfliktov, protestov či politickej nestability. 

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!