DISINFO REPORT – 213. týždeň

Vitajte pri čítaní 213. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Čínske vojenské cvičenie okolo Taiwanu prebiehalo aj v online priestore

Peking uskutočnil koncom mája veľké vojenské cvičenie s cieľom demonštrovať svoju silu, zastrašiť Taiwan a vyvolať tlak na novozvoleného taiwanského prezidenta. Okrem námorníctva, letectva a pozemných síl Čína využila aj online priestor, do ktorého vypustila výhražný a propagandistický materiál namierený proti nezávislosti Taiwanu. Viac v článku.

Snaha priblížiť sa masám, ale aj neférová kampaň: Ako bola využívaná umelá inteligencia v indických voľbách?

V sobotu 1. júna sa v Indii skončil šesťtýždňový proces, počas ktorého si obyvatelia volili svojich zástupcov do dolnej komory parlamentu (Lokh Sabha). Voľby v najväčšej demokracii sveta patrili v roku 2024 medzi tie najdôležitejšie, ktoré supervolebný rok priniesol. Kampaňovým nástrojom nielen pre vládnu stranu BJP, ale aj pre opozíciu, sa stala umelá inteligencia a ňou vytvorený deepfake obsah. Viac v článku.

Ani jej najbližší nepočuli rozdiel. Herečka Scarlett Johanssonová podozrieva OpenAI z imitácie jej hlasu

Pôvodné obrázky: Flickr

V pondelok 13. mája predstavila Mira Muratiová, technologická riaditeľka firmy OpenAI, vylepšenú verziu chatbota GPT-4, ktorá nesie názov GPT-4o. Súčasťou novej verzie mala byť aj hlasová asistentka Sky. Hoci je nová verzia chatbota vnímaná ako veľký krok vpred, firma OpenAI sa nevyhla vlne kritiky. Problémom bola práve spomínaná hlasová asistentka Sky. Hlas, ktorým hovorila, sa totiž podľa viacerých ľudí až príliš nápadne podobal hlasu herečky Scarlett Johanssonovej. Po tom, ako herečka vyjadrila svoje zhrozenie, OpenAI funkciu hlasovej asistentky Sky stiahla. Viac v článku.

Za hranicami: Cesta ukrajinského železničného inžiniera a hľadanie útočiska v Nórsku

Článok prináša príbeh ukrajinského železničného inžiniera Ihora, ktorý bol kvôli ruskej agresii na Ukrajine prinútený opustiť svoj domov. Spočiatku sa rozhodol zostať, pokračovať vo svojej práci a udržiavať železničnú infraštruktúru krajiny v prevádzke. Nakoniec bol však nútený odísť do Nórska, kde si začal budovať nový život s pomocou miestnych podporných štruktúr. Jeho príbeh je stelesnením odvahy ľudí v neľahkých časoch. Viac v článku.

Negatívnym nálepkovaním a vyvolávaním podozrení sa dôvera voči mimovládkam nezvýši

Návrh zákona o mimovládkach deklaruje zvyšovanie dôvery voči mimovládnym organizáciám. Reálnym zmyslom úpravy je však skôr spochybňovať dôveryhodnosť tretieho sektora u časti spoločnosti, skomplikovať im činnosť cez ďalšiu byrokraciu, hrozbu pokút či rozpustenia. Zďaleka pritom nejde len o tie organizácie, na ktoré pravdepodobne prioritne vládne strany cielia, ale návrh je škodlivý pre celý sektor.

Prečo je transparentnosť vo verejnom priestore a v inštitúciách dôležitá aj pre bežných občanov? Odkedy sú v slovenskej politike prítomné naratívy proti mimovládnym organizáciám? Môžu aktéri v mimovládnej sfére zastupovať cudzie záujmy? Je podpora donormi v partnerských krajinách Slovenska problematická? Pomáha aj Slovensko v zahraničí projektovými schémami a grantami?

Prečo je návrh zákona o mimovládkach škodlivý a zavádzajúci? Aká je argumentácia samotných predkladateľov? Môže zákon reálne zvyšovať dôveru voči mimovládkam? Prečo návrh ovplyvní celý mimovládny sektor a čím bol inšpirovaný? V čom sú rozpory návrhu s európskym právom? Prečo je úloha mimovládnych organizácií pri zastupovaní záujmov občanov kľúčová?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s riaditeľom Transparency International Slovensko Michalom Piškom.

Krátko z domova a zo sveta

  • Predátori používajú AI na vytváranie sexuálnych obrázkov detí. Bezpečnostné skupiny tvrdia, že čoraz častejšie nachádzajú rozhovory o vytváraní obrázkov založených na materiáloch o sexuálnom zneužívaní detí z minulosti. 
  • Akcie spoločnosti Apple dosiahli rekordné maximum po oznámení nových funkcií umelej inteligencie. Akcie technologického giganta stúpli o 7 % za jeden deň. 
  • Americké regulačné orgány začali vyšetrovanie spoločností AI v súvislosti s protimonopolnými zákonmi. Ide o spoločnosti Microsoft, OpenAI a Nvidia.
  • Elon Musk náhle stiahol žalobu proti Samovi Altmanovi a OpenAI. Musk predtým obvinil spoločnosť, že opustila misiu vytvárania umelej inteligencie pre väčšie dobro ľudstva.
  • Holandský súd odsúdil troch mužov za vraždu investigatívneho reportéra Petra de Vriesa v roku 2021. Strelec a vodič boli odsúdení na 28 rokov a muž, ktorý vraždu organizoval, na 26 rokov a jeden mesiac.

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!