Čínske vojenské cvičenie okolo Taiwanu prebiehalo aj v online priestore

Peking uskutočnil koncom mája veľké vojenské cvičenie s cieľom demonštrovať svoju silu, zastrašiť Taiwan a vyvolať tlak na novozvoleného taiwanského prezidenta. Okrem námorníctva, letectva a pozemných síl Čína využila aj online priestor, do ktorého vypustila výhražný a propagandistický materiál namierený proti nezávislosti Taiwanu.

Čína dlhodobo vyvíja na Taiwan tlak prostredníctvom hybridných nástrojov, ako sú propaganda alebo dezinformácie, ale aj skrz demonštráciu sily vojenskými cvičeniami. Stupňovanie týchto aktivít sa prejavuje aj nárastom varovných hlasov o možnom vojenskom útoku na Taiwan ešte počas súčasnej dekády.

Čínske vojenské cvičenie okolo Taiwanu

Čína uskutočnila v dňoch 23. a 24. mája 2024 masívne vojenské cvičenie, ktoré malo názov „Joint Sword-2024A“. V médiách ho však bolo možné nájsť aj pod názvami „Punishment“ (potrestanie) alebo „Strong Punishment“ (silné potrestanie).

Čínska ľudová oslobodenecká armáda, ako znie oficiálny názov čínskej armády, uskutočnila počas cvičenia sériu aktivít v Taiwanskom prielive, pričom obklopili Taiwan zo všetkých svetových strán.

Pomyselným cieľom cvičenia malo byť odrezanie hlavných veliacich a infraštruktúrnych tepien krajiny pre jednoduchšie obsadenie ostrova bez väčšieho vojenského a civilného odporu. Séria cvičení teda simulovala údery na vojenské vedenie a politických predstaviteľov Taiwanu. Simulované však boli aj útoky na vojenské a strategické ciele – prístavy, letiská a infraštruktúru.

Cvičenie sa konalo iba tri dni po prevzatí úradu novým prezidentom Laj Čching-tom. Toho Peking otvorene považuje za separatistu kvôli jeho podpore nezávislosti Taiwanu. Týmto cvičením s veľmi agresívnym cieľom sa Peking snažil vyslať signál do Tchaj-peju, že ostrov považuje za svoju súčasť a stále plánuje jeho anexiu.

Priebeh cvičenia v online a mediálnom priestore

Súčasťou mediálnej prezentácie cvičenia bola aj animácia útoku na Taiwan, ktorú odvysielala hlavná čínska štátna spravodajská stanica CGTN. Na záberoch je možné vidieť raketový útok na hlavné mesto Tchaj-pej a druhú metropolu Kao-siung.

Zverejnenie týchto záberov počas vojenského cvičenia mieri na dva typy cieľov. V prvom rade ide o publikum doma v Číne, ktoré je vystavené týmto záberom za účelom propagácie nároku na Taiwan. V druhom rade ide o vyvíjanie nátlaku na spoločnosť na Taiwane vyvolávaním strachu z možnosti vojenského úderu na krajinu.

Pár dní pred začiatkom vojenského cvičenia publikovala CGTN tiež 21-minútový dokument. Ten slúži ako propagandistický materiál pre obhajobu nárokov na celý Taiwan. Dokument je dostupný aj v angličtine, respektíve s anglickými titulkami, na sieti YouTube. Vystupuje v ňom niekoľko osôb nielen z Číny a Taiwanu, ale aj z USA alebo Veľkej Británie.

Video dostupné na účte CGTN má menej ako 20-tisíc zhliadnutí, dokument je však možné na internete nájsť publikovaný na rôznych platformách a sociálnych sieťach, čoho cieľom je zvýšenie jeho dosahu.

Jednou z hlavných postáv dokumentu je britský poslanec s kontroverznými názormi a mediálne známa osobnosť George Galloway. V minulosti pôsobil aj ako tvár televízií v Iráne alebo v Rusku.

Galloway patrí k populárnym konšpirátorom, šíriteľom dezinformácií a taktiež k obhajcom režimov v Rusku, Iráne, Číne alebo Severnej Kórei. Vzhľadom k jeho geopolitickým názorom a popularite na sociálnych sieťach si ho CGTN zvolila ako vhodnú osobu pre prezentáciu tohto dokumentu, aby zacielila na čo najširšie publikum nielen v Číne a na Taiwane, ale aj globálne.

Aktívne zastrašovanie Taiwanu 

Začiatok samotného vojenského cvičenia bol sprevádzaný varovaním z Pekingu, v ktorom bolo opätovne pohrozené Tchaj-peju vojnou. Podľa hovorcu ministerstva obrany nastupujúci prezident Taiwanu tlačí presadzovaním nezávislosti Taiwanu svojich krajanov do nebezpečnej situácie a vojenské cvičenie je tak odpoveďou na jeho údajné provokácie. Peking taktiež zopakoval, že bude vykonávať ďalšie protiopatrenia voči snahe Taiwanu o nezávislosť až do momentu zjednotenia.

Pár dní po skončení vojenského cvičenia zhodil čínsky dron na taiwanskom ostrove Kinmen čierny balík, ktorý obsahoval propagandistické letáky proti nezávislosti Taiwanu. Balíček bol zhodený v blízkosti vojenskej posádky, ktorá ho aj našla.

Na čínskych sociálnych sieťach sa neskôr objavilo video pred momentom vypustenia dronu, ktoré potvrdilo, že išlo o akciu z pevninskej Číny. Velenie taiwanskej armády označilo tento krok za prvok kognitívnej vojny, teda hybridný prvok.

Čínske vojenské cvičenie okolo Taiwanu nie je možné brať na ľahkú váhu. Rast čínskych hybridných aktivít spolu s pravidelnými demonštráciami sily podporujú názory a tvrdenia, že hrozba čínskej invázie na Taiwan rastie. Tento trend je výrazne podporený aj masívnym budovaním flotily a armády zo strany Pekingu, ktoré je v posledných rokoch možné sledovať.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Absolvent medzinárodný vzťahov a európskych štúdií. Zaujíma sa prevažne o politické a bezpečnostné dianie mimo Európskej únie, v regiónoch strednej či východnej Ázie, ale aj amerického kontinentu. Kontakt: richard.straka@infosecurity.sk