Súperenie Severnej a Južnej Kórey sa presúva aj na obežnú dráhu. Skúsenosti Ukrajiny ukazujú, že orbit je dôležitý

Južná Kórea vypustila koncom mája 2023 na obežnú dráhu domácu raketu Nuri s ôsmimi komerčnými satelitmi. Týmto krokom sa dostala do úzkeho klubu štátov s vlastným a funkčným vesmírnym programom. Pre potreby hybridných konfliktov je to pre Soul dobrá správa.

Ruská invázia na Ukrajinu ukázala, ako veľmi je dôležitý kyberpriestor a jeho ochrana. Predstavitelia napadnutej Ukrajiny upriamujú pozornosť na fakt, že aj kybernetický priestor je bojiskom v konflikte s ruským agresorom. Ich skúsenosti s dezinformáciami, propagandou a útokmi v kyberpriestore slúžia ako vhodný príklad, prečo treba investovať do satelitnej infraštruktúry.

Južná Kórea môže poraziť KĽDR vo vesmírnych pretekoch

Južná Kórea 25. mája 2023 úspešne vypustila na obežnú dráhu komerčný satelit prostredníctvom domácej trojstupňovej nosnej rakety Nuri, inak označovanej ako KSLV-II.

Pre krajinu to predstavuje významný technologický úspech. Vyrovnala sa totiž iba niekoľkým krajinám na svete s vlastným vesmírnym programom a schopnosťou poslať na obežnú dráhu vlastnú raketu. Okrem úspechu v oblasti mäkkej moci a imidžu krajiny to predstavuje aj nové možnosti pre jej vojenský potenciál.

So Severnou Kóreu Južná Kórea v podstate nikdy neuzavrela mier, len prímerie. Obe krajiny sú tak v permanentnom stave prípravy na konflikt. Soul aj Pchjongjang pritom voči sebe už dekády vedú hybridný konflikt.

Dezinformácie, propaganda, kybernetický boj, medzinárodné spojenectvá a spolupráca či hon za novými zbraňovými technológiami, a v prípade KĽDR aj jadrovými zbraňami, sú už zaužívané praktiky a poznané bojiská. Obežná dráha však predstavuje novú výzvu pre obe strany. Južná Kórea však už dnes dokáže súperiť aj tam.

Soul oficiálne potvrdil úspešné vypustenie všetkých ôsmich komerčných satelitov na palube, avšak pri niekoľkých sa vyskytli problémy s prijímaním signálu. „Dnes sme potvrdili, že sny sa môžu stať skutočnosťou. Dúfam, že naše budúce generácie budú mať pri pohľade na raketu Nuri stúpajúcu do vesmíru veľké sny a výzvy,“ povedal juhokórejský prezident Yoon Suk Yeol.

Význam vesmíru pre kybernetický priestor, informačnú vojnu a moderné bojisko

Ruskú inváziu na Ukrajinu sprevádzal nárast záujmu o dianie v kyberpriestore, ktorý sa ukázal počas tohto konfliktu ako jedno z kľúčových bojísk hybridnej, ale aj skutočnej vojny. Tento konflikt a jeho aspekty veľmi pozorne sledujú západní spojenci aj štáty východnej Ázie.

Oleksandr Potii, zástupca generálneho riaditeľa Štátnej služby špeciálnej komunikácie a ochrany informácií (SSSCIP) Ukrajiny, uviedol, že v konflikte, v ktorom sa nachádza jeho krajina, je kybernetický priestor plnohodnotnou vojnovou doménou. Podľa jeho slov je satelitná infraštruktúra zraniteľná, a preto je dôležité investovať do obrany v kyberpriestore, a teda aj do softvéru a hardvéru satelitov.

V kontexte Ukrajiny treba tiež spomenúť satelitnú konšteláciu Starlink, ktorý pomohol Ukrajincom počas úvodnej fázy konfliktu, keď stratili internetové pripojenie na viacerých bojiskách a v ich blízkosti.

Potii ďalej uviedol, ako sa jeho krajina vysporiadala s nepriateľom na kybernetickom bojisku: „Boli sme pripravení reagovať na tieto kybernetické útoky. Naši špecialisti neboli prekvapení kybernetickými útokmi na satelity. Rýchlo sme zareagovali. Nemalo to veľký negatívny vplyv na našu vojenskú komunikáciu. Satelity nám skutočne pomohli vybudovať alternatívu pre internetovú komunikáciu.“

Ukrajina ako jedna z mála krajín, ktorá v súčasnosti čelí existenčnej hrozbe a bojuje na zemi aj v kyberpriestore, poskytuje dobrý pohľad na to, ako veľmi je infraštruktúra na obežnej dráhe dôležitá pre boj proti hybridným hrozbám v 21. storočí.

Satelitná technológia môže byť zneužitá na tvorbu falošných snímkov a na vyvolanie paniky

Dnes už existuje viacero verejne dostupných nástrojov na zisk komerčných satelitných snímok, pričom nie je nutné vyprázdniť peňaženku. Nárast dostupnosti týchto záberov však má aj negatívny efekt – ťažko rozoznateľné dezinformácie.

Odborníci už niekoľko rokov varujú, že s technologickým pokrokom by sa zmanipulované satelitné snímky mohli používať ako forma dezinformácie. Takáto dezinformácia sa môže využiť na bagatelizáciu situácie alebo na zakrytie reality na zemi.

Postup Južnej Kórey v jej vesmírnom programe jej môže priniesť postupnú výhodu voči KĽDR v kontexte spomínaných prvkov hybridnej vojny. Na druhej strane, v porovnaní s Čínou ide iba o dobiehanie a Soul má pred sebou ešte dlhú cestu, aby sa ich vesmírny potenciál vyrovnal tomu čínskemu a ruskému, prípadne americkému alebo japonskému.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Absolvent medzinárodný vzťahov a európskych štúdií. Zaujíma sa prevažne o politické a bezpečnostné dianie mimo Európskej únie, v regiónoch strednej či východnej Ázie, ale aj amerického kontinentu. Kontakt: richard.straka@infosecurity.sk