NATO a Južná Kórea prehlbujú spoluprácu v kyberbezpečnosti

Začiatkom mája vstúpila Južná Kórea, ako prispievajúci účastník a prvý ázijský štát, do Kooperatívneho centra excelencie kybernetickej obrany NATO (CCDCOE) v estónskom Tallinne. Správu potvrdili juhokórejské médiá aj samotné centrum na svojom portáli. Ide o dôležitý krok v prehĺbení spolupráce NATO a partnerov z inej časti sveta.

Obrázok: Pixabay

Južná Kórea vstúpila ako prvý ázijský štát do Kooperatívneho centra excelencie kybernetickej obrany NATO (CCDCOE). Číne sa tento krok nepáči a varuje Soul pred vážnymi následkami. Z Pekingu sa ozývajú hlasy, ktoré využívajú aktuálne prebiehajúcu inváziu Ruska na Ukrajinu. Politických predstaviteľov v Južnej Kórei varujú pred podobným scenárom.

Vstup Južnej Kórey do centra

Juhokórejská národná spravodajská služba (NIS) bola prijatá ako prispievajúci účastník do NATO CCDCOE so sídlom v estónskom Tallinne začiatkom mája 2022. Pri centre už veje aj juhokórejská vlajka.

NATO CCDCOE je centrum know-how zameraného na výskum, odbornú prípravu a cvičenia v oblasti kybernetickej obrany. Centrum bolo založené v máji 2008.

NIS predložila žiadosť o členstvo v centre už v roku 2019. Následne sa od roku 2020 pravidelne účastnila na najväčšom medzinárodnom cvičení kybernetickej obrany „Locked Shields“.

Spolu s Južnou Kóreou do centra pribudli aj Kanada a Luxembursko. Aktuálne centrum 32 členov, z toho 27 plnohodnotných, ktorí sú aj členskými štátmi NATO, a 5 prispievajúcich účastníkov. Prispievajúci účastníci nie sú členmi NATO.

Dôvody pre vstup

Agentúra NIS s ohlásením vstupu do centra uviedla aj dôvody pre tento krok, na ktorom pracovala niekoľko rokov: „Kybernetické hrozby spôsobujú veľké škody nielen jednotlivcom, ale aj jednotlivým štátom, a to aj v nadnárodnom meradle, takže úzka medzinárodná spolupráca je kľúčová. Plánujeme vyslať viac zamestnancov do CCDCOE a rozšíriť rozsah spoločných cvičení s cieľom posilniť naše spôsobilosti v oblasti kybernetickej obrany“.

Podľa profesora a politológa Seana O’Malleyho z juhokórejskej univerzity Dongseo v Pusane, predstavuje členstvo Južnej Kórey v centre vyvrcholenie veľmi pomalého vývoja za posledné desaťročie, kedy sa nedostatočná kybernetická bezpečnosť začala považovať za skutočnú a vážnu hrozbu vo väčšine sveta.

Južná Kórea hostí niektoré z nejlepších a najznámejších svetových technologických spoločností, napríklad LG alebo Samsung. Napriek tomu však bola krajina v oblasti kyberbezpečnosti dlhodobo neaktívna.

Niekoľkokrát bola krajina terčom útokov s pôvodom v Číne. V roku 2013 zaútočili čínski hackeri na bankový sektor a vysielacie spoločnosti. Neskôr, v roku 2017 napadli vládne inštitúcie po rozmiestnení amerického protiraketového komplexu THAAD na území Južnej Kórey. Nakoniec, v roku 2018 útočili pravdepodobne čínski hackeri na politické elity a organizácie v reakcii na summit USA a KĽDR. V danom období sa totiž zlepšovali vzťahy Soulu a Pchjongjangu aj prostredníctvom týchto stretnutí.

Národnú stratégiu kybernetickej bezpečnosti spustila krajina až v roku 2019. Vstup do centra je v súlade s touto stratégiou a predstavuje nevyhnutný krok pre jej plnenie.

Reakcia Číny

Hlavnou a nateraz jedinou mediálnou reakciou na vstup do CCDCOE bol tweet od jedného z najvplyvnejších čínskych novinárov Hu Xijina, bývalého šéfredaktora bulvárneho vládneho denníka Global Times: „Ak sa Južná Kórea vydá cestou nepriateľstva voči svojim susedom, koncom tejto cesty môže byť Ukrajina.“

Peking sa stavia k ruskej invázii na Ukrajinu navonok neutrálne. Vyzýva na ukončenie bojov a diplomatické riešenie konfliktu. Na druhej strane však v krajine prevláda ruská propaganda a naratívy o konflikte. V kontexte situácie u našich susedov je to však jasná vyhrážka Pekingu voči Soulu. 

Oficiálne stanovisko Pekingu zatiaľ chýba, ale je možné tvrdiť, že tento krok vníma negatívne, keďže sa v čínskych médiách objavujú publikácie strašiace pred ázijskou verziou NATO. Tento krok bude mať zrejme za následok ďalšie zhoršenie vzťahov v regióne.

Pre NATO aj Južnú Kóreu ide o obojstranne výhodnú spoluprácu v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Prináša tiež základ pre ďalšie prehĺbenie spolupráce s demokratickými krajinami Ázie, kde okrem Južnej Kórey časom môže pribudnúť aj Japonsko, alebo dokonca aj Taiwan.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Absolvent medzinárodný vzťahov a európskych štúdií. Zaujíma sa prevažne o politické a bezpečnostné dianie mimo Európskej únie, v regiónoch strednej či východnej Ázie, ale aj amerického kontinentu. Kontakt: richard.straka@infosecurity.sk