Venezuelská vláda platí vlastným občanom za šírenie provládnej propagandy

Venezuelská vláda s obľubou šíri provládnu propagandu na sociálnych sieťach. Tá má rôzne podoby – je vytvorená umelou inteligenciou či masovo šírená na sociálnych platformách za peniaze. Prezident a vláda si ňou upevňujú svoje pozície v čele štátu.

Venezuelskí občania sú na internete denne zaplavovaní provládnou propagandou. Za jej šírenie sú často zodpovední ich vládou platení susedia a známi. Britskej stanici BBC sa so svojou skúsenosťou so šírením provládnej propagandy vo Venezuele zdôveril muž, ktorý si želal zostať anonymným.

Na druhej strane Atlantiku, ďaleko od demokracie

Venezuela dlhodobo čelí sociálno-ekonomickej a politickej kríze. Prezidentské voľby z roku 2018, po ktorých bol do funkcie hlavy štátu znovuzvolený Nicolás Maduro, sú medzinárodnou komunitou považované za zmanipulované.

Podľa výsledkov Demokratického indexu od The Economist Group získala Venezuela na rebríčku demokracie 2,1 boda. Umiestnila sa tak na 151. mieste zo 166 hodnotených štátov. Kritériami na určenie miery demokracie krajiny sú volebný proces, politická účasť, fungovanie vlády a iné. Čím nižšie sa na demokratickom indexe krajina umiestni, tým bližšie má k autokracii.

Okrem potláčania opozície aplikuje Maduro a súčasná vláda v krajine aj inú, autoritárskym režimom známu praktiku – šírenie provládnej propagandy. Na začiatku roka 2023 sa na venezuelskom internete začala šíriť umelou inteligenciou (AI) vygenerovaná propaganda vo forme videoreportáží.

Vo videách možno sledovať ľudí, ktorí tvrdia, že venezuelská ekonomika na tom nie je v skutočnosti až tak zle. Ide však o provládnu propagandu a údajní reportéri nie sú skutočnými ľuďmi, ale avatarmi vytvorenými AI. Propagandistické videá sa šírili najmä na platformách YouTube a TikTok.

#SmeSociálnaInteligencia

Spolu so spomenutými videami sa na Twitteri začal šíriť aj hashtag #SomosInteligenciaSocial („Sme sociálna inteligencia“). Ten pochádza z dielne venezuelského ministerstva pre komunikáciu (MIPPCI) a ide o jeden z takzvaných hashtagov dňa.

Hashtag dňa určí MIPPCI a následne sa masovo šíri Twitterom približne po dobu 24 hodín. Jeho zdieľanie majú na starosti najmä takzvané „digitálne jednotky“, ale tiež vládni predstavitelia a podporovatelia systému. Samotné ministerstvo je však na Twitteri tiež veľmi aktívne.

Spomínané digitálne jednotky tvoria ľudia, ktorých úlohou je šíriť provládnu propagandu za peniaze. Odmeny za prácu dostávajú cez štátnu platformu Sistema Patria, ktorá je vnímaná ako jeden z nástrojov na sociálnu a politickú kontrolu Venezuelčanov.

Anonymný zdroj pre BBC objasnil, že napriek tomu, že zdieľa provládnu propagandu na platforme Twitter denne, vládu nepodporuje. Za svoju prácu však od vlády dostáva približne $10 (9,30 €) mesačne, čo je osmina jeho mesačného platu vo výške 75 €.

Záplava propagandy a spamu vo Venezuele

Profesor Félix Seijas z Central University of Venezuela pre BBC upresnil, že taktika, ktorú ministerstvo pre komunikáciu volí, má za cieľ udržať kolektívny naratív. Masové zdieľanie hashtagov prostredníctvom rôznych entít má podľa Seijasa podporovať boj proti údajnému nepriateľovi, ktorým je v tomto prípade Západ.

V skutočnosti ale môže ísť o strategické potláčanie slobody slova. Algoritmy na platformách sú takýmto masovým zdieľaním občas doslova zaplavované. Flooding, ako sa tento jav nazýva, je využívaný v prípadoch, keď chce aktér odviesť pozornosť. Algoritmus je zahltený nerelevantnými hashtagmi, ktoré sa na Twitteri ukážu ako trendujúce.

Boti či digitálne jednotky môžu tiež zobrať skutočný relevantný hashtag a „uniesť ho“ (v zmysle privlastniť si ho). Namiesto príspevkov o demonštráciách v čínskych mestách sa tak používateľom zobrazujú spamové príspevky častokrát s pochybných obsahom.

Šíreniu propagandy napomáha aj cenzúra

Počas pandémie hlavný venezuelský poskytovateľ internetu, štátom vlastnený CANTV, blokoval nepohodlné portály ako coronavirusvenezuela.info, ktorý po kliknutí presmerovával na portál Madurovho politického oponenta a kandidáta na prezidenta Juana Guaidóa.

Poskytovateľ tiež dočasne zamedzil Venezuelčanom prístup k platformám YouTube, Wikipédia, Twitter a Instagram, kde sa šírili informácie namierené proti vtedajšej vláde a prezidentovi Madurovi.

Okliešťovaním priestoru, kde je možné vyjadriť rôzne názory, obmedzujú venezuelské úrady slobodu slova. V takýchto podmienkach je šírenie propagandy až príliš jednoduché, a lacná pracovná sila v podobe digitálnych jednotiek je preto pre prezidenta Madura a jemu blízku súčasnú vládnucu socialistickú stranu veľkou výhodou.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/