Cynizmus prokremeľskej propagandy: večera pri výpadku energií na Ukrajine je „takmer romantická“

Ruské útoky na energetickú infraštruktúru na Ukrajine majú za následok výpadky energií. Prokremeľské propagandistické médiá a kanály na Telegrame prezentujú situáciu ako dôsledok politiky prezidenta Zelenského. Trpiacim Ukrajincom sa cynicky vysmievajú.

Ukrajina sa v súčasnosti zmieta v bezprecedentnej energetickej kríze. Ruské útoky na ukrajinskú energetickú infraštruktúru trvajú už niekoľko mesiacov, v dôsledku čoho ukrajinskí civilisti čelia výpadkom energií a prerušeniu dodávok tepla, vody a telekomunikačných služieb.

Hoci ukrajinské úrady pripravujú rôzne scenáre vývoja v súvislosti s možnými hrozbami ako je výrazné poškodenie energetickej infraštruktúry, prerušeniu dodávok energií sa obyvatelia nevyhnú.

O ťažkostiach, ktoré ich sprevádzajú, informujú aj ruské médiá a prokremeľské propagandistické kanály. Okrem toho, že šíria dezinformácie a skresľujú realitu, často opomínajú vinníka, ktorým je samotné Rusko.

Energetickú infraštruktúru si údajne ničia Ukrajinci sami

Ruské štátne televízie a propagandistické kanály na Telegrame zväčša pri informovaní o ukrajinskej energetike siahajú po zľahčovaní situácie, prípadne obviňujú samotných Ukrajincov. Nezávislé médium Meduza zozbieralo niekoľko príkladov ruskej propagandy z televíznych relácií, ktoré sa venovali výpadkom energetických dodávok na Ukrajine.

Príkladne – podľa kremeľskej propagandistickej príručky – energetickú krízu komentuje moderátor televízneho kanálu Rossija 24 v relácii „Správy s Alexejom Kazakovom“. Kazakov sa téme venuje pravidelne, pričom na adresu Ukrajincov smeruje posmešné poznámky.

Označenie ruskej armády, ktorá dlhodobo útočí na energetickú infraštruktúru na Ukrajine, ako vinníka krízy v jeho rétorike chýba. Namiesto toho prenáša zodpovednosť na samotných Ukrajincov, resp. na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorý má podľa neho situáciu sám na svedomí kvôli svojej „tvrdohlavosti“.

Propagandisti sa vysmievajú obetiam

V Kazakovovej rétorike nechýba ani zosmiešňovanie a delegitimizácia Ukrajiny. Tú označuje pojmom „Nezalezhnaya“. Ide o hanlivý výraz založený na rusifikovanej verzii ukrajinského pojmu „nezávislosť“.

Vo svojich vstupoch sa neštíti výsmechu obetí ruskej agresie, ktorej priamym následkom je rapídne zníženie životného štandardu. Okrem permanentného strachu, neistoty či straty rodinných príslušníkov musia Ukrajinci znášať aj dopady výpadkov energií. Nemôžu si napríklad ohriať jedlo, zohriať či okúpať sa v teplej vode alebo si večer zasvietiť vo vlastných príbytkoch.

To Kazakov prezentuje ako vtipné, keďže v relácii sa napríklad vyjadril: „Takto vyzerá každodenný život Ukrajinca. Nabíjanie telefónu v obchodoch. Večera pri sviečkach. Je to takmer romantické, až na to, že takto ohriať jedlo potrvá asi hodinu. […] Ďalší príklad môžete zostať bez vlasov, ak sa ich pokúsite vysušiť nad plynovým sporákom. A to je ten najlepší prípad. V spravodajstve pribúdajú správy o otravách oxidom uhoľnatým.“ Citát pochádza z dielu vysielaného 12. decembra.

29. novembra sa vo vysielaní posmievačne vyjadril k problémom pri stravovaní: „Ale aj takáto situácia má svoje plusy. Bez tradičného sporáka je ťažké smažiť mäso s korením alebo piecť, ale to je škodlivé. Prečo nevyužiť túto situáciu a neprejsť na zdravšie a jednoduchšie jedlá. V konečnom dôsledku je cieľom útokov na energetický systém Ukrajiny [použitý hanlivý výraz Nezalezhnaya, pozn. autora] zlepšenie ukrajinskej spoločnosti.“

Propaganda na Telegrame hovorí o banderovcoch či domácom násilí

K výpadkom energií na Ukrajine sa vyjadrujú aj telegramové kanály. Väčšina z nich – na rozdiel od Kazakova – hovorí otvorene o ruských útokoch na energetickú infraštruktúru. Tie však prezentuje ako vhodnú metódu smerom k ukončeniu vojny alebo ako odpoveď na dodávky zbraní na Ukrajinu z USA.

Napríklad Sergej Mardan, ktorý pôsobil v rádiu Komsomoľská Pravda, v príspevku na Telegrame uviedol, že Ukrajinci sa previnili spievaním banderovských piesní a ničením Puškinových pomníkov. Nielenže tak preniesol vinu na samotné obete ruskej agresie, ale zároveň sa odvolal na falošný argument velebenia údajného nacizmu na Ukrajine.

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová na konci novembra odkázala na zvyšovanie počtu prípadov domáceho násilia na Ukrajine vplyvom nedostatku energií a osvetlenia v domácnostiach. Na účet Ukrajincov pritom posmešne poznamenala, že práve toto môže pre nich znamenať lásku. Na zvýšenie prípadov domáceho násilia skutočne poukázal ukrajinský minister vnútra Denys Monastyrskyj.

Ďalší prokremeľskí aktéri však okrem toho šírili falošné naratívy o rapídnom náraste kriminálnej aktivity počas výpadkov energií, napríklad o rabovaní, krádežiach či únosoch. Dané zdroje situáciu úmyselne hyperbolizovali, ukrajinské ministerstvo vnútra totiž uvádza, že nedostatok elektriny však nemal výrazný vplyv na úroveň kriminality v krajine.

Meduza okrem menovaných médií a osôb odkazuje aj na spisovateľa Zachara Prilepina. Ten v polovici novembra zverejnil príspevok na Telegrame, v ktorom tvrdil, že veľká časť obyvateľov Odesy je proruská a očakáva oslobodenie ruskou armádou. „A to, že trpia najhoršie zo všetkých [výpadkami elektriny] to človeka zarmucuje a ťaží,“ dodal.

Rétorika jednotlivých aktérov tak využíva najmä manipuláciu a vysmievanie sa obetiam. Nemenej prítomné je v prokemeľských zdrojoch prenášanie viny na obete alebo konkrétne osoby ako v prípade Zelenského.

O niečo prekvapivejšie je poukazovanie na utrpenie prorusky orientovaných obyvateľov Ukrajiny. V tomto prípade je cynicky odvádzaná pozornosť publika od toho, že katatrofa, ktorej dôsledkami Ukrajina trpí, bola spôsobená samotným Ruskom.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Vyštudovala politológiu na Katedre politológie Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, kde získala titul PhD. Zároveň je výskumníčkou pre Adapt Institute. Pôsobila ako editorka obsahu v rámci newsletteru o dezinformáciách Digital Infospace Security Initiative a ako analytička pre Strategic Policy Institute. Absolvovala krátkodobú stáž v Kancelárii prezidenta Slovenskej republiky. Kontakt: michaela.ruzickova@infosecurity.sk