Ako Kremeľ a jeho médiá interpretujú bombové útoky na Ukrajine

Rusko bombarduje ukrajinskú infraštruktúru raketovými a dronovými útokmi. Kremeľ využíva moc médií a skresľuje informácie o Putinovych vojnových útokoch.

Ubehlo osem mesiacov, odkedy Rusko spustilo inváziu na Ukrajinu. Vojna odvtedy prešla rôznymi fázami – počnúc sebaistotou Kremľa v rýchle víťazstvo cez Putinovo uisťovanie verejnosti, že ruská armáda sa neocitla v ťažkostiach až po nariadenie mobilizácie, ktorá pobúrila veľkú časť verejnosti.

Štátne médiá však problematiku mobilizácie v Rusku interpretujú ako úspech a zapĺňajú priestor obrázkami plnými mužnosti, tvrdej prípravy a usmievavých vojakov z Donbasu. O nedostatočnej vojenskej výbave či absencii výcviku naopak mlčia.

Úloha prokremeľských médií

V Putinovom svete zohrávajú štátne médiá kľúčovú úlohu. Prispievajú k udržiavaniu kontroly nad situáciou a zaisťujú Moskve moc nad spoločnosťou.

Cenzúrne zákony, ktoré mimo iného zakazujú vojenský konflikt na Ukrajine nazývať vojnou (namiesto „špeciálnej vojenskej operácie“), zase dali prokremeľsky orientovaným médiám väčší priestor, čím sa znásobuje aj ich vplyv a dosah.

V posledných mesiacoch ruské autority pozastavili činnosť aj posledných kritických médií. Novinári, ktorí si dovolili Kremeľ kritizovať boli označení za zahraničných agentov.

Raketové útoky a kamikadze drony 

Hoci sú Ukrajinci pod paľbou ruského agresora už niekoľko mesiacov, v boji za demokraciu a slobodu odhodlane nasadzujú svoje životy. Ruské pozemné sily sa ocitajú v defenzíve a Kremeľ sa preto uchyľuje k raketovým útokom a využívaniu kamikadze dronov. Tie mieria na strategickú a civilnú infraštruktúru po celej Ukrajine. 

Kamikadze drony zasiahli napríklad obytný dom v centre Kyjeva. Útok  si vyžiadal štyri obete. Následkom ničivých útokov 10. a 11. októbra podľahlo 2O ľudí a vyše 100 bolo zranených.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa vyjadril, že Rusi spúšťali útoky celým dňom aj nocou, aby zastrašili a terorizovali civilistov.

Ruské bombové útoky okomentovala aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von Der Leyenová. Označila ich za „číry teror rovnajúci sa vojnovým zločinom“. Zároveň vyjadrila presvedčenie, že útoky značia „novú kapitolu v už aj tak veľmi krutej vojne“ a dodala, že „Európska únia bude podporovať Ukrajinu tak dlho, ako bude potrebné“.

Kremeľské médiá ako nástroj na prekreslenie reality

Médiá pod vplyvom Kremľa informovali o dronových a raketových útokoch manipulatívnym spôsobom. Zdôrazňovali hlavný cieľ – urobiť terč z infraštruktúry a elektrární na území Ukrajiny. Počas toho, ako moderátori informovali o útokoch, sa im často na tvári objavil úsmev, akoby im bolesť spôsobená susednej krajine prinášala radosť. Zároveň sa týmto spôsobom snažili posilniť morálku vlastného obyvateľstva, ako aj vojakov, čo je jedna z hlavných funkcií vojenskej propagandy. 

Štátne médiá zastávali oprávnenosť ničivých útokov na Ukrajinu a tvrdili, že tieto útoky mieria len na „terče strategickej alebo vojenskej povahy“. Zároveň však ukrajinské útoky na ruské ciele označili za „terorizmus“.

Ruské propagandistické médiá sú plné obrázkov delostrelectva a vybuchujúcich rakiet. Táto fascinácia zbraňami a vojnou slúži na úplné zatienenie a zamietnutie problémov, s ktorými sa ruskí vojaci potýkajú na fronte.

Nedávno ruský líder Vladimir Putin vyhlásil stanné právo v štyroch okupovaných a protiprávne anektovaných regiónoch na Ukrajine. Jedným z nich je aj Chersonská oblasť.

Andriy Yermak, vedúci kancelárie prezidenta Volodymyra Zelenského, obvinil Rusko z organizovania propagandy a šírenia falošného spravodajstva v tejto oblasti. Ukrajinu totiž neprávom opisujú ako agresora, ktorý sa chystá ostreľovať obytné štvrte. Yermak túto taktiku nazýva primitívnou a dodáva, že ukrajinské ozbrojené sily nestrieľajú na ukrajinské mestá –  to robia iba ruskí teroristi“.

Možno teda konštatovať, že Kremeľ a jeho médiá kŕmia ľudí skreslenými informáciami, aby zatienili skutočný vývoj vojny.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/