Covid-19 už konšpiračné weby nezaujíma. Na muške majú potravinovú krízu

Ruskí trolovia a konšpirátori z hnutia QAnon šíria dezinformácie o potravinovej kríze a obviňujú z nej Západ. Tieňová vláda a židovské elity sa podľa nich snažia nastoliť tzv. „Nový svetový poriadok“.

Obrázok: Unsplash

Podľa najnovšej štúdie organizácie Network Contagion Research Institute (NCRI), ktorá sleduje dezinformácie na sociálnych sieťach, sa dezinformačné účty na Twitteri odkláňajú od konšpirácií o Covid-19. Miesto toho čoraz viac šíria falošné správy o potravinovej kríze.

Za týmito účtami sú komunity konšpirátorov a influencerov, spojené s extrémistickým konšpiračným hnutím QAnon. Jeho stúpenci okrem iného veria, že Donald Trump vedie vojnu proti tzv. „deep state“ – tieňovej vláde, ktorá podľa hnutia z úzadia ovláda svet.

Klamlivé tvrdenia o potravinovej kríze už zverejnil aj Kremeľ, ktorý z prerušenia dodávok obilia, jačmeňa a kukurice viní sankcie Západu. Tie boli uvalené na Rusko ako odpoveď na inváziu Ukrajiny.

Hlad bol globálnym problémom už pred začiatkom vojny na Ukrajine 

Už pred vpádom ruských vojsk na Ukrajinu sa kvôli následkom pandémie Covid-19 zvýšilo percento ľudí čeliacich hladu z 8 na 9,3 %. V roku 2021 trpelo hladom až 823 miliónov ľudí, čo je o 150 miliónov viac ako v roku 2019. Najviac zasiahnutá bola Afrika.

Od vypuknutia vojny na Ukrajine trpí hladom o 50 miliónov ľudí viac. Vzhľadom na vojnu, infláciu a pokračujúci rast cien sa očakáva, že v roku 2023 bude celosvetovo čeliť hladu a chronickej podvýžive ďalších 19 miliónov ľudí.

Kremeľ blokovaním exportu obilnín z Ukrajiny globálne ovplyvňuje ceny obilia a zneužíva hlad na dosiahnutie svojich vojenských cieľov.

 „Hlad je naša jediná nádej. Znamená to, že čoskoro začne hladomor a oni sa spamätajú, odstránia sankcie a budú s nami priatelia, pretože si uvedomia, že nebyť priateľmi neprichádza do úvahy,“ povedala Margarita Simonyanová, popredná kremeľská propagandistka a šéfredaktorka štátom financovanej ruskej televízie RT.

Od antivaxerov po hladomor a globálne spiknutie

Zatiaľ čo vo svete čoraz viac ľudí hladuje, ruské štátne médiá a proxy stránky šíria klamstvá o pôvode potravinovej krízy. Na tie sa čoraz viac zameriavajú aj konšpirátori z hnutia QAnon, ktorí počas pandémie dezinformovali o koronavíruse a vakcínach.

Jeden z konšpirátorov na sociálnej sieti Telegram napísal: „Nikdy ani na sekundu neverte, že je niečoho nedostatok. Jedlo. Voda. Olej. Oni tento nedostatok vytvárajú. Vôbec sa to nevyskytuje prirodzene.“ Podľa NCRI slovom „oni“ zvyčajne tento typ konšpirátorov naráža na elity, tieňovú vládu alebo židovskú komunitu.

Rovnako sa v online priestore rozšírili teórie spájajúce potravinovú krízu s tzv. „Novým svetovým poriadkom“ (New World Order, známy pod skratkou NWO). Príkladom môžu byť nedávne protesty v Holandsku, kde farmári traktormi zablokovali cesty a potravinové distribučné centrá.

Incidentu sa chytili aj konšpiračné kanály a krajne pravicové skupiny. Farmári protestovali proti vládnej legislatíve zameranej na boj proti klimatickej zmene. Legislatíva totiž ráta s výrazným znížením emisií a zmenšením počtu hospodárskych zvierat. 

Kanaďan Keean Bexte, šéfredaktor krajne pravicového konšpiračného webu The Counter Signal, obvinil holandského premiéra zo služby Svetovému ekonomickému fóru (WEF). To údajne kontroluje vlády a snaží sa nastoliť Nový svetový poriadok.

K protestom sa vyjadril aj Donald Trump, ktorý holandskú vládu obviňoval z „klimatického týrania“ v časoch, kedy svet trpí nedostatkom potravín.

Podľa holandských expertov však daná legislatíva zásobovanie a rozvoz potravín z Holandska veľmi neovplyvní. Produkcia a export potravín sú oveľa viac ohrozované klimatickou krízou a stratou biodiverzity, proti ktorej sa Holandsko snaží bojovať.

Konšpirácie o potravinovej kríze budú pribúdať 

Teória o Novom svetovom poriadku sa stala obľúbeným nástrojom protivládnych skupín a hnutia QAnon na podnecovanie násilia a extrémistických aktivít či vyhrážania sa politikom a vedcom. To sa podľa NCRI môže zopakovať aj počas potravinovej krízy.

„Ak bude potravinová neistota naďalej rásť, očakávame, že dezinformační aktéri od ruských štátnych médií až po online konšpiračné komunity na Telegrame využijú situáciu na šírenie naratívov, ktorých cieľom je zasiať nedôveru v politické systémy a inštitúcie,“ povedal Alex Goldenberg, analytik NCRI.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Je študentka magisterského stupňa Medzinárodnej politickej ekonómie na holandskej Univerzite v Groningene. Zaujíma sa o témy v oblasti geopolitiky, finančných trhov a ekonomických aj bezpečnostných aspektov migrácie. Vyštudovala bakalársky stupeň odboru Európske štúdia Univerzity Komenského v Bratislave, počas ktorého absolvovala študijný pobyt Erasmus+ na írskej Univerzite v Limericku.