Ruský občan mal zasahovať do americkej politiky. Hrozí mu väzenie

Americké úrady obvinili ruského štátneho príslušníka z organizovania niekoľkoročnej škodlivej vplyvovej kampane podporovanej Kremľom. Jej cieľom malo byť šírenie proruskej propagandy a zasahovanie do politiky USA.

Kvôli vedeniu škodlivej vplyvovej kampane v USA je obvinený 32-ročný Alexander Viktorovič Ionov z Moskvy. Ten mal na príkaz Kremľa spolu s najmenej tromi ruskými predstaviteľmi zosnovať kampaň na ovplyvnenie politickej situácie v Spojených štátoch amerických.

Verbovanie členov a finančná podpora

Podľa obžaloby Ionov od roku 2014 do marca 2022 verboval členov viacerých politických skupín na Floride, v Georgii a Kalifornii.

Nových členov údajne viedol k tomu, aby šírili proruské názory. Taktiež ich finančne podporoval, dokonca im platil za účasť na vládnych konferenciách v Rusku.

Ministerstvo spravodlivosti USA oznámilo, že obvinilo Ionova zo sprisahania, ktorého cieľom bolo regrutovať amerických občanov ako agentov ruskej vlády. V prípade usvedčenia mu hrozí až päť rokov väzenia.

Obžalovaný Ionov je zakladateľom a predsedom Antiglobalizačného hnutia Ruska (AGMR), Kremľom financovanej skupiny so sídlom v Moskve. AGMR podľa prokuratúry bojuje za „plne suverénne Rusko” a cez vplyvové kampane šíri svoje myšlienky do iných krajín.

V obžalobe sa ďalej uvádza, že tieto aktivity AGMR spadali pod vedenie ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB).

Ionov s podporou FSB poskytoval ovplyvneným skupinám finančnú podporu, usmerňoval ich k šíreniu proruskej propagandy, financoval akcie týchto skupín v USA a koordinoval informovanie o ich činnosti v ruských médiách.

Vyšetrovatelia Federálneho vyšetrovacieho úradu (FBI) tiež odhalili správy, v ktorých Ionov odovzdával podrobné informácie o vplyvovej kampani trom predstaviteľom FSB.

Šírenie chaosu v USA

V roku 2016 podľa úradov Ionov zaplatil politickej skupine z Floridy, aby usporiadala protestné „turné” na podporu petície o „zločine genocídy afrického obyvateľstva v Spojených štátoch“. Išlo o dokument, ktorý skupina predtým na Ionovov príkaz predložila Organizácii Spojených národov (OSN).

Konkrétne skupiny nie sú v obžalobe menované, no úradníci oboznámení s prípadom uviedli, že ide o organizáciu známu ako Uhuru House, ktorú riadi Africká ľudová socialistická strana. Jej cieľom je vraj „zjednotiť africký ľud pre oslobodenie, sociálnu spravodlivosť, sebestačnosť a hospodársky rozvoj”. 

Predseda strany Omali Yeshitela akúkoľvek spojitosť s Ionovom poprel. Povedal však, že by nebol „morálne proti” prijatiu finančných prostriedkov od Rusov alebo „kohokoľvek iného, kto chce podporiť boj za práva černochov”.

Ionov je ďalej obvinený zo sponzorovania nemenovaných kandidátov v miestnych voľbách na Floride.

Jedným z cieľov AGMR malo byť podľa amerických úradov odtrhnutie Kalifornie od USA. Ionov údajne financoval protest skupiny Yes California v roku 2018 v Sacramente, ktorý bol súčasťou tzv. „Calexit” kampane. Po demonštrácii mal údajne napísať jednému ruskému dôstojníkovi, že od neho FSB žiadala „zmätok”, a dodal: „Tu ho máte.”

Vplyvové kampane ako zbraň Ruska

Podľa amerických úradov Ionov nevyužíval politické skupiny len na šírenie chaosu, ale aj na presadzovanie naratívov Kremľa. Po ruskej invázii na Ukrajinu Ionov vraj požiadal členov skupín, aby podporili Rusko v „informačnej vojne”, ktorú rozpútal Západ. 

Obvinenie Alexandra Viktoroviča Ionova je podľa amerických predstaviteľov odrazom stupňujúceho sa úsilia ruskej vlády zasahovať do americkej politiky, ovplyvňovať verejnú mienku a zasievať rozpory v spoločnosti. 

Agent FBI David Walker na tlačovej konferencii uviedol: „Tento prípad zahŕňa niektoré z najhorších pokusov zo strany ruskej vlády destabilizovať a podkopať dôveru v americkú demokraciu… Hrozba zo strany ruských spravodajských služieb rastie a je neúprosná.”

Táto obžaloba je len prvou z našich reakcií, ale nie je poslednou,“ pokračoval Walker. 

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/